آیا اسرائیل و آمریكا حاضر به پذیرش مسئولیت لطمه رسانی به مركز هسته ای نطنز هستند؟

آیا اسرائیل و آمریكا حاضر به پذیرش مسئولیت لطمه رسانی به مركز هسته ای نطنز هستند؟ خبرگزاری نفت و گاز: درصورتی كه دست داشتن رژیم صهیونیستی در رخداد اخیر در سایت هسته ای نطنز ثابت شود، نمی توان نقش تعیین كننده آمریكا دراین زمینه و مخاطراتی كه این تغییر رویكرد و عبور از خطوط قرمز جمهوری اسلامی متوجه واشنگتن خواهدنمود را از نظر دور داشت.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از نورنیوز، با وجود گذشت بیش از چهار روز از وقوع حادثه در یکی از سوله های در حال تجهیز مجتمع هسته ای شهید احمدی روشن ( نطنز)، فضاسازی رسانه های در رابطه با رژیم صهیونیستی برای «قدرتمندنمایی» اسراییل همچنان ادامه دارد.
این فضاسازی ها که با تاکید بر تکنیک های عملیات روانی و مبتنی بر اخبار و اطلاعات غیر مستند از منابع غیر مشخص در حال انجام می باشد با گمانه زنی های مختلف همچون خرابکاری، انجام عملیات ویژه، عملیات سایبری، عملیات هوایی، به هدف خوردن موشک و... بدون ارائه هیچ سندی دست کم دو هدف را پیگیری می کند: «ایجاد بی نظمی در امنیت روانی جامعه ایران » و «ارائه یک چهره قدرتمند از رژیم صهیونیستی».
در این رابطه لازم است دو موضوع مهم، موردتوجه قرار بگیرد:
اول این که فضاسازی های اخیر که بهره ای از اطلاعات و اخبار مستند ندارد از جنس جریان سازی رسانه ای بوده و برنامه ای هدفمند برای متقاعد کردن افکار عمومی داخلی و خارجی نسبت به اراده و توانمندی رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به برنامه هسته ای صلح آمیز ایران است. واکنش های حدودا یکسان مقامات رسمی رژیم صهیونیستی شامل نخست وزیر، وزیردفاع و وزیر امور خارجه اسراییل نیز مکمل این برنامه است.
دومین موضوع قابل توجه در این مقوله این است که رژیم صهیونیستی با علم به لطمه پذیر بودن در قبال پاسخگویی جمهوری اسلامی، اساسا جرأت مواجهه مستقیم با ایران را خصوصاً در موضوع بسیار حساس حمله به مراکز هسته ای کشورمان ندارد بدین جهت با بهره بردن از ابزارهای رسانه ای در تلاش است که "موفقیت بی هزینه" را در این حادثه برای خود رقم بزند.
اما اگر بخواهیم برمبنای آنچه رسانه های همسو و در رابطه با اسرائیل مدعی هستند، فرض نماییم در سایت هسته ای نطنز حادثه ای رخ داده که کار عوامل این رژیم بوده باید فرضیه" تغییر راهبردی" رویکرد رژیم صهیونیستی برای "تغییر موازنه امنیتی" در منطقه را مدنظر قرار دهیم که الزاماتی به همراه خواهد داشت.
اول اینکه؛ چون رژیم صهیونیستی به خود جرأت ورود به "منطقه ممنوعه" و عبور از خطوط قرمز را داده است، بنابر این به سبب تبعات این اقدام برای ایران، منطقه و جامعه بین الملل، قواعد قبلی میان دو جبهه، دستخوش تغییرات اساسی خواهد شد.
دوم اینکه؛ واضح است که رژیم صهیونیستی بدون اجازه ایالات متحده آمریکا نسبت به تعدی به حوزه حساسی چون مراکز هسته ای جمهوری اسلامی ایران حتی فکر هم نمی تواند بکند چه رسد به اقدام.
بنابراین اگر واقعا روزی اسراییل دست به چنین اقدامی بزند اساسا یا به سفارش آمریکا صورت گرفته ویا حداقل با موافقت واشنگتن بوده است. در آن صورت باید پذیرفت که در رویکرد آمریکا نیز "تغییرات راهبردی" صورت گرفته باشد. پذیرش این تغییر از طرف آمریکا باتوجه به شرایط داخلی و بین المللی این کشور و خصوصاً در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گزاره کاملا غیرمحتملی است، لیکن درصورتی که نقش رژیم صهیونیستی در چنین رخدادی ثابت شود نمی توان نقش تعیین کننده آمریکا دراین زمینه را در نظر نگرفت.
سوم اینکه؛ با پذیرش نقش آمریکا در این رخداد، طبیعتا باید پذیرفت که مخاطرات این تغییر رویکرد و عبور از خطوط قرمز متوجه واشنگتن نیزخواهد شد.
اگر فرض نماییم که فضا سازی چند روز گذشته رسانه های رسمی و نیابتی رژیم صهیونیستی بهره ای از واقعیت داشته باشد باید بپذیریم که رژیم صهیونیستی با جلب نظر آمریکا به حوزه اقدام مستقیم مقابل ایران وارد شده و این رویکرد را به موضوع ضربه زدن به تاسیسات هسته ای کشورمان نیز تعمیم داده است.
توجه به آثار گسترده مترتب بر تغییر احتمالی در رویکردهای امنیتی رژیم صهیونیستی برای امنیت این رژیم و مخاطرات قابل توجه سیاسی و امنیتی آن برای آمریکا، پذیرش این فرضیه را با لزوم تامل مواجه می کند.
بعید بنظر می رسد رژیم های لطمه پذیر اسراییل و آمریکا بدون توجه به عواقب این قبیل اقدامات دست به چنین دیوانگی هایی بزنند.
منبع:

1399/04/21
22:05:02
5.0 / 5
2446
تگهای خبر: سایت , عملیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز