بزرگترین توافق نفتی جهان برای نجات بازار كافی نیست

بزرگترین توافق نفتی جهان برای نجات بازار كافی نیست به گزارش خبرگزاری نفت و گاز كشورهای گروه جی ۲۰ مقرر است وزیران نفت خویش را به نشست اضطراری روز جمعه بفرستند كه نشان داده است احتمال این وجود دارد كه اوپك و روسیه سایر كشورهای تولیدكننده نفت را به مشاركت در كاهش تولید جهانی وادار كنند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، انتظارات برای انعقاد پیمان كاهش گسترده تولید نفت میان تولیدكنندگان بزرگ در مواجهه با اشباع بی سابقه عرضه مانند قیمتهای نفت نوسان زیادی پیدا كرده است. توییت هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا مورد استقبال معامله گران نفت قرار گرفت اما با بدبینی تحلیل گران روبرو شد. یك روز پس از اظهارات ترامپ به نظر رسید كه با تمایل نسبی روسیه برای كاهش تولید و اعلام برگزاری نشست فوق العاده گروه اوپك پلاس در روز دوشنبه، بدبینی ها كمتر شده است. اما ترامپ بعد از خروج از دیدار روز جمعه خود با مدیران شركتهای نفتی آمریكایی امیدها را نقش برآب كرد و اظهار داشت: این یك بازار آزاد است كه خودش را تنظیم خواهد نمود.

شاید این اظهارات بود كه نشست اوپك پلاس را تا آخر هفته جاری به تعویق انداخت. عربستان سعودی اعلام قیمت ماهانه فروش گریدهای نفتی خود كه مرجع مهمی برای قیمت گذاری نفت كشورهای دیگر خاورمیانه است را به زمان بعد از برگزاری نشست اوپك پلاس موكول كرد. این تاخیر نشان داده است كه ریاض قبل از دست زدن به هر گونه اقدام یكجانبه، منتظر خواهد ماند تا ببیند آیا مذاكرات اوپك پلاس پیشرفت خواهد نمود یا خیر.

این كه موفقیت این مذاكرات تا چه است بستگی دارد از چه منظری دیده شود.

در بخش خوش بینانه این حقیقت وجود دارد كه نشست اضطراری وزیران نفت گروه جی ۲۰ تشكیل خواهد شد كه نشان دهنده احتمال مشاركت جهانی در محدودیت عرضه فراتر از كشورهای گروه اوپك پلاس است. فاتح بیرول، مدیر آژانس بین المللی انرژی در مصاحبه با روزنامه فایننشیال تایمز اظهار نمود كه بازار نفت به شرایطی رسیده كه نتایج قابل توجهی برای اقتصاد جهانی و میلیونها نفر شاغل در صنعت نفت و گاز خواهد داشت. وظیفه اصلی گروه جی ۲۰ فراهم كردن و حفظ ثبات مالی و اقتصادی بازارهای جهانی است ازاین رو این نشست مطابق با ظایف اعضای این گروه خواهد بود.

گفته می شود عربستان سعودی و روسیه به توافق كاهش تولید بسیار نزدیك شده اند اما موفقیت آنها به مشاركت آمریكا و سایر تولیدكنندگان بزرگ بستگی خواهد داشت.

با این حال بعضی از تحلیل گران نسبت به قریب الوقوع بودن یك توافق جهانی كاهش تولید نفت ابراز بدبین كرده اند.

تحلیلگران "جی بی سی انرژی" در یادداشتی نوشتند: به تاخیر افتادن دیدار تولیدكنندگان بزرگ نشانه آن است كه دستیابی به توافقی در چنین ابعادی به زمان نیاز دارد. تعریف میزان كاهش تولید بسیار دشوار خواهد بود و البته دلیل خوبی است تا درباره تحقق آن تردید پیدا نماییم. اما این حقیقت كه نفت برنت روز دوشنبه حدود ۳۴ دلار در هر بشكه معامله شد نشان داده است كه بازار تا حد زیادی همچنان به یك آینده بهتر امید بسته است.

اما حتی اگر تولیدكنندگان نفت به توافق برسند و تولیدشان را حداكثر ۱۰ میلیون بشكه در روز كاهش دهند، تنها برای پیشگیری از فروپاشی بازار نفت زمان خریده اند چون كه برآوردها نشان داده است تقاضا برای نفت حالا ۲۰ میلیون بشكه در روز كاهش پیدا كرده و حتی برخی اشباع عرضه جهانی را ۳۵ میلیون بشكه در روز تخمین می زنند.

كاهش عرضه تنها زمان اشباع مخازن جهانی نفت را به تاخیر خواهد داد و تا زمانی كه میلیونها نفر در جهان در قرنطینه بسر می برند، مازاد عرضه نفت به قوت خود باقی خواهد ماند.

به گفته مدیر آژانس بین المللی انرژی، حتی اگر تولید نفت ۱۰ میلیون بشكه در روز كاهش داده شود، همچنان آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد ذخایر نفت ۱۵ میلیون بشكه در روز رشد كند.

همچنین اگر كاهش تولیدی انجام گیرد، بر اساس سطح تولید فعلی خواهد بود كه سه میلیون بشكه در روز بیشتر از یك ماه پیش است كه مذاكرات اوپك پلاس شكست خورد و عربستان سعودی تولیدش را به ركورد بالایی افزایش داد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، تحلیل گران كومرس بانك می گویند این به معنای آن است كه پیشنهاد كاهش ۱۰ میلیون بشكه در روز در واقع بیشتر شبیه كاهش تولید ۶.۵ میلیون بشكه در روز است و تحت چنین شرایطی و با عنایت به مذاكرات میان كشورهای مختلف همچون آمریكا، رسیدن به هر گونه توافقی دشوار خواهد بود. در هر صورت، كاهش ۶.۵ میلیون بشكه در روز از میزان تولید، كمك چندانی به رفع مازاد عرضه ۲۰ میلیون بشكه در روز نخواهد كرد.

1399/01/21
12:25:40
5.0 / 5
3593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز