ایرج مسجدی:

سفر سردار قاآنی ارتباطی با گفت وگوی عراق و آمریكا ندارد

سفر سردار قاآنی ارتباطی با گفت وگوی عراق و آمریكا ندارد خبرگزاری نفت و گاز: سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، در گفت وگویی اختصاصی با یك رسانه عراقی به آخرین تحولات منطقه و جهان پرداخت.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ایرج مسجدی در گفت و گو با شبکه العراقیه، اظهار داشت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با دولت جدید عراق همکاری و تعاون با دولت مصطفی الکاظمی است. ما آماده انجام هرگونه حمایت هستیم. ایران نیازمند عراق است و عراق نیز نیازمند ایران است و در دوره حکومت الکاظمی روابط ما گسترده تر خواهد بود.
وی اظهار داشت: من هم با آقای کاظمی و هم با دیگر وزرای عراقی دیدار کردم و در ارتباط با روابط دوجانبه بحث و گفت و گو کردیم. درست است که دولت کاظمی با دولت های قبلی فرق دارد اما نیازمندی های دو کشور به یکدیگر تغییر نکرده است؛ اختلافات اساسی میان دو کشور وجود ندارد. درست است که وزرا تغییر کرده اند اما رویکرد همام رویکرد قبلی است.
ایرج مسجدی در ارتباط با تعاملات اقتصادی ایران و عراق اظهار داشت: روابط اقتصادی چه بسا در همه زمینه ها تقویت شود مثلا در زمینه برق وزیر نیروی ایران هفته پیش به عراق آمد و توافق نامه های خوبی به امضا رسید.
مسجدی اشاره کرد: ما از بازگشایی مرزها بطور دور روز در هفته شروع کردیم و این بازگشایی ها روز به روز بیشتر خواهد شد، ما آماده تقویت روابط اقتصادی با عراق هستیم.
وی اشاره کرد: تعاملات و روابط تجاری بین دو کشور به شرایط عراق بستگی دارد، بدین سبب ما طبق نیازهای کشور عراق عمل خواهیم کرد، آنچه مهمست تداوم روابط تجاری میان دو کشور است. الحمدلله روابط اقتصادی میان دو کشور مستمر است و ما آماده این تداوم و استمرار هستیم.
سفیر کشورمان در بغداد در ادامه اظهار داشت: هرگونه کالایی که وارد عراق شود به درخواست طرف عراقی است و پس از توافق طرف عراقی کالاهای ایرانی وارد کشورشان می شود. غالبا کالاهایی که وارد عراق می شود بوسیله راه های رسمی وارد می شود. ما از این مساله که عراق خودکفا شود حمایت می نماییم و ان شاءالله که تولیدات عراق روز به روز گسترش یابد و ما خودمان در بعضی زمینه ها از عراق کالا وارد و در این کشور سرمایه گذاری می نماییم. بدین سبب ما تنها به دنبال صادرات نیستیم و علاقمند وارد کردن کالاهای عراقی به ایران نیز هستیم.
وی در ارتباط با این که آیا سفر سردار قاآنی به عراق با گفت وگوهای عراقی - آمریکایی ارتباط دارد؟ اظهار داشت: آقای قاآنی هرگاه به عراق آمد با دعوت رسمی و هماهنگی مسئولان عراقی بود و همه این سفر ها در امتداد تقویت روابط دو کشور است. گفت وگوهای عراقی - آمریکایی تصمیم داخلی مسئولان عراقی است و اگر پارلمان عراق از تصمیمات دولت حمایت کند ما نیز حمایت می نماییم.
او همینطور اشاره کرد که سیاست جمهوری اسلامی ایران این است که نیروهای آمریکایی نه فقط از عراق بلکه باید از تمام منطقه بیرون بروند.
مسجدی اشاره کرد: زمان سفر سردار قاآنی به عراق هیچ ارتباطی با گفت وگوی عراق و آمریکا ندارد و این سفر در امتداد منافع دو کشور و روابط دوجانبه است، حالا می خواهد مذاکرات باشد یا نباشد.
سفیر کشورمان در بغداد اشاره کرد: از جانب مسئولان رسمی عراق از سردار قاآنی استقبال شد و ایشان جایگزین سردار سلیمانی هستند. ما نباید فراموش نماییم که سردار قاآنی یکی از مسئولین عالی رتبه ایران است و مسئولان عراقی احترام خاصی برای او قائل هستند. دیدارهای سردار قاآنی در سطح دیدارهای سردار سلیمانی است و ایشان نقش مهمی در امتداد تقویت روابط دو کشور دارد. چه بسا بعضی از این دیدارها رسانه ای نشود و این مساله طبیعی است اما همه این دیدارها با اطلاع مسئولان عراقی انجام شد.
وی اشاره کرد: انقلاب اسلامی ایران بیش از چهل سال پیش پیروز شد و ما دائما با آمریکا مشکل داشتیم و معتقدیم که مشکل از جانب آمریکایی است. بدین سبب معادله دشمنی ایران و آمریکا ۴۰ ساله است. بدین سبب مشکلات ما با آمریکا ارتباطی به عراق ندارد، رفتار ما با آمریکا به رویکرد ما بستگی دارد و ارتباطی با عراق ندارد و سیاست های آمریکا را هیچگاه نخواهیم پذیرفت برای اینکه سیاست آنها برمبنای بی احترامی، تروریسم، فشار و تحریم است. اگر آمریکا از هرجایی ما را تهدید کند، بی گمان ما به آن پاسخ خواهیم داد. بنا بر این ما نمی خواهیم که کشورهای منطقه از اختلافات ما با آمریکا لطمه ببینند. پایگاه های آمریکایی در منطقه سبب مشکلات است و اگر آمریکا ما را تهدید کند ما نیز پاسخ خواهیم داد. ما به شدت مخالف حضور آمریکایی ها در منطقه هستیم و این مساله تنها در مورد عراق نیست بلکه تمام منطقه را شامل می شود. آمریکا در امور کشورهای منطقه دخالت می کند و از تروریست ها حمایت می کند و آمریکایی ها خودشان عملیات تروریستی انجام می دهند. آنها بودند که سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را به شهادت رساندند.
ایشان سپس اظهار داشت: عراق هم با ایران و هم با آمریکا روابط دارد اما مشکل ما با آمریکاست و کشورهایی که از ما انتقاد می کنند باید از آمریکا انتقاد کنند برای اینکه آنها پایگاه های شان را در منطقه به وجود آورده اند و در کشورهای منطقه دخالت می کنند.
مسجدی در ادامه در ارتباط با روابط ایران و عراق، اظهار داشت: به نظر ما باتوجه به شرایط فرهنگی و سیاسی شاید دولت های مختلف عراق برنامه های مختلفی داشته باشند اما دو کشور اشتراکاتی باهم دارند و همیشه در کنار هم بوده اند، ممکنست روابط کاهش یا افزایش یابد اما این روابط دائما وجود دارد. دولت های پیشین عراق برنامه های متفاوتی داشتند اما همکاری آنها با ایران دائما خوب بوده است. بدین سبب روابط دو کشور با تغییر دولت ها هیچ تغییری نخواهد کرد و من مطمئن هستم که در دولت جدید عراق روابط ما گسترش خواهد یافت و ما نیز حامی دولت کاظمی هستیم و کشور عراق دوست ما است.
مسجدی اشاره کرد: ما سفارش می نماییم که همه کشورها برمبنای منافع خود روابط خود با ایران را تنظیم کنند. تحریم های آمریکا مقابل ایران تحریم های شورای امنیت نیست بدین سبب کشورها باید برمبنای منافع خود با ایران ارتباط داشته باشند. ما به عراق سفارش می نماییم که تعامل خود با ایران را برمبنای منافع مردم خود مشخص نماید نه تحریم های آمریکا. بدین سبب اگر عراق به برق ایران نیاز دارد برمبنای منافع مردم خود تصمیم بگیرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد اظهار داشت: ما به دنبال ایجاد روابط سازنده با تمام کشورهای اسلامی و عربی هستیم و به دنبال روابط دوستانه و برادرانه با تمام کشورهای جهان هستیم و تنها رژیم غاصب اسرائیل را دولت غیرقانونی و آمریکا را کشور مداخله جو و سلطه گر می دانیم. سفارش ما به همه کشورها این است که خودشان روابطشان با ایران را تنظیم کنند نه برمبنای منافع آمریکا و صهیونیست ها. آمریکا از شرایط منطقه سوءاستفاده می کند، ما می خواهیم که تمام کشورها منطقه دست دوستی به سمت ما دراز کنند. جمهوری اسلامی ایران کشوری اسلامی و دوست همه است، ایران به کدام کشور اسلامی بی احترامی کرده است؟ ایران با کدام یک از کشورهای اسلامی دشمنی کرده است؟ هرکس خواستار دوستی با ماست ما دست دوستی به سمت او دراز می نماییم.
وی در پاسخ به این پرسش که برخی کشورهای منطقه معتقدند که ایران دشمن اول آنان است، اظهار داشت: ما یک کشور اسلامی هستیم و این کشورها هیچ گونه دشمنی و یا تهدیدی از طرف ایران ندیده اند. این ذهنیت آن هاست که فکر می کنند ایران با آنها دشمنی می کند و رژیم صهیونیستی و آمریکا این تصور را ایجاد کرده اند و گرنه ما کشوری اسلامی هستیم. ما با آمریکا و صهیونیست ها دشمن هستیم اما دوست کشورهای اسلامی هستیم. ما با عراق دوست هستیم اما با آمریکا دشمن هستیم. کشورهای دیگر نیز باید همین راه را در پیش بگیرند و ما دست دوستی به سمت کشورهای اسلامی و عربی دراز می نماییم، اگر کسی اظهار داشت که ایران دشمن ماست در خطا است، ما دوست داریم که با عربستان، امارات، کویت و قطر روابط خوبی داشته باشیم. از جانب ما هیچ مانعی وجود ندارد. آنها در اشتباهند که می گویند ایران در کشورهای آنها دخالت می کند، ما از یمن حمایت می نماییم و می گوییم که سعودی ها نباید یمنی ها را بمباران کنند، نباید بین دو کشور اسلامی جنگ باشد. این، دخالت یا دشمنی نیست بلکه به سود همه است. همه کشورهای اسلامی باید با ایران روابط خوبی داشته باشند. از جانب ایران هیچ دشمنی ای با کشورهای اسلامی وجود ندارد.
مسجدی اشاره کرد: مطمئن باشید که اگر تابحال روابطی ایجاد نشده است مشکل از ایران نیست، ما به دنبال روابط خوب با کشورهای اسلامی هستیم. من از شما می پرسم که ایران چه دخالتی کرده است؟ ایران دائم به دنبال همکاری با عربستان، امارات و کشورهای اسلامی است.
وی در ابطه با اختلافات میان تهران و واشنگتن، اظهار داشت: ما قبل از این با آمریکا و اروپا به توافق هسته ای رسیدیم و شورای امنیت آنرا تایید نمود، چرا ترامپ از توافق خارج شد؟ برای اینکه او می خواهد به ایران زور بگوید و نمی خواهد تعاملش با ایران همانند دو کشور مستقل باشد. ترامپ می خواهد به همه زور بگوید و این مساله روشن است و این سیاست ترامپ، سیاست قانون جنگل و به عصر حجر برمی گردد. همه کشورها مستقل هستند آیا چه کسی اجازه داده است که ترامپ برای دیگران تصمیم بگیرد؟ آمریکا باید به صلاحیت های دیگران احترام بگذارد. این پایگاه های آمریکایی در منطقه برای چیست؟ این ها برای مبارزه با تروریسم نیست، این ها برای دخالت در کشورهای منطقه و پشتیبانی از امنیت رژیم اسرائیل است، این همان دخالت واقعی است. بدین سبب پایگاه های آمریکا در منطقه مرکز شرّ هستند.
مسجدی اظهار داشت: آمریکا می خواهد که ایران تسلیم آنها شود، نه فقط رهبر و دولت ایران بلکه حتی بچه ۱۲ ساله ایرانی تسلیم آمریکا نمی گردد. نه ترامپ و نه بزرگ تر از ترامپ نمی تواند به ما زور بگوید. ما هیچ ترسی از آمریکا نداریم، ترامپ از همان ابتدا ما را تحریم کرد و راه غذا و دارو را قطع کرد. ایران تحت شدیدترین تحریم ها در حال پیشرفت است و تسلیم ترامپ نخواهد شد و این شرایط باقی نخواهد ماند. راه چاره این است که ترامپ از ملت ایران غذرخواهی کند و به برجام بازگردد و با احترام با ما صحبت کند. برای اینکه ایران تسلیم زبان زور ترامپ نخواهد شد.
سفیر کشورمان در عراق اشاره کرد: ما نه خواستار جنگ با آمریکا هستیم و نه مذاکره خواهیم کرد. برای اینکه ترامپ اهل گفت و گو، مذاکره و منطق نیست. آنها نمی خواهند مذاکره کنند. آنها می خواهند زور بگویند، ایران چندین سال مذاکره کرد و اهل مذاکره است اما ترامپ از آن خارج شد.
وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با برافراشتن پرچم ایران در تظاهرات اخیر آمریکا، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به سبب حقانیتی که دارد در تمام دنیا محبوبیت دارد و همه می دانند که ما در آمریکا دخالت نمی نماییم.
سفیر کشورمان در بغداد در آخر در ارتباط با لغو ویزا میان ایران و عراق، اظهار داشت: ما با دوستان عراقی توافق کردیم که ویزا به صورت مجانی صادر شود و این مساله ادامه دار خواهد بود، حالا به سبب شیوع ویروس کرونا این توافق لغو شده است اما اگر عراقی ها با ما توافق کنند ویزا را بطور کلی لغو خواهیم کرد.
منبع:

1399/03/26
23:32:31
5.0 / 5
2740
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز