نفت دیگر پولساز نیست

نفت دیگر پولساز نیست امسال كه شیوع ویروس كرونا موجب سقوط تقاضا و قیمتها شد، سال دشواری برای نفت بوده و نفت هنوز از این دوره سیاه خارج نشده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بااینکه تقاضا و قیمتهای نفت تا حدودی بهبود پیدا کرده اما روند افزایشی آنها در حال ضعیف شدن است و بازار در بحبوحه تبعات اقتصادی سنگین شیوع پاندمی ویروس کرونا به سمت رکود می رود. در این اوضاع دیگر تولید نفت کفاف هزینه های آنرا نمی دهد اما وضعیت فعلی نفت تماما به سبب پاندمی نیست. طی یک دهه گذشته شرکتهای نفتی که از استخراج نفت در میادینی که کشف کرده بودند، سود می بردند، به شرکتهای نفت و گاز تبدیل شدند و الان بار دیگر دستخوش تغییر شده و به شرکتهای انرژی تبدیل گشته اند. تازه ترین گزارش شرکت شل نشان میدهد که حدودا نیمی از تولید این شرکت، گاز طبیعی بوده است در صورتیکه در سال ۲۰۰۵ سهم گاز طبیعی در تولید این شرکت کمتر از ۴۰ درصد بود.

سود شرکتهای بزرگ نفتی حالا در تجارت است نه استخراج و پالایش. البته شرکتهایی مانند شل تولید نفت را متوقف نمی کنند اما نفت اهمیت کمتری پیدا خواهدنمود برای اینکه جهان به میزان فزاینده به سمت اشکالی از انرژی می رود که آلایندگی کربن کمتری دارند. باتوجه به این که این شرکتها تمرکز بیشتری روی گاز طبیعی، برق و احیانا هیدروژن پیدا کرده اند، توانایی آنها برای محدود کردن ضرر در کسب و کار اصلی شان ازطریق سود تجارت، احیانا به شدت محدود خواهد شد.

این روند همسو با گرایش جهانی به سمت اقتصاد عاری از کربن است که اختلالات ناشی از شیوع ویروس کرونا آنرا به میزان قابل توجهی برجسته کرده است. اختلال غیرقابل پیش بینی که کرونا در فعالیت صنعت جهانی انرژی ایجاد کرد موجب شد سران جهان گزینه هایشان برای یک آینده سبزتر را مورد بازبینی قرار دهند. مجمع جهانی اقتصاد قویا خواهان توسعه یک نظم انرژی جدید شده است. به علاوه سران جهان پاندمی ویروس کرونا را فرصتی می بینند تا به مشکلات بزرگ دیگر مانند تغییرات جوی بپردازند. سازمان ملل متحد، آژانس بین المللی انرژی و اتحادیه اروپا همچون این دسته هستند که هم اکنون سرگرم طراحی بسته های محرک سبز هستند و حتی دهها شرکت بزرگ هم به پشتیبانی از تدابیر مشوق انرژی سبز برخاسته اند.

شرکتهای نفتی بزرگ به خصوص در اروپا قبول دارند که افول سوختهای فسیلی مرسوم تا حدودی آنها را از تبعات سقوط قیمتهای نفت در آوریل نجات داد. تجارت کمک کرده شرکتهای نفتی اروپایی از وضعیت اسفناکی که همتایان آمریکایی تولیدکننده نفت آنها در ماههای اخیر پیدا کرده اند مصون بمانند. شرکت رویال داچ شل با وجود کاهش هفت درصدی تولید نفت و گاز در سه ماهه دوم امسال، توانست سود مالی گزارش کند. در مقابل شورون آمریکا بدترین سه ماهه مالی خود در سه دهه اخیر را گزارش کرد و هشدار داد پاندمی کووید ۱۹ همچنان به درآمدهای این شرکت ضربه خواهد زد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نکته روشن این است که غولهای نفتی برای بقا باید متحول شوند و حتی اگر این تحول به معنای تبدیل شدن به شرکتهای بازرگانی بزرگ یا حتی شرکتهای تجدیدپذیر بزرگ باشد.

منبع:

1399/05/19
21:19:32
5.0 / 5
2138
تگهای خبر: انرژی , برق , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز