پلاتس گزارش كرد

كاهش صادرات LPG ایران برای چهارمین ماه متوالی

كاهش صادرات LPG ایران برای چهارمین ماه متوالی خبرگزاری نفت و گاز: پلاتس به نقل از منابع بازرگانی اطلاع داد با وجود اینكه تولید میدان گازی پارس جنوبی حدود سه هفته پیش بعد از تعمیرات دو ماهه از سر گرفته شد، برنامه صادرات LPG ایران در دسامبر برای چهارمین ماه كاهش یافت.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، برنامه صادرات اولیه نشان داده است حدود ۱۹۹ هزار تن LPG در دسامبر صادر خواهد شد كه اندكی كمتر از ۲۲۰ هزار تن در نوامبر است. با این همه منابع تجاری اظهار كرده اند صادرات ممكن است در معرض تغییرات قرار گیرد و اگر محموله های بیشتری قطعی شوند به منزله بهبود اندك صادرات LPG ایران خواهد بود.

با برآورد صورت گرفته برای دسامبر، صادرات LPG ایران برای كل سال تابحال به حدود ۳. ۳۳ میلیون تن بالغ می گردد.

طبق آمار "اس اند پی گلوبال پلاتس"، این حجم صادرات LPG ایران، به مقصد چین، اندونزی، آفریقا و احیانا جنوب آسیا است.

پیش از تحریم های غربی در ژوییه سال ۲۰۱۲ كه در ژانویه سال ۲۰۱۶ لغو شدند، ایران بیش از ۴۰۰ هزار تن در ماه LPG صادر می كرد كه عموما به مقصد آسیا بود.

صادرات ماهانه LPG ایران از زمانی كه در اوت به ركورد ۴۲۳ هزار تن رسید، به علت تولید كمتر در میدان گازی پارس جنوبی رو به كاهش بوده است. این میدان در اواسط نوامبر به فعالیت تعمیراتی خاتمه داد، اما تولید میعانات بعد از اینكه فعالیت آن ازسرگرفته شد، همچنان اندك باقی ماند و در نتیجه صادرات LPG را پایین نگه داشت.

پلاتس پیش از این گزارش كرده بود رشد مصرف داخلی از زمان این تعمیرات هم سبب شد شركت ملی نفت ایران صادرات میعانات را در سطح مشابهی در طول فعالیت تعمیراتی محدود كند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران هفته گذشته اعلام نمود تولید نفت ایران اكنون حدود ۳. ۸ میلیون بشكه در روز به همراه ۴۰۰ هزار بشكه در روز میعانات است در حالی كه صادرات نفت خام و میعانات مجموعا به بیش از ۲. ۵ میلیون بشكه در روز بالغ می گردد.

به گفته منابع كشتیرانی، شركت های بین المللی بازرگانی Petredec و گلنكور محموله های LPG را از بنادر ایرانی در دسامبر بارگیری كردند.

شركت Petredec در عسلویه یك محموله به میزان ۴۴ هزار تن از پروپان و بوتان را از شركت بازرگانی گاز ایران در كشتی VLGC پاسیفیك شانگهای بارگیری كرد. این كشتی اكنون در خلیج عمان و در مسیر به مقصد كالبوت در اندونزی قرار دارد.

گلنكور از شركت بازرگانی صنعت پتروشیمی خلیج فارس یك محموله ۱۸ هزار تنی را از بندر امام خمینی (ره) در كشتی سی اسپید بارگیری كرد كه شامل ۴۰۰۰ تن پروپان و ۱۴ هزار تن بوتان بود. این كشتی در مسیر خود به سمت مومباسای كنیا قرار دارد.

شركت بازرگانی گلوبال ریالیتی كه خریدار معمول محموله های ایرانی امسال بوده است، یك محموله به میزان ۴۴ هزار تن شامل ۳۳ هزار تن پروپان و ۱۱ هزار تن بوتان را از بندر امام خمینی (ره) در كشتی گاز جاسمین بارگیری كرد. این كشتی اكنون در خلیج عمان در مسیر خود به فانگ چنگ در جنوب چین قرار دارد.

شركت بازرگانی ایرانی كاسپین پتروشیمی مقرر است ۴۴ هزار تن پروپان را در كشتی گاز كوریج بارگیری كند. آمار پلاتس نشان داده است كه این كشتی در ماه های اخیر از بنادر خاورمیانه سفرهای مكرری به بنادر هندی داشته است.
1396/09/18
00:57:55
5.0 / 5
4707
تگهای خبر: تولید , صادرات , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز