عربستان به كاهش تولید اضافی نفت اختتام می دهد

عربستان به كاهش تولید اضافی نفت اختتام می دهد خبرگزاری نفت و گاز: عربستان سعودی در بحبوحه نشانه های بهبود تقاضای جهانی برای نفت، تولیدش را در ژوییه افزایش داده و به سطح سهمیه تولید مصوب در اوپك می رساند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، اوپک پلاس شنبه هفته جاری کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز را به مدت یک ماه دیگر تا اختتام ژوییه تمدید کرد. این گروه در واکنش به سقوط شدید قیمت نفت برنت در آوریل توافق کرده بودند که تولیدش را در ماههای مه و ژوئن مجموعا به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز محدود کند.

عربستان سعودی و متحدانش شامل کویت و امارات متحده عربی اعلام نموده بودند که در ژوئن کاهش تولید ۱.۱۸ میلیون بشکه در روز را علاوه بر کاهش تولید اوپک پلاس انجام خواهند داد که سهم عربستان سعودی از این کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز بود.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، اعلام نمود که این کاهش داوطلبانه در ژوییه ادامه نخواهد یافت و باتوجه به بهبود جهانی تقاضا برای نفت، این کشور مطابق با سهمیه اش نفت تولید می کند.

وی در یک کنفرانس خبری مجازی اوپک پلاس اظهار داشت: این کاهش تولید داوطلبانه به اهداف خود رسید و قسمتی از تولیدی که در ژوییه افزایش پیدا خواهد کرد، به مصرف داخلی می رسد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان اشاره کرد که مصرف نفت سعودی برای تولید نیرو معمولا در ماه های گرم تابستان افزایش می یابد.

عربستان سعودی و روسیه به بالا بردن قیمت نفت برای تامین نیازهای بودجه ای خود احتیاج دارند اما از طرف دیگر باید مراقب باشند نفت به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه صعود نکند برای اینکه موجب بازگشت باردیگر تولید نفت شیل آمریکا می شود. این تولیدکنندگان همین طور باید روند احیای تقاضای جهانی را در مقابل بازگشت عرضه نفت لیبی بعد از ماهها توقف تولید این کشور و همین طور پایبندی تولیدکنندگانی مانند عراق و نیجریه به تعهداتشان زیرنظر داشته باشند.

احسان عبدالجبار، وزیر نفت جدید عراق در مکالمه تلفنی با شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان بر پایبندی کامل کشورش بر توافق کاهش تولید اصرار کرد.

شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی روز یکشنبه قیمت فروش گریدهای نفتی خود در ژوییه برای همه مناطق جهان را افزایش داد. این اقدام احیانا اشتیاق خریداران برای خرید بمنظور ذخیره سازی را کم می کند اما در عوض به کاهش سطح ذخایر نفت کمک خواهدنمود.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان اظهار نمود که افزایش قیمت فروش نفت عربستان می تواند بعنوان نشانه ای از بهبود تقاضای جهانی برای نفت تلقی شود.

توافق کاهش تولید اوپک پلاس مقرر است تا آوریل سال ۲۰۲۲ ادامه پیدا کند اما نرخ کاهش از ژوییه به بعد کمتر می شود. تحت پیمانی که در آوریل تصویب شده است، کاهش تولید اوپک پلاس تا آخر سال ۲۰۲۰ به ۷.۷ میلیون بشکه در روز تسهیل می شود و سپس به مدت ۱۶ ماه از ژانویه سال ۲۰۲۱ تا آوریل سال ۲۰۲۲ به ۵.۸ میلیون بشکه در روز می رسد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز دوشنبه اظهار نمود که پیش بینی وضعیت در آوریل هنوز زود است و پیش شرط اصلی برای هر گونه تمدید بیشتر این توافق به سرعت احیای اقتصاد و سطح ذخایر نفت بستگی خواهد داشت. وی اظهار داشت: توافق اوپک پلاس در شرایطی که تقاضا بر اثر پاندمی ویروس کرونا سقوط کرد، حدود ۹ میلیون بشکه در روز نفت را از بازار جهانی حذف نمود.

بر اساس گزارش رویترز، کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس تا دسامبر هر ماه برای بازنگری وضعیت بازار، بررسی پایبندی و ارائه سفارش درباره کاهش تولید دیدار خواهدنمود. نشست بعدی این کمیته برای ۱۸ ژوئن برنامه ریزی شده است. نشست بعدی وزیران اوپک و اوپک پلاس در ایام ۳۰ نوامبر و اول دسامبر برگزار می گردد.

منبع:

1399/03/20
14:58:39
5.0 / 5
2477
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز