افزایش بدبینی اوپك به دورنمای تقاضا برای نفت

افزایش بدبینی اوپك به دورنمای تقاضا برای نفت به گزارش خبرگزاری نفت و گاز اوپك اعلام نمود تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ به علت شیوع كرونا و ابهامات پیرامون روند احیا در سال آینده، از آنچه پیش از این تصور می رفت كاهش بیشتری پیدا خواهد نمود.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، اوپک در گزارش ماهانه خود پیش بینی نمود تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ به میزان ۹.۰۶ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا می کند؛ در حالیکه یک ماه پیش میزان کاهش تقاضا را ۸.۹۵ میلیون بشکه در روز پیشبینی کرده بود.

قیمتهای نفت با کاهش سفرها و فعالیت های اقتصادی به علت محدودیتهای کرونا سال جاری گرفتار فروپاشی شد. باآنکه بعضی از کشورها محدودیتهای قرنطینه را کاهش داده و اجازه داده اند تقاضا بهبود پیدا کند اما نگرانیها نسبت به موارد جدید شیوع، رشد قیمتها را محدود نگه داشته و اوپک انتظار دارد این روند استمرار پیدا کند.

اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام نمود تحولات قیمت نفت و محصولات نفتی در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ تحت تأثیر نگرانیها نسبت به موج دوم شیوع کرونا و ذخایر جهانی بالاتر خواهد بود.

اوپک پیشبینی خود از دورنمای تقاضا در سال ۲۰۲۱ را تغییر نداد و همچنان انتظار دارد تقاضا هفت میلیون بشکه در روز بهبود پیدا کند اما تصریح کرد این دورنما امکان دارد تحت تأثیر ابهامات فراوانی قرار گیرد که به تأثیر منفی روی مصرف نفت منجر خواهند شد.

تقریبا همه آژانسهای پیشبینی کننده انتظار دارند بازار سوخت جت در سال ۲۰۲۱ به علت از دست رفتن تقاضا ضعیف بماند. تقاضا برای بنزین بازگشت سریعی به سطح سال ۲۰۱۹ نخواهد داشت.

اوپک و متحدانش در چارچوب گروه اوپک پلاس برای جبران افت تقاضا، از ماه مه تا آخر ژوییه عرضه خویش را به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دادند و آمریکا و کشورهای دیگر هم تحت تأثیر شرایط بازار ناچار شدند تولیدشان را کاهش دهند.

طبق گزارش ماهانه اوپک، تولید این گروه در ژوییه ۹۸۰ هزار بشکه در روز رشد کرد و به ۲۳.۱۷ میلیون بشکه در روز رسید چونکه کاهش داوطلبانه ای که عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک در منطقه خلیج فارس در ماه پیش به اجرا گذاشته بودند ادامه پیدا نکرد.

بر اساس گزارش رویترز، نرخ پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید در ژوییه ۹۷ درصد بود که کمتر از نرخ بالای ۱۰۰ درصد در ژوئن بود.

منبع:

1399/05/24
22:41:54
5.0 / 5
2172
تگهای خبر: اوپك , بنزین , تولید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز