قهرمان پور پاسخ داد

دلیل رفتار متفاوت اعضای باقی مانده در برجام چیست؟

دلیل رفتار متفاوت اعضای باقی مانده در برجام چیست؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یك كارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: رای منفی روسیه و چین به قطعنامه شورای حكام درباره ایران این پیام را برای آمریكا داشت كه دستور كار بعدی اش با مبحث تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت را با این پیش فرض تنظیم كند.


رحمان قهرمان پور در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که دلیل رفتار متفاوت اعضای باقی مانده در برجام در دو مبحث در رابطه با این مسئله طی هفته گذشته چیست؟ اظهار نمود: ترامپ چندی قبل آلمان را به خروج بخش قابل توجهی از نیروهایش از این کشور تهدید کرد و این مسئله نگرانی هایی را برای این کشور و به صورت کلی اروپا ایجاد کرد. برگزار ی نشست تروئیکای اروپا در برلین می تواند معنای خاص خویش را در این رابطه داشته باشد و دلیل نزدیکی بیش از اندازه انتظار سه کشور اروپایی به آمریکا در این مقطع در ارتباط با ایران هم می تواند ناشی از همین اقدام آمریکا باشد.
وی اظهار داشت: با این وجود تصور نمی کنم تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر، اروپا تصمیم بزرگ خود درباره برجام را عملی کند. در کوتاه مدت با عنایت به تهدیدات ترامپ که نگرانی هایی را برای اروپا و آلمان بوجود آورده است شاید تصمیماتی شبیه به صدور بیانیه سیاسی و قطعنامه در شورای حکام اتخاذ کند اما این که بخواهد به سمت خروج از برجام به صورت کامل یا فعال کردن مکانیسم ماشه حرکت نماید بعید است.
این کارشناس مسایل بین الملل خاطرنشان کرد: توییت های آقای ظریف در واکنش به قطعنامه شورای حکام و بیانیه تروئیکای اروپا نشان داده است که احیانا ایران خبر نداشته است اروپا تا این حد به آمریکا نزدیک شده است. ظریف تلاش داشت تا الان خویشتن داری کند اما این دفعه به صورت صریح نظرش درباره چرخش اروپا به سمت آمریکا را بیان کرد.
قهرمان پور در پاسخ به این که آیا اروپا به این که ترامپ در انتخابات بعدی امکان دارد رای نیاورد امید دارد؟ اظهار نمود: در محاسبات انتخاباتی شانس پیروزی ترامپ در انتخابات بعدی بیشتر است اما تصمیم اروپا برای این که به همین شکل در برجام بماند یا از آن بیرون برود، تصمیم بزرگی است و ارزش صبر کردن دارد چون صرفاً مسئله ایران نیست بلکه خیلی از تعاملات همچون پیمان کیوتو، روابط تجاری با آمریکا، خروج نیروهای آمریکایی از ناتو و غیره مطرح است. در این میان شاید وزن مسئله ایران کمتر از سایر مسایل برای اروپا باشد. در عین حال اگر سیاست ترامپ در قبال اروپا به همین شکل ادامه یابد و امنیت اروپا تحت الشعاع قرار گیرد بطور قطع اروپایی ها به سمت تصمیمات سخت خواهند رفت.
این کارشناس مسایل بین الملل در پاسخ به این که در شرایط جدید واکنش ها در ایران به اقدامات سه کشور اروپایی عضو برجام چه خواهد بود؟ اظهار داشت: یک دیدگاه اعتقاد دارد عربستان، رژیم اسراییل و آمریکا به دنبال آن هستند که ایران را وادار به خروج از برجام کنند تا به این شکل بار دیگر مبحث ایران را بعنوان مسئله امنتی بین المللی مطرح کنند. اینها معتقدند نباید ایران این بهانه را به دست این کشورها دهد و باید در برجام باقی بماند و حتی گفته می شود که چین و روسیه از ایران خواسته اند تا به هر شکل فعلا در برجام بماند و به نظر می رسد سیاست درست همین است و نشانه ای از این که تغییری در این سیاست انجام گرفته باشد دیده نمی گردد.
وی افزود: طیفی دیگر هم هستند که معتقدند ایران باید از وضعیت بی تصمیمی و بلاتکلیفی که نه در برجام است و نه خارج از آن، خویش را بیرون کشد. آنها معتقدند شرایط فعلی به شکلی " بن بست استراتژیک" است و ایران هم باید مثل اروپا خویش را آماده تصمیم بزرگ کند.
قهرمان پور درباره واکنش ایران به اقدامات اخیر در شورای حکام و از جانب تروئیکای اروپا خاطرنشان کرد: برخی معتقدند باید از ان پی تی و برجام خارج شد و برخی دیگر بر این نظرند که باید غنی سازی 20 درصدی را پیش گرفت. پیشبرد هر یک از این تصمیم ها به محاسبات ایران بستگی دارد. شاید وزارت خارجه ایران از بیانیه اروپایی ها و قطعنامه شورای حکام غافلگیر شده باشد اما چون مکانیسم ماشه هنوز فعال نشده است و صرفاً قطعنامه خواهان دسترسی ایران به آژانس شده و به ابراز نگرانی اکتفا کردند و لحن تند نداشت احیانا سیاست ایران هم به شکل جدی تغییر نکند.
این کارشناس مسایل بین الملل هم چنین درباره بیانیه سه کشور اروپایی که خواهان تمدید ممنوعیت فروش سلاح به ایران تا سال 2023 شده اند اظهار داشت: اروپا در این رابطه حدودا با آمریکا همراه می باشد چون عمده خرید تسلیحاتی ایران از چین و روسیه است و اساسا اروپا چندان فروشی در زمینه سلاح به ایران نخواهد داشت.
وی افزود: چین و روسیه در پیشگیری از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و از طرفی آمریکا و اروپا در کوشش برای تمدید آن مصمم هستند با این وجود مخالفت چین و روسیه با قطعنامه شورای حکام درباره اجازه دسترسی آژانس به دو مکان در ایران پیام روشنی برای آمریکا بود که دستور کار بعدی اش درباره پیش نویس قطعنامه ای در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را با این پیش فرض تنظیم کند.
منبع:

1399/04/03
16:13:31
5.0 / 5
2730
تگهای خبر: تحریم , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز