وزیر نیرو در پاسخ به خبرگزاری نفت و گاز

صادرات برق ایران به افغانستان افزایش می یابد

صادرات برق ایران به افغانستان افزایش می یابد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نیرو اظهار داشت: هم اكنون میزان صادرات برق به افغانستان كم است اما یكی از پروژه های وزارت نیرو سرمایه گذاری برای راه اندازی یك خط ۲۲۰ كیلوولت جدید است كه طبیعتا با راه اندازی این خط ظرفیت صادرات به افغانستان افزایش می یابد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز (دوشنبه) در حاشیه جلسه با حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان در جمع خبرنگاران و در پاسخ به ایسنا د رخصوص اقدامات صورت گرفته برای افزایش صادرات برق به کشور افغانستان اظهار داشت: صادرات برق به افغانستان و سایر کشورهای همسایه یکی از اجزای طرح جامع همکاریهای اقتصادی می باشد بنابراین آن چه بنا داریم این است که سهم خودمان را در توسعه صنعت برق کشور همسایه و برادرمان افغانستان ایفا نماییم.
وی با بیان این که ۲۰ پروژه برقی برای کشور افغانستان تعریف شده است، خاطرنشان کرد: این پروژه های ۲۰ گانه پس از سفر سال قبل من به کشور افغانستان طراحی شد که شامل ایجاد ظرفیت تعمیر برای توربین های صدمه دیده در افغانستان، ایجاد ظرفیت تعمیر برای هزاران ترانس صدمه دیده در افغانستان و همینطور شامل کاهش تلفات انرژی در شبکه توزیع افغانستان و ایجاد ظرفیت های تخصصی آموزش نیروی انسانی می شود.
وی ادامه داد: طبیعتا تا زمانی که این کشور نیاز داشته باشد و امکان آن هم برای ما فراهم باشد صادرات برق خواهیم داشت و الان به دنبال ایجاد راهکارهای برای توسعه صادرات به این کشور هستیم.
وزیرنیرو با بیان این که وزارت نیرو بعنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان میزبان سرپرست وزارت خارجه افغانستان بوده است، اظهار داشت: این مساله توفیقی برای ما است که گفت و گوهای بسیار سازنده جهت استفاده حداکثری در جهت توسعه روابط اقتصادی در فرصت باقی مانده دولت دوازدهم داشته باشیم.
وی ادامه داد: ۱۱ ماه پیش در سفری که به کابل داشته ام محورهای مهم برای همکاری اقتصادی عنوان شد که مسائل مختلفی مربوط به وزارت نیرو و وزارت خانه های دیگر را در برمی گرفت امروز هم این امکان فراهم گردید تا پس از استقرار دولت جدید در کابل این محورها را مرور نماییم و به نتایج خوبی برسیم.
وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک شاهد اثرات خوب سفر مسوول عراقی به تهران در جهت توسعه روابط اقتصادی باشیم که البته تا کنون هم توافقات خوبی صورت گرفته است.
وزیر نیرو اضافه کرد: همچون این توافقات می توان به برگزاری دو نمایشگاه تخصصی برای عرضه ظرفیت خدمات فنی و مهندسی ایران در کابل و هرات امسال و همینطور برگزاری اجلاس ششم کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور در کابل اشاره نمود.
وی با بیان این که تا آن زمان سند جامع همکاریهای دراز مدت دو کشور نهایی و امضا خواهد شد، تصریح کرد: در قالب کلی این سندو فعالیتهای کمیسیون مشترک پروژه های گوناگونی را در زمینه انرژی های با منشا تجدید ناپذیر، تجدید پذیر و انرژی های فسیلی تعریف کرده ایم؛ بگونه ای که ۲۰ پروژه برقی در نظر گرفته شده و پیشبینی می شود که هر چه زودتر به مرحله اجرا برسد.
به قول وی، در عرصه آب و محیط زیست با عنایت به این که با خواهران و برادران افغانستانی در دو حوزه آبریز مشترک به تعبیری زندگی در سرزمین مشترک داریم همکاریهای خوبی در چارچوب همکاریهای آبی بین دستگاه های مذکور وجود دارد که در آن زمینه هم صحبت های خوبی مطرح گردیده است. بخصوص در مورد اجرای توافقات مربوط به معاهده هیرمند و بحث های که در حوزه آبریز مشترک هریررود مورد علاقه دو کشور بوده توافقاتی صورت گرفته است.
اردکانیان اظهار نمود: همینطور در اواخر پاییز قطعه سوم راه آهن خواف - هرات را افتتاح خواهیم کرد و این یک جلوه دیگری از سرعت دادن به پروژه های اقتصادی مشترک دو کشور است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا توافقات امروز مشکلات حق آبه کشاورزان هیرمند و سیستان را حل می کند، اظهار داشت: آنچه که کشاورزان در مورد حق آبه، مطرح می کنند، عمدتاً داخلی است و از رودخانه ها و قنوات و سایر منابع حق آبه هایی دارند. آنچه بین ما و افغانستان مطرح می شود مربوط به معاهده سال ۵۱ است.
وی با اشاره به اینکه این یک معاهده محترم بین ما و کشور افغانستان است و همکاریهای خوبی هم در حال انجام می باشد، اظهار نمود: یک هیات در این معاهده وجد دارد که می بایست سالی چند بار با یگدیگر دیدار داشته باشند و و راجع به کارهای ضروری اجرای آن معاهده توافقت کنند.
او با اشاره به اینکه این هیئت فعال و در حال انجام کارهای خود است، خاطرنشان کرد: هم اکنون در ارتباط با بحث حق آبه هیرمند مشکلی نداریم و مذاکراتی هم در ارتباط با حوزه هریرود در شمال شرق آغاز کردیم و توافقات خوبی هم آنجا انجام گرفته است.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه زمانی که معاهدات با کشور همسایه قطعی باشد و اجرایی شود، حق آبه های داخلی بخشی که به آن منابع آبی باز می گردد را با اطمینان بیشتری تدارک می شود. به هر حال در منطقه سیستان مشکلات آبی شامل بحث هیرمند است. امیدوار هستیم که بهبودی که در شرایط اقلیمی در یکی دو سال گذشته شاهد بودیم استمرار داشته باشد.
وی ادامه داد: علاوه بر این امیدواریم که تحولاتی که دولت و همینطور تشکل های زراعی در منطقه آغاز کرده اند بگونه ای باشد که از هر میزان آب موجود بتوانند استفاده بهتری کنند. آنچه که برای ما اصل است، تثبیت جمعیت و تدارک معیشت آنها است. امیدوار هستیم که روز به روز این شرایط مناسب تر شود و حق آبه های زیست محیطی را هم بتوانیم بگیریم که شرایط محیط زیست هم در هامون ها شرایط مناسبی باشد که به جای خود منشا خوبی برای اشتغال و معیشت مردم است.
وزیر نیرو در مورد مشکلات منابع مالی افغانستان و توافقاتی که پارسال برای اجرای پروژه ها صورت گرفت اظهار داشت: سال قبل از سمت ما موضوعاتی پیشنهاد شد اما طرف افغانستان آن زمان این توافقات را امضا نکرد و این مورد به استقرار دولت جدید موکل شد. و این مساله هم زمان چشمگیری را پشت سر گذاشته است.
وی ادامه داد: برپایه توافقات صورت گرفته شده قرار شد امسال بعضی از این پروژه ها به امضا برسد و کار اجرایی آنها هم آغاز شود که یکی از آنها تاسیس شعبه ای از بانک افغانستانی در چابهار است. به لحاظ این که دولت افغانستان شامل برخی تخفیفات و انعطاف های در مسائل تحریم اقتصادی از سوی ایالات متحده آمریکا واقع شده است.
وزیر نیرو در بخشی دیگری ازصحبت های خود و در پاسخ به سوالی در مورد میزان هدر رفت آب در کشور اظهار داشت: اگر ما اصل را بر مصرف صحیح و بهینه بگذاریم باید بگویم که هر چه بیشتر از میزان لازم مصرف نماییم، هدر رفت آب صورت گرفته است. به صورت مثال برای تولید یک کیلوگرم محصول خشک اگر مطابق نرمال حجم معین آب مصرف شود هدر رفت آب نخواهیم داشت.
وی افزود: اما اگر به سبب روش های آبیاری و نوع کشت برای همان میزان محصول خشک آب بیشتری مصرف شود، می توان این میزان آب را هدر رفت دانست. بنابراین لازم است که میزان مصرف آب بهینه باشد.
اردکانیان با بیان این که از این حیث بیشترین حجم آب در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد اظهار داشت: در بخش شرب و بهداشت هم هدر رفت آب وجود دارد که بخشی از آن هدررفت فیزیکی است که شامل فرسودگی شبکه می شود. بگونه ای که هم اکنون شبکه شهر تهران به سبب فرسودگی هدر رفت بالای دارد اما خوشبختانه از سال پیش برنامه های خوبی برای این مورد تدارک دیده شده است.
وی با تاکید بر این که اجرای این پروژه سرمایه گذاری سنگینی را می طلبد خاطرنشان کرد: حالا از منابع داخلی به دنبال رفع تدریجی این مساله هستیم تا جایی که توانسته ایم از حدود ۳۰ درصد در بعضی نقاط به ۱۴ و ۱۵ درصد کاهش دهیم. همچنان این مساله جای کار دارد اما باید به این مورد هم توجه کرد که از یک جای به بعد کاهش هدر رفت آب اقتصادی نیست و ما باید اولویتمان را در هر دو بخش شرب و بهداشت و کشاورزی برای تأمین آب پایدار لحاظ نماییم.
وزیر نیرو اضافه کرد: در این بین لازم است تا با وزارت جهادکشاورزی هم برای اصلاح روش های بهینه سازی و انتخاب الگوهای مناسب کشت به دنبال صرفه جویی در مصرف آب و ایجاد پایداری باشیم.
همینطور حنیف اتمر - سرپرست وزارت خارجه افغانستان - در پاسخ به سوالی درباره همکاری افغانستان در تقسیم منابع مشترک آبی اظهار داشت: در کمیته همکاریهای دو جانبه پیشرفت زیادی در حوزه منابع مشترک آبی صورت گرفته که اساس آن موافقت نامه یا معاهده است. در این بین هر دو کشور موافقت کردند تا مطالعاتی صورت گیرد و با برادری کامل و بر مبنای حقوق هر دو کشور در این مورد همکاری نماییم.
وی ادامه داد: سومین موردی که مورد توافق قرار گرفت، احیای تالاب ها و محیط زیست است که در این مورد هم مطالعه تخصصی با متخصصین بین المللی خواهیم داشت.
سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان هم در پاسخ به سوالی درباره تمایل افغانستان برای خرید گاز از ایران اظهار داشت: در کمیسیون اقتصادی مشترک تمام مسائل تجاری مورد بررسی قرار می گیرد و علاقمند به توسعه روابط هستیم اما همه این طرح ها را در کلیت می بینیم. ما در صورتی قادر به خرید هستیم که قادر به فروش باشیم و تعادلی بین فروش باشد. توسعه روابط تجاری زمانی امکان دارد که توانمندی های دو جانبه در نظر گرفته شود.
منبع:

1399/04/03
23:08:30
5.0 / 5
2778
تگهای خبر: آموزش , انرژی , برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز