كمالوندی:

رونمایی از ۱۲۲ دستاورد هسته ای به سبب شیوع ویروس كرونا به تعویق افتاده است

رونمایی از ۱۲۲ دستاورد هسته ای به سبب شیوع ویروس كرونا به تعویق افتاده است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در حوزه تحقیق و توسعه به خصوص غنی سازی عملا هر نوع و تعداد سانتریفیوژ را می توانیم بسازیم و به سطحی رسیده ایم كه می توانیم آنها را صنعتی نماییم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهروز كمالوندی در ادامه اظهار داشت: در حوزه فنی هیچ محدودیتی نداریم و هر نوع تحقیق و توسعه ای كه نیاز داشته باشیم در داخل برجام می توانیم انجام دهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه كرد: انواع سانتریفیوژ جدید را می توانیم تولید نماییم و ظرفیت تولید ما الان برابر با پیش از برجام است و در تولید و ساخت برخی سانتریفیوژهای پیشرفته به سطحی رسیده ایم كه می توانیم آنها را صنعتی نماییم.

وی در گفت و گو با شبكه خبر با بیان این كه روزانه ۶۰ سانتریفیوژ پیشرفته می سازیم اظهار داشت: با وضعیت فعلی ما در غنی سازی اساسا تولید ۲۵۰ هزار سو قابل تحقق است، اما بنای ما این است كه به یك میلیون سو برسیم.

كمالوندی با بیان این كه تحریم برای این است كه مانع پیشرفت كشور شوند، درباره ساخت نیروگاه ۲ بوشهر هم اظهار داشت: نیروگاه ۲ تا یك سوم پیشرفت دارد و تا سال ۱۴۰۴ ساخته خواهد شد و با فاصله ۲ سال كار نیروگاه سوم نیز آغاز خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به این كه به سبب شیوع ویروس كرونا و دستور رئیس جموری معرفی و رونمایی از ۱۲۲ دستاورد هسته ای به تعویق افتاد اضافه كرد: این دستاوردها به حوزه های پزشكی و صنعت و انرژی مربوط می شوند همچون تعدادی رادیو داروی جدید كه در حوزه سرطان كاربرد دارند یا پیشران هسته ای كه در زیردریایی ها و كشتی ها مورد استفاده دارد و لیزرهایی با توان بالا و متوسط كه كاربرد صنعتی دارد.

وی حوزه تركیبات ایزوتوپی دوتره را حوزه جدیدی در دنیا دانست و اضافه كرد: حدود ۴۲ ماده دوتره هم تولید شده كه با موارد قبل كه ساخته ایم تعدادشان در مجموع ۱۵۰ نوع دوتره می شود كه مورد استفاده دارویی و تحقیقاتی دارد و ما در این عرصه جزو چهار و پنج كشور دنیا هستیم و صادرات هم داریم.
منبع:

1399/01/23
20:35:07
5.0 / 5
3145
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز