چرا نفت در ۴۰ دلار گیر كرده است؟

چرا نفت در ۴۰ دلار گیر كرده است؟ قیمتهای نفت روز جمعه از خبر كاهش تولید نفت آمریكا سود برد و افزایش یافت اما مفسرین نسبت به تداوم ریسكهای نزولی فراوان هشدار داده اند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، گزارش روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که ذخایر نفت این کشور هفته گذشته ۱۰.۶ میلیون بشکه کاهش داشته است. همین طور این آژانس روز جمعه اعلام نمود که تولید نفت آمریکا در ماه مه دو میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۱۰ میلیون بشکه در روز رسیده است.

با وجود رشد قیمتهای نفت در ایام گذشته و ثبت رشد ماهانه در ژوییه که چهارمین رشد ماهانه نفت برنت و سومین رشد ماهانه نفت آمریکا بود، مفسرین مختلفی طی هفته گذشته نسبت به تیره شدن دورنمای نفت همزمان با ظهور ریسکهای مربوط به وضعیت اقتصادی و پاندمی ویروس کرونا هشدار دادند.

تحلیلگران بانک استاندارد چارترد در یادداشتی نوشتند: روند صعودی قیمتهای نفت در یک ماه گذشته متوقف ماند و ما همچنان تصور می نماییم که قیمتها یک اصلاح نزولی خواهند داشت تا ضعیف شدن روند احیای تقاضا و تیره شدن چشم انداز اقتصادی را منعکس کنند.

این بانک سرمایه گذاری افزود: دیدگاه کلی این است که توازن بازار نفت در نیمه دوم سال طی ماه گذشته به میزان قابل توجهی ضعیف شده است. دیگر به ندرت از بهبود سریع تقاضا و محدودیت عرضه در بازارها صحبت می شود، در صورتیکه دیدگاه مذکور کمک کرده بود نفت برنت از مرز ۴۰ دلار در هر بشکه عبور کند. در عوض، صحبت اصلی در بین معامله گران به این مساله متمرکز شده که دقیقا چه میزان تقاضا برای نفت از بین خواهد رفت و چه مدت طول خواهد کشید تا سطح ذخایر نفت عادی شود.

این ارزیابی برخلاف رفتار قیمتهای نفت در شش هفته گذشته بوده است. با از میان رفتن نوسان، بهای وست تگزاس اینترمدیت در حدود ۴۰ دلار و نفت برنت چند دلار بیشتر از آن ثابت مانده است. با توجه به این که خوش بینی به بازگشایی اقتصادی ناپدید شده اما قیمتها در همین محدوده مانده اند.

به گفته مفسرین استاندارد چارترد، قیمت بالای ۴۰ دلار نفت برنت با اخباری که پیرامون پاندمی و دورنمای اقتصاد جهانی منتشر می شود، منطبق نیست و با دورنمای بدبینانه از عوامل بنیادین بازار نفت در تضاد شدید می باشد.

با این حال آخرین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که تقاضا برای بنزین در هفته منتهی به ۲۴ ژوییه به ۸.۸ میلیون بشکه در روز رشد کرد و حداقل موقتا به چندین هفته کاهش تمام کرد. سطح مصرف مذکور، بالاترین میزان در چهار ماه گذشته بوده است.

بعلاوه رشد موارد مبتلاشدن به ویروس کرونا در آمریکا اندکی آهسته شده و ایالتهای کلیدی ماندن تگزاس، فلوریدا و کالیفرنیا شاهد کاهش موارد مبتلاشدن در مقایسه با اوج اخیرشان بوده اند. بگفته مفسرین شرکت کلیر ویو انرژی، این امر می تواند منزله فروکش ریسک کندی تقاضا یا قرنطینه های هدفمند باشد اما دورنمای موج دوم شیوع ویروس کرونا در اواخر سال همچنان یک ریسک جدی تلقی می شود.

اما احساسات هفته به هفته تغییر می کند و مشخص نیست این دیدگاه که بازارهای نفت در نیمه دوم سال با کمبود عرضه مواجه می شوند، درست از آب درخواهد آمد یا خیر. شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی هفته گذشته هشدار داد که تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس موجب تجدید اشباع عرضه در چهار ماه آینده خواهد شد.

به گفته بیورن تونهاگن، مدیر تحقیقات بازار نفت در ریستاد انرژی، انتظار می رود عرضه جهانی در چند ماه آینده افزایش قابل توجهی پیدا کند و از رشد تقاضا فراتر رود. تجربه اوپک برای افزایش تولید از اوت ممکنست تاثیر منفی داشته باشد برای اینکه وضعیت تقاضا برای نفت به هیچ وجه بهبود پیدا نکرده است.
1399/05/13
12:14:45
5.0 / 5
2155
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز