معاون وزیر نفت:

ایران همچنان جایگاه مهمی در اوپك دارد

ایران همچنان جایگاه مهمی در اوپك دارد خبرگزاری نفت و گاز: ایران به مدت چند دهه در طول جنگهای نظامی و جنگهای قیمت نفت، روابط خود در اوپك را به دست حسین كاظم پور اردبیلی، دیپلمات باسابقه سپرده بود.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، حسین کاظم پور، نماینده فقید ایران در اوپک که شنبه ۲۷ اردیبهشت بر اثر خونریزی مغزی درگذشت، همیشه در پشت صحنه با مذاکرات درباب سیاست تولید، نقش سازنده ای را ایفا کرده و به وزیران نفت در دولتهای مختلف کمک می کرد.

فقدان وی در شرایط حساس تبعات ویرانگر پاندمی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی و فشار حداکثری تحریمهای آمریکا مقابل ایران روی داد.

در حال حاضر امیر حسین زمانی نیا، معاون امور بازرگانی و بین الملل وزارت نفت موقتا سمت نماینده ایران در اوپک را برعهده گرفته و جست و جو برای یک جانشین رسمی در جریان است.

وی اظهار داشت: ایران بعنوان یک عضو موسس اوپک، همچنان جایگاه مهمی در این گروه ایفا می کند و الان که اتحاد اوپک پلاس با روسیه تمدید شده است، تکرار روابط و نفوذی که کاظم پور در طول سالیان گذشته به وجود آورده بود، دشوار خواهد بود.

ایران هم اکنون از مشارکت در کاهش تولید اوپک پلاس معاف است که امتیاز مذکور در مذاکراتی که کاظم پور در اواخر سال ۲۰۱۸ داشت، کسب شد.

زمانی نیا در مصاحبه با اس اند پی گلوبال پلاتس اظهار داشت: هر کسی که جای کاظم پور را بگیرد به مدتی زمان نیاز خواهد شد تا مثل او عملکرد موثری پیدا کند. مطمئنا جانشین وی به خوبی کاظم پور نمی تواند عمل کند و اندکی زمان می برد اما ایران کارشناسان خوبی دارد.

معاون وزیر نفت درباب جایگزین کاظم پور و نفوذ وی به خصوص در برخورد با اعضایی مانند عربستان سعودی یا امارات متحده عربی، به پلاتس اظهار داشت: در کل فضای جهانی و فضا در سازمانهای بین المللی دشوار شده است و این امر یقینا مشکلات را برای جانشین کاظم پور پیچیده خواهدنمود اما همانطور که گفتم ایران کارشناسان خوبی دارد.

وی درباره این که چه عاملی کاظم پور را تا این حد موثر کرده بود، پاسخ داد: خط سیاسی حسین کاظم پور روشن بود اما وی می توانست با هر کسی کار کند، با هر کسی بنشیند و درباره یک مسئله صحبت کرده و وی را متوجه کند. کاظم پور نه فقط در بازار نفت بلکه در مسائل سیاسی داخلی هم یک توافق ساز بود. وی یک دیپلمات صادق و یک سیاست مدار صادق بود. صراحت و قدرت استدلالش وی را برای همه شناخته شده کرده بود. کاظم پور به حقوق وزارت نفت نیاز نداشت و این مساله عامل مهمی بود. وی بارزگان موفقی بود و ظاهرا هیچ دستمزدی دریافت نمی کرد و این امر به وی آزادی داده بود تا آنچه را که بعنوان یک کارشناس فکر می کند، دنبال کند.

زمانی نیا درباره این که وزارت نفت به دنبال چه کسی برای جانشینی کاظم پور است، اظهار داشت: خود جست و جو دشوار است و دلیل دیگری که جست و جو را دشوارتر کرده این است که دولت در آخرین سال خود است و اگر دولت جدیدی بود که هفت هشت سال پیش رو داشت، در این صورت جست و جوی فرد مذکور این اندازه دشوار نبود. فضا خوب نیست و بازار نفت مختل شده است و نقش اوپک مانند سابق نیست اما نقش اوپک و اوپک پلاس در ایجاد توازن در قیمتها و بازار نفت اهمیت پیدا کرده است.

معاون وزیر نفت درباب نامزدهای این سمت، حاضر نشد از کسی نام ببرد اما اظهار نمود که حدود هفت تا هشت کاندیدا در نفت و خارج از حوزه نفت وجود دارند که بعضی از آنها از وزارت خارجه هستند.

وی درباب این که در صورت پیشنهاد، آیا تمایل دارد این سمت را بپذیرد، پاسخ داد من نماینده موقتی هستم و چند روز پیش این مساله به اوپک اعلام گردید. سمتی وجود دارد که باید یک نفر عهده دار آن شود. من و وزیر نفت به دنبال انتخاب یک نفر بعنوان نماینده ایران در اوپک هستیم و تا زمانی که کسی انتخاب شود، این سمت برعهده من خواهد بود.

زمانی نیا در پاسخ به این پرسش پلاتس که از دست دادن کاظم پور و سهم ایران از بازار نفت برای شما نگران کننده نیست، اظهار نمود: من مایل نیستم از واژه نگران کننده استفاده کنم. چالش ما بالا رفته است، تولید اندک بوده و بازار بسیار محدود است و تحریمهای غیرمنصفانه آمریکا همچنان مقابل ایران بکار گرفته می شود. مصرف نفت کاهش پیدا کرده و بیماری کووید ۱۹ مشکلات را مضاعف کرده است. بنا بر این است که می گویم فضای بین المللی بطور کلی شکننده و چالش برانگیز شده است. مسائل امنیتی، اقتصادی و نفتی بسیار پیچیده و چالش برانگیز شده اند.

نماینده موقت ایران در اوپک درباب نحوه رویارویی ایران با شرایط چالش برانگیز و دفاع از صنعت نفت خود اظهار داشت: باتوجه به این که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پیش است، بعید است وضعیت تحریمها تا نوامبر تغییری کند. بازار نفت به تدریج رو به بهبود است و نشانه هایی از افزایش تدریجی مصرف حداقل در چین دیده می شود و تصور ما بر این است که طی یک تا دو ماه آینده سایر کشورهای جهان هم به تدریج خودرا با وضعیت فعلی وفق می ددهند اما مشکل ما تحریمها هستند. مشکل ایران چگونگی فروش نفت می باشد. گاهی آمریکاییها در مطبوعات از قاچاق نفت صحبت می کنند اما این قاچاق نفت نیست بلکه کسب و کار مشروعی است که آمریکاییها تحریم کرده اند و این امر فروش نفت را قاچاق نمی سازد. با این وجود تحریمها یک مزیت برای اقتصاد ایران داشته که با چالشهای بسیاری روبروست و موجب تطبیق ساختاری تدریجی با درآمد نفتی کمتر شده است. در نهایت بنظر می رسد در پنج تا ۱۰ سال آینده ایران خودرا در وضعیتی پیدا می کند که نیاز چندانی به درآمد نفتی نخواهد داشت. بدین سبب صدمه ای که ما از سقوط قیمت نفت تجربه کردیم، نسبت به خیلی از کشورهای دیگر تولیدکننده نفت قابل مدیریت بود.

وی در مورد تعداد مشتریان نفت ایران حاضر به توضیح نشد اما این گفته که ایران هم اکنون دو یا سه مشتری نفتی دارد را رد کرد.

معاون وزیر نفت درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر تولید نفت ایران اظهار نمود که ملاحظات سلامتی مشکلی برای ما ایجاد نکرد برای اینکه مقامات بهداشت در این حوزه به خوبی عمل کردند. ویروس کرونا و ملاحظات بهداشتی روی تولید نفت ایران تاثیر نگذاشت اما تقاضای کمتر برای نفت موثر بود.

وی درباره این که آیا سیاست ایران درباب اوپک با تغییرات فعلی بازار عوض شده است، پاسخ داد: سیاست ایران در قبال اوپک تغییر نکرده و ما همچنان اوپک را دارای پتانسیل ایفای نقش در برقراری توازن بازار می بینیم.

منبع:

1399/03/03
22:17:53
5.0 / 5
2705
تگهای خبر: اوپك , برق , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز