ارزش مالی سبد صادرات پتروشیمی ایران چقدر است؟

ارزش مالی سبد صادرات پتروشیمی ایران چقدر است؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سخنگوی اتحادیه صادركنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: ارزش مالی صادرات صنعت پتروشیمی حدود ۱۲ میلیارد دلار است، شش تا هفت میلیارد دلار هم صادرات فراورده های نفتی داریم كه بخشی از آن به واسطه صنعت پتروشیمی تأمین می شود، علاوه بر این در این میان پنج تا شش میلیارد دلار هم صادرات برق و گاز داریم كه بدین ترتیب ارزش سبد صادراتی انرژی كشود حدود ۲۵ میلیارد دلار می شود.


حمید حسینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه کاهش ارزش نفت روی بازار برق، گاز و پتروشیمی اثر گذاشته است و سال جاری احیانا درامدهای ارزی ۲۰ تا ۳۰ درصد کاسته می شود، اظهار نمود: به عبارت دیگر ارزش صادراتی به علت کاسته شدن ارزش نفت کاسته می شود و سال جاری ارزش محصولات پتروشیمی و سایر فراورده های نفتی به حدود ۱۷ تا ۱۸ میلیارد دلار می رسد، در بخش پتروشیمی هم این عدد به حدود ۱۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه حدود ۲۸ میلیون تن محصول نهایی پتروشیمی در کشور تولید می شود، اظهار داشت: ظرفیت تولید پتروشیمی حدود ۶۰ میلیون تن است اما خیلی از پتروشیمی ها محصولی تولید می کنند که پتروشیمی دیگر آنرا بعنوان ماده اولیه استفاده می نماید. بر مبنای آخرین آمار پارسال حدود ۲۸ میلیون تن محصول نهایی پتروشیمی تولید می شود که از این میزان حدود هشت میلیون تن مصرف داخلی و بیست میلیون تن مصرف صادراتی دارد.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به اینکه عمده صادرات مربوط به گازمایع، اوره، متانول می شود که در داخل چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد و بخشی هم مربوط به پلیمرها است، تصریح کرد: هشت میلیون تنی که در داخل کشور مصرف می شود عموما پلیمرها، pvc و پلی اتیلن و بخشی هم اوره است.
حسینی با اشاره به اینکه مصرف داخل به شدت وابسته به صنعت پتروشیمی است، خاطرنشان کرد: صنایع غذایی، نساجی، پلاستیک، خودروسازی به صنعت پتروشیمی وابسته هستند بنابراین هرچه بتوانیم صنایع پایین دست پتروشیمی را توسعه دهیم بطور قطع مصرف داخل هم افزایش می یابد.
وی ادامه داد: هم اکنون بعضی از تولیدکنندگان داخلی مجبور به واردات هستند بنابراین باید بعضی از گرید ها را در داخل کشور تولید نماییم که البته به تازگی این اقدام هم شروع شده و در بخش چادر مشکی شاهد خودکفایی بودیم ازاین رو هرچه بتوانیم صنعت پتروشیمی را توسعه دهیم می توانیم نیاز های داخل را هم تحت پوشش قرار دهیم.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با تاکید بر اینکه علیرغم شیوع کرونا میزان صادرات پتروشیمی کاهش پیدا نکرده است، خاطرنشان کرد: با هرکدام از پتروشیمی ها که صحبت می نماییم غیر از متانول که در یک مدت کوتاه گرفتار مشکل شدند مابقی پتروشیمی ها مشکلی ندارند و گاها افزایش تولید هم داشته اند.
منبع:

1399/04/28
13:39:50
5.0 / 5
2489
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز