جوزپ بورل:

ایران باید بتواند از منافع اقتصادی اش در برجام بهره مند شود

ایران باید بتواند از منافع اقتصادی اش در برجام بهره مند شود مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی كه در پنجمین سالروز امضای برجام انتشار یافت، به جوانب مختلف اهمیت برجام اشاره و بر لزوم حفظ آن تاكید نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی درباره اهمیت برجام که در پنجمین سالروز امضای برجام از پایگاه خبری پراجکت سیندیکیت انتشار یافت، اظهار داشت: امروز، برجام از جانب جبهه های مختلفی تحت فشار است. من به این باور رسیده ام که اقدام برای حفظ آن نه تنها لزوم دارد بلکه فورا باید صورت گیرد. اول این که ۱۲ سال به طول انجامید تا ایران و جامعه جهانی اختلافات شان را کنار گذاشته و به یک توافق دست یابند. اگر برجام از بین برود، هیچ انتخاب جایگزین جامع یا موثر دیگری وجود ندارد.
بورل در ادامه اظهار نمود: دوم این که برجام تنها یک موفقیت نمادین نیست. این توافق وعده هایش را عملی کرده و کارآمد بودنش ثابت شده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی به واسطه دسترسی بی سابقه ای که این توافق بوجود آورده بود، توانست در ۱۵ گزارش پیاپی در بازه زمانی ژانویه ۲۰۱۶ تا ژوئن ۲۰۱۹ در خصوص این عرضه کند که ایران به تمامی تعهداتش در توافق عمل کرده است.
او با اشاره به خروج آمریکا از این توافق و اعمال باردیگر تحریم هایش بر ایران، متذکر شد که ایران با وجود متحمل شدن تأثیر این تحریم ها بعد از این اقدام آمریکا به مدت ۱۴ ماه هنوز کاملا به برجام پایبند بود و در بخش دیگری از این یادداشت مطرح کرد: من بعنوان هماهنگ کننده کنونی برجام به همکاری با تمام اعضای باقی مانده در برجام و همینطور جامعه جهانی برای حفظ این توافق ادامه خواهم داد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به این که ایران بعد از کاهش تعهدات برجامی اش در چند مدت اخیر باید به پایبندی کامل به برجام بازگردد، بیان نمود: البته لازم است که ایران همینطور بتواند از منافع اقتصادی در نظر گرفته شده در برجام بهره مند شود. علیرغم این که پیش از این اقداماتی برای حفاظت از شرکت هایمان در مقابل تحریم های فرامنطقه ای آمریکا انجام داده ایم، اروپا می تواند کارهای بیشتری برای رضایت ایران در زمینه تجارت قانونی انجام دهد.
بورل علاوه بر این اظهار داشت: اتحادیه اروپا تلاش خواهد نمود تا میان کشورهای درگیر در این توافق پل هایی ارتباطی ساخته و شکاف ها را کمتر کند. من بر این باورم که اگر بتوانیم برجام را حفظ نموده و از اجرای کامل آن اطمینان حاصل نماییم، این توافق می تواند سنگ بنای پرداختن به دیگر نگرانی های مشترک همچون موارد در رابطه با امنیت منطقه باشد.
منبع:

1399/04/26
21:48:33
5.0 / 5
2425
تگهای خبر: انرژی , تجارت , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز