نفت در سیكل بعدی به ۶۰ دلار نمی رسد

نفت در سیكل بعدی به ۶۰ دلار نمی رسد خبرگزاری نفت و گاز: قیمت نفت در سیكل بعدی احیانا كمتر از 60 دلار در هر بشكه خواهد ماند تا تضمین كند تولید به خصوص از طرف صنعت شیل آمریكا مطابق با رشد آهسته مصرف می ماند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شرکت BP هفته گذشته اعلام نمود که برآورد قیمت سرمایه گذاری بلندمدت در فاصله سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۵۰ را به ۵۵ دلار برای هر بشکه نفت برنت کاهش داده است. این شرکت در توضیح اقدام خود به تاثیر طولانی مدت پاندمی ویروس کرونا بر مصرف نفت و احتمال تسریع گذر به اقتصاد و سیستم انرژی کم کربن اشاره نمود.

پیش بینی مذکور از قیمت پایین تر برای نفت نشان میدهد که قیمت بالای ۶۰ دلار هر بشکه نفت برای مدت طولانی دوام نخواهد داشت برای اینکه موجب تشویق تولید بیشتر به خصوص در آمریکا شده و از نرخ رشد مصرف جلو می زند.

به نظر می رسد تولیدکنندگان نفت روسیه هم به این نتیجه رسیده اند که توازن بلندمدت بازار نیازمند قیمت پایین ۶۰ دلار و حتی ۵۰ دلار هر بشکه نفت برنت است تا آنها بتوانند سهم بازارشان را حفظ کنند.

در مقابل، بنظر می رسد عربستان سعودی و بعضی از متحدانش همچنان قیمت بالاتر از این سطح و احیانا قیمت ۷۰ دلار را هدف گرفته اند که منعکس کننده نیازهای درآمد کوتاه مدت آنها است.

اختلاف دیدگاه روسیه و عربستان سعودی درباره قیمت مناسب نفت موجب شد توافق قبلی اوپک پلاس در اوایل سال ۲۰۲۰ شکست بخورد و به آغاز جنگ قیمت بر سر سهم بازار میان دو کشور در مارس و اوایل آوریل منتهی شد.

در حال حاضر این دو صادرکنندگان بزرگ نفت در مواجهه با افت بی سابقه مصرف در دوران شیوع ویروس کرونا آتش بس داده اند. فشار سیاسی آمریکا هم که در کوشش برای پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی بود، در این آتش بس نقش داشت.

اما شرایط تولید و مصرف که موجب به راه افتادن این جنگ قیمت شد، هنوزتغییر نکرده اند و اگر قیمت نفت به بالای ۶۰ دلار صعود کند، تنشها در چند سال آینده ممکنست باردیگر شکل بگیرد.

عربستان سعودی و متحدانش ممکنست بجای قیمت ۷۰ یا ۸۰ دلار، قیمت ۵۰ تا ۶۰ دلار را بعنوان حداکثر قیمت بادوام قبول کنند و بودجه و برنامه تولید خودرا برمبنای آن برنامه ریزی کنند.

جهش نفت شیل

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا و شرکت BP، تولید نفت آمریکا در یک دهه گذشته در فاصله سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ بطور متوسط سالانه هشت تا ۱۱ درصد رشد کرد.

تولید نفت در سایر نقاط جهان هم طی همین مدت با میانگین نرخ ۰.۳ تا ۰.۶ درصد رشد کرد. نتیجه این رشد نابرابر این بود که نرخ رشد تولید نفت شیل آمریکا دو برابر شد و از هفت تا ۱۱ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۱۵ تا ۱۹ درصد در سال ۲۰۱۹ رسید.

آمار تولید به هر شکلی که بررسی شود، نشان میدهد که رشد تولید آمریکا بسیار سریع تر از سایر نقاط جهان بوده و سهم بازار این کشور را در یک دهه گذشته دو برابر کرده است. همین طور تولید آمریکا طی همین مدت بسیار سریع تر از مصرف جهانی رشد کرده که از سال ۲۰۰۹ بطور میانگین نرخ رشد سالانه ۱.۴ درصد را داشته است. در نتیجه تولیدکنندگان نفت آمریکایی بین دو سوم تا سه چهارم از کل رشد مصرف جهانی نفت را طی ۱۰ سال قبل تصرف کردند و سهم چندانی برای سایر کشورها باقی نگذاشتند.

سقف قیمت نفت

در سالهای اولیه رونق صنعت شیل که همچنان بخش نسبتا کوچکی از بازار جهانی بود، نفت آمریکا می توانست بسیار سریع تر از تولید رقیبانش و مصرف جهانی رشد کند. حالا سهم بازار نفت آمریکا به ۱۵ تا ۲۰ درصد از تولید و مصرف جهانی رسیده است. با این وجود نفت شیل آمریکا نمی تواند بدون تحت فشار قرار دادن تولیدکنندگان و تولیدکنندگان رقیب، به این روند ادامه دهد. در سیستم پیچیده ای مانند بازار نفت یک بخش بزرگ نمی تواند سریع تر از کل مجموعه و بدون مختل کردن کل ثبات سیستم رشد کند.

تولید نفت آمریکا از سال ۲۰۰۹ به استثنای سال ۲۰۱۶ هر سال سریع تر از تولید سایر نقاط جهان و مصرف جهانی رشد کرده است. تولید نفت آمریکا هر زمان که میانگین قیمت نفت برنت ۶۴ دلار یا بیشتر بوده، سریع تر رشد کرده است البته به استثنای سال ۲۰۱۶ که قیمت نفت ۴۷ دلار بود و تولید آمریکا کاهش پیدا کرد.

در واقع تغییرات تولید تغییرات قیمت را با فاصله ۹ تا ۱۲ ماه دنبال می کند و بدین سبب کاهش تولید آمریکا در سال ۲۰۱۶ تا حدودی به سبب قیمتهای پایین تر در سال ۲۰۱۵ بوده است.

میانگین قیمت ماهانه نفت در اوت سال ۲۰۱۵ به پایین ۶۰ دلار سقوط کرد و تا نوامبر سال ۲۰۱۷ به بالای این سقف بازنگشت. قیمت ۶۰ دلار یا اندکی کمتر می تواند بعنوان سقف قیمت مهم بازار نفت در یک دهه گذشته شناخته شود. بعد از یک دهه رشد قوی، آمریکا به همراه عربستان سعودی و روسیه حالا در بیش از ۴۰ درصد تولید جهانی نفت سهم دارند.

برای اطمینان از این که تولید مطابق با مصرف رشد می کند و این رشد میان سه تولیدکننده بزرگ بطور متوازن تقسیم می شود، قیمت هر بشکه نفت طی سیکل قیمت آینده باید بطور میانگین ۶۰ دلار یا کمتر باشد.

بر اساس گزارش رویترز، قیمتهای نفت چرخه ای هستند بدین سبب در چند سال آینده احیانا در دوره هایی به میزان قابل توجهی بالاتر از این سطح خواهند رفت تا مطابق با دوره هایی شوند که قیمتها بسیار پایین تر بود.

منبع:

1399/04/01
00:36:23
5.0 / 5
2738
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز