عراق چقدر نفت صادر می كند؟

عراق چقدر نفت صادر می كند؟ صادرات نفت عراق از آغاز ماه میلادی جاری تابحال افزایش داشته كه نشان داده است دومین عضو بزرگ اوپك همچنان بالاتر از سهمیه خود نفت تولید می كند.



به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، آمار رفینیتیو آیکان و اظهارات دو منبع صنعتی آگاه از آن حکایت می کند که صادرات نفت عراق در ۲۰ روز نخست ژوییه به ۲.۷۰ میلیون بشکه در روز رسیده که در مقایسه با آمار رسمی صادرات عراق از جنوب این کشور در ژوئن تغییر چندانی نداشته است.

اوپک و متحدانش که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، از ماه مه با هدف تقویت قیمتهای نفت که بعد از شیوع کرونا و افت شدید تقاضا سقوط کرد، کاهش عرضه قابل ملاحظه ای را آغاز کردند که سهم عراق از این کاهش، ۱.۰۶ میلیون بشکه در روز است.

آمار ژوییه نشان داده است که عراق همچنان با عمل به تعهداتش در گروه اوپک پلاس فاصله دارد و بیشتر از میزانی که برنامه های بارگیری ژوییه نشان می دهد، نفت صادر می کند.

عراق به اوپک پلاس اعلام نموده است که تولید بالاتر از سهمیه خود در ماههای مه و ژوئن را با کاهش بیشتر تولید در ماههای بعد جبران خواهد نمود.

جنوب عراق مرکز اصلی تولید نفت این کشور است و ازاین رو بخش قابل توجهی از کاهش تولید عراق، باید در صادرات کمتر منعکس شود.

شرکت پترولجستیک که به رهگیری صادرات نفت می پردازد، برآورد کرده که صادرات نفت عراق از پایانه های جنوب این کشور شامل بصره به صورت میانگین ۲.۹ میلیون بشکه در روز بوده که ۲۴۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با آمار ژوئن کمتر است.

دانیل گربر، مدیرعامل شرکت پترولجستیک به رویترز اظهار داشت: کاهش صادرات باید پیامد یک اراده سیاسی برای کاهش عرضه دیده شود. با این وجود صادرات ضعیف در هفته اخیر عموما به علت اوضاع جوی نامساعد در بصره بوده که بارگیری را چند روز به تاخیر انداخته است.

بغداد در دورهای قبلی کاهش تولید اوپک پلاس که از سال ۲۰۱۷ آغاز شد، علاقه ای به همراهی با این گروه نداشت و همواره پایینترین نرخ پایبندی را در بین اعضای اوپک داشت. اما این دفعه عراق اعلام نموده که به نفع این کشور است که به پیمان فعلی اوپک پلاس عمل کند.

با این حال صادرات نفت از شمال عراق در ژوییه افزایش داشت. تابحال صادرات نفت شمال عراق ۴۵۰ هزار بشکه در روز بوده که بالاتر از ۳۷۰ هزار بشکه در روز در ژوئن بوده است. رشد صادرات شمال به معنای آن است که صادرات عراق از آغاز ژوییه تابحال ۸۰ هزار بشکه در روز بالاتر بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، عراق در ژوئن به حدود ۸۸ درصد از تعهدات خود به توافق کاهش تولید اوپک پلاس عمل کرد و اگر صادراتش در ژوییه ثابت بماند، نرخ پایبندی این کشور به ۶۵ درصد کاسته می شود.





منبع:

1399/05/02
17:13:52
5.0 / 5
2425
تگهای خبر: اوپك , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز