وزیر نیرو در حاشه جلسه هیات دولت:

وضعیت سدها مساعد است

وضعیت سدها مساعد است خبرگزاری نفت و گاز: وزیر نیرو با بیان اینكه تامین انرژی برق آبی هم وضعیت سدها مساعد است، از رسیدن تراز آبی دریاچه ارومیه به معادل بهار 10 سال پیش یعنی رقم هزار و 271 متر و 61 سانتیمتر خبرداد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار نمود: تا امروز ۲۷۰ میلیمتر در سطح كشور بارش داشتیم و این به معنای این است كه هر چند حدود ۳۰میلیمتر كمتر از زمان مشابه سال قبل بارش داشته ایم، اما این میزان، ۶۰ میلیمتر از متوسط دراز مدت بارش ها بالاتر است و نوید شرایط بسیار خوبی را می دهد.
وی اضافه كرد: امسال هم در بخش كشاورزی موفق خواهیم بود و می توانیم مانند پارینه حدود ۳۰ درصد بیش از سال های گذشته آب در بخش كشاورزی قرار بدهیم كه این اثر مستقیم روی امنیت غذایی خواهد داشت.
وزیر نیرو با اعلان اینكه حدود ۵۰ تالاب ما در ابتدای سال آب گیری شدند، اظهار داشت: تالاب هایی مانند هامون در استان سیستان و بلوچستان كه اثر بسیار مثبتی بر شرایط محیط زیست دارند و نیز دریاچه ارومیه به حد خوبی در سطح آب رسیده اند.
اردكانیان اضافه كرد: دریاچه ارومیه حدودا معادل بهار ۱۰ سال پیش به هزار و ۲۷۱ متر و ۶۱ سانتیمتر در تراز آبی رسیده است و درباب تامین انرژی برق آبی هم وضعیت سدها مساعد است و امیدواریم امسال بتوانیم در تابستان و اوج بار ركوردی در تامین انرژی داشته باشیم و حدود ۹۰ هزار مگاوات ساعت انرژی را از سدهایی كه سازه های برق آبی در آنها ایجاد شده، تولید نماییم.
وی با اعلان اینكه تامین آب آشامیدنی در شرایط خوبی است، اشاره كرد: هرچند تصفیه خانه ها ظرفیت محدودی دارند، اما به لحاظ تامین آب مشكلی نیست و البته به اتكای همراهی های مردم در مصرف صحیح آب، در نقطه امیدبخشی قرار دارد.
وزیر نیرو افزود: مجموعه این تحولات سبب شده است كه ما اساس را بر این بگذاریم كه امسال هم مانند نیمه دوم سال پیش، پویش هر هفته"الف، ب، ایران" را خصوصاً در سالی كه به نام جهش تولید است با جدیت ادامه دهیم. برآورد ما این است كه ما ان شاءالله به شرط تامین منابعی كه برای این پروژه ها طراحی شده است تا آخر سال ۲۵۰ پروژه بزرگ را بتوانیم با سرمایه گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان به افتتاح و بهره برداری برسانیم.
اردكانیان با اعلان اینكه افتتاح پروژه ها از همین هفته شروع می شود، اظهار داشت: این پروژه ها از استان تهران و با حضور رئیس جمهوری از فردا شروع می شود كه ۴ پروژه بزرگ را با سرمایه گذاری ۲۸۰۰میلیارد تومان افتتاح رسمی می نماییم. یكی واحد بخار نیروگاه پرند به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و ۳ تصفیه خانه فاضلاب بزرگ در اسلامشهر، ملارد و مسكن مهر صفادشت است.
وی اظهار داشت: این پروژه های ارزشمند، تاثیر مهمی در آماده كردن زیرساخت ها خصوصاً نیروگاه های حرارتی و همین طور تاثیر شایان توجهی در تامین برق پایدار برای همه واحدهای فعال دارد.
اردكانیان اظهار نمود: امسال ما اساس پویش خودرا بر ساخت و سازها نگذاشتیم، بلكه ساز و كارها هم پروژه های دارند و مجموعه فرآیندها و رویه ها و دستورالعمل ها مورد بازنگری قرار می گیرند و به شكلی عمل می نماییم كه حداكثر استفاده را از منابع موجود چه منابع مالی و چه منابع انسانی ببریم.
منبع:

1399/01/27
23:35:44
5.0 / 5
3292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز