جولان آلایندگی ها در عسلویه و سهم خواهی استان های همجوار

جولان آلایندگی ها در عسلویه و سهم خواهی استان های همجوار بوشهر چندین سال است كه استان های فارس و هرمزگان با ادعای تاثیرپذیری خواهان سهم خود از آلایندگی های عسلویه هستند تا جایی كه این كشمكش و سهم خواهی منجر به دستور معاون رئیس جمهور در خصوص تقسیم عوارض آلایندگی منطقه عسلویه میان استان های بوشهر، فارس و هرمزگان گردید.


اما این اقدام ناعادلانه از آغاز تا امروز مورد بحث مردم و مسؤلان است، انتقال آلایندگی عسلویه با اعتراضات فراوانی از جانب مردم استان بوشهر، و منطقه عسلویه که بیشترین آلودگی ها را از حیث هوا، آب و خاک تجربه می کنند و همینطور سایر شهرستان ها شده است. سال قبل با داغ شدن باردیگر این خبر و تحرکاتی از جانب نمایندگان وقت دو استان همجوار فارس و هرمزگان، مردم، مسؤلان و فعالان مدنی و رسانه ای استان بوشهر در واکنش به این تحرکات، نسبت به این سهم خواهی معترض شدند تا جایی که نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر این سهم خواهی را بی مبنا و غیرموجه خوانده و "ورود غیر کارشناسانه بعضی از مسؤلان پایتخت نشین" را قابل تأمل و شایان بررسی دانست.

نباید سهم آلایندگی استان بوشهر با لابی گری و رانت گرفته شود
شنبه / ۴ خرداد ۱۳۹۸ استاندار بوشهر در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه با اشاره به اینکه نباید با لابی گری و رانت سهم آلایندگی عسلویه را به دیگر استان ها بدهند، تصریح کرد: در حالیکه آلایندگی های زیست محیطی در شهرستان عسلویه سلامت مردم را به خطر انداخته برخی افراد با لابی گری قصد دارند اعتباراتی که حق مردم استان بوشهر بخصوص شهرستان عسلویه است را به دیگر استان ها تخصیص دهند. با لابی گری برخی افراد از دیگر استان ها در مورد جذب اعتبارات عوارض آلایندگی، ظلم مضاعف و بزرگی در حق استان بوشهر صورت می گیرد.
عبدالکریم گراوند همینطور عنوان کرد: "هنوز هیچگونه سنجش و اقدامی برای تعیین میزان آلایندگی ها انجام نشده است، و این مسائل تنها نشات گرفته از لابی گری برای بردن منابع استان و خیانت در حق استان بوشهر می باشد. در دولت تدبیر و امید نباید سهم آلایندگی استان بوشهر با لابی گری و رانت گرفته شود." وی با اشاره به نوشتن نامه به وزیر و رئیس جمهور در این خصوص اظهار داشت: "نباید سهم استان بوشهر توسط استان هایی که حقشان نیست گرفته شود. مردم بوشهر اجازه نمی دهند که دستگاه ها با لابی گری ها و رفاقت بازی ها در سطح ملّی سهم استان بوشهر را نادیده گرفته و به استان های دیگر انتقال دهند، چون که این یک ظلم آشکار در حق استان بوشهر است. قریب به ۸۰ درصد از کارکرد اشتغال و منابع و درآمدهای عسلویه ملی است و نمی گذاریم که این مورد هم اتفاق بیفتد و سهم آلایندگی های مردم استان را میان استان های دیگر توزیع کنند."

کودکان سرطانی در عسلویه و لابی گری در پایتخت
استاندار بوشهر با طرح این سوال که "بر اساس کدام معیار حق مردم عسلویه را به دیگران بدهیم؟ و با تاکید بر پیشگیری از پرداخت اعتبارات عوارض آلایندگی استان بوشهر به دیگر استان ها اضافه کرد: منطقه ای که بیشتر از ۸۰ کیلومتر با عسلویه فاصله دارد با لابی گری و استفاده از رانت در صدد جذب اعتباراتی است که حق مسلم مردمی ست که سلامتی آنها به خطر افتاده است، در شرایطی که پایتخت انرژی کشور احتیاج به آرامش دارد، پرداخت قریب به ۴۵ درصد از اعتبارات بوشهر به دیگر استان ها ضدآرامش و برهم زننده فضای آرام فراهم شده در جهت توسعه استان است، بنابراین محیط زیست این مورد را به شکل جدی پیگیری نماید تا اعتبارات و حق استان به صورت گتره ای تقسیم نشود. نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس هم حتما نسبت به این مورد واکنش نشان دهند تا حق آشکار مردم بوشهر با لابی گری جابجا نشود.
به گفته گراوند اگر این سنگ بنا کج گذاشته شود سال ها حق مسلّم مردم استان بوشهر در جابه جایی اعتبارات عوارض آلایندگی تضییع می شود و این ظلم بخشودنی نیست، چونکه حالا مردم عسلویه در شرایط سختی هستند. طی بررسی ها و در نشست حدود ۴۰ نفر از خانواده های ساکن در عسلویه با امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر مشخص شده که حدود ۸۰ درصد از این خانوارها بین یک یا دو مریض در خانه هایشان وجود دارد، کودک تازه متولد شده سرطان دارد، ما حق این مردم را بر مبنای کدام معیار به دیگران بدهیم؟ نباید اجازه داد عده ای در دیگر استان ها با لابی گری حق مردم استان بوشهر در حوزه اعتبارات عوارض آلایندگی را ضایع نمایند، از دولت محترم انتظار دارم که اجازه ندهد سنگ بنای کجی در ارتباط با این مورد گذاشته شود، در این صورت مردم استان بوشهر بطور قطع هیچ گاه این ظلم را فراموش نخواهند کرد.عوارض آلایندگی حق کسانی است که در زیر فِلِر زندگی می کنند
یکشنبه / ۵ خرداد ۱۳۹۸ نماینده مردم دیر در مجلس دهم با اعتراض به اختصاص درآمد ناشی از عوارض آلایندگی عسلویه به سایر شهرستانها عنوان کرد: مردم مظلوم عسلویه به خاطر آلایندگی های شیمیایی به قیمت ایجاد رانت های چند صد هزار میلیاردی برای آقازاده هایی که گاه سر از کانادا و آمریکا در می آورند، جان و خون شان را از دست می دهند. عسلویه، شبیه گاو شیرده و پتروشیمی ها کیف پول آقازاده ها هستند.
سکینه الماسی در نطق میان دستور روز یکشنبه ۵ خرداد مجلس دهم با یادآوری وعده رئیس جمهور در تشکیل کمیته ملی بررسی آلایندگی های عسلویه، اظهار داشت: شما در مقابل همه مردم استان بوشهر قول تشکیل این کمیته را دادید اما به دنبال آن این روزها خبر می رسد عوارض آلایندگی دریافتی از مردم بوشهر به سایر شهرستانها و استان های کشور تخصیص می یابد. آیا این بود تشکیل کمیته ملی؟ دست شما درد نکند. همان چندرغازی که در چارچوب عوارض آلایندگی به عسلویه تعلق می گرفت و لااقل می شد بیمارستانی ساخته شود، به استان های همجوار داده شد.
وی خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: عوارض آلایندگی حق مسلم کسانی است که در زیر فِلِر زندگی می کنند، ریه های خویش را از دست می دهند و بیماری های پوستی می گیرند، در حال جزغاله شدن هستند و محیط زیست و منابع طبیعی خویش را از دست داده اند. آقای رئیس جمهور عسلویه زادگاه، خاک و خانه ماست. مردم استان بوشهر در هشت سال جنگ تحمیلی با خون و جان خود از خاک خودشان دفاع کردند. اگر قرار باشد حق مردم عسلویه و فرزندان ما را اینگونه پایمال کنید بنده نخستین نفری هستم که چادر به کمر می زنم و با جان خودم بهای این ظلم را می پردازم.

رئیس جمهور از اجرایی شدن پیشنهاد بهره مندی برخی استان ها جلوگیری کند
دوشنبه / ۶ خرداد ۱۳۹۸ نیز استاندار بوشهر با انتقاد از پیشنهاد بهره مندی برخی استان ها از عوارض آلایندگی پارس جنوبی اظهار داشت: برخی افراد در دیگر استان ها جهت استفاده از اعتبارات عوارض آلایندگی منطقه پارس جنوبی برنامه ریزی کرده اند، اضافه کرد: تحقق این مورد ظلم بزرگی در حق مردم استان بوشهر است چون که بر مبنای قانون بهره مندی از اعتبارات عوارض آلایندگی مشمول شهرها و روستایی می شود که از مشکلات این عوارض متاثر هستند.
عبدالکریم گراوند با بیان این که هیچ سنجش علمی در این خصوص وجود ندارد، تصریح کرد: "هیچ گونه بررسی، سنجش علمی، پایش عالمانه، علمی و مستندی در زمینه آلایندگی منطقه عسلویه وجود ندارد و وضعیت آلایندگی ها بر مبنای نگاه و گزارشات است." وی با بیان این که پیشنهاد سازمان محیط زیست در بهره مندی برخی استان ها از عوارض آلایندگی پارس جنوبی منطقی و منصفانه نیست از رئیس جمهور درخواست نمود از اجرایی شدن این پیشنهاد جلوگیری کند.


استاندار بوشهر همینطور پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه عرضه گزارش آلایندگی شهرها را فاجعه لابی گری در کشور و مایه آبروریزی کشور دانست چونکه در این پیشنهاد تخصیص ۲۸ درصدی حق آلایندگی برای شهرستان های لامرد و مهر استان فارس، ۳۶ درصدی برای عسلویه، ۲۲ درصدی برای پارسیان، و ۱۴ درصدی به جم اختصاصا یافته بود. گراوند در همین خصوص با طرح این پرسش که چگونه آلایندگی ناشی از پارس جنوبی به شهرستان های لامرد، پارسیان و مهر انتقال می یابد؟، عنوان کرده بود: "صنایع پارس جنوبی در ۳۰ هزار هکتار اراضی دو شهرستان عسلویه و کنگان در استان بوشهر مستقر است و ۱۴ هزار هکتار از مساحت پارس جنوبی در شهرستان عسلویه و ۱۶ هزار هکتار در شهرستان کنگان قرار دارد. طبق گزارش سازمان حفاظت محیط زیست آلایندگی به شهرستان های لامرد، پارسیان و مهر انتقال می یابد، در حالیکه شهرستان های کنگان، دشتی و دیر هم جوار پارس جنوبی فاقد آلایندگی هستند، این نشان داده است در استان بوشهر این آلایندگی اثر ندارد ولی شهرستان های فارس را آلوده می کند!"

لابی گری تا کجا نفوذ کرده است
وی با بیان این که ساکنان شهرستان عسلویه در زیر فلرهای پارس جنوبی قرار دارند و سلامتی آنان در خطر است، درباره اینکه چطور حق آلایندگی مردمی که زیر فلرهای صنایع پارس جنوبی دارند می سوزند ۳۶ درصد، ولی آلایندگی شهرستان لامرد، و مهر که ۱۰۰۰ متر ارتفاع دارد و در فاصله ۸۰ کیلومتری عسلویه قرار دارد ۲۸ درصد اعلام شده اعلام تشکیک کرده و پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه آلایندگی شهرهای مستقر در پارس جنوبی را شرم آور دانسته بود.
استاندار بوشهر در آن زمان صراحتا اعلام نموده بود: "بخشی از صنایع پارس جنوبی که در شهرستان کنگان اجرایی شده و مردم این شهرستان در زیر فلرهای آن سکونت دارند عوارض آلایندگی به آن تعلق نمی گیرد، این نشان داده است که لابی گری تا کجا نفوذ کرده است. گراوند همینطور پرسش دیگری را بیان کرد که "چگونه شهرهای لامرد و مهر آن طرف تر از چاه مبارک دارای آلایندگی است ولی چاه مبارک از این عوارض مستثنی است؟"

ما تابع قانون هستیم نه تابع لابی گری
وی پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه بهره مندی حق آلایندگی به دیگر استان ها را ظلم آشکار ضد استان بوشهر دانسته و تصریح کرد: کنگان که در قلب طرح های پارس جنوبی قرار دارد و فاصله شهرستان دیر با تاسیسات پارس جنوبی ۱۲ کیلومتر است و شهرستان دشتی هم چندان فاصله ای با پارس جنوبی ندارد، اینها باید از این حق بی بهره باشند اما شهرستان های مهر و لامرد در فاصله ۸۰ کیلومتری بهره مند شوند؟
استاندار بوشهر با تاکید بر عکس العمل نمایندگان مردم استان بوشهر و دستگاه های امنیتی برای انعکاس آن به مسؤلان ذیربط اظهار داشت: ما تابع قانون هستیم نه تابع لابی گری، مسؤلان سازمان حفاظت محیط زیست چه پاسخی برای مردم شهرستان های استان بوشهر دارند؟ ۵۰ درصد از سهم اعتبارات عوارض آلایندهای استان بوشهر برای رفاه و آسایش مردم تعلق می گیرد، در حالیکه حق مردم بوشهر، دیر، کنگان، دشتی و دیگر مناطق استان بوشهر حذف می شود، از آن سو شهرستان های دیگر استان ها که در ارتفاع قرار دارند مشمول این آلایندگی می شوند. عاجرانه از رئیس جمهور درخواست می شود از پیشنهادی که سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آلایندگی عرضه کرده جلوگیری کند.

این سهم خواهی بی مبنا موجه و قابل قبول نیست
سه شنبه / ۷ خردادماه ۱۳۹۸ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر به پیشنهاد بعضی از نمایندگان استان های همجوار و گزارش محیط زیست نسبت به حق آلایندگی پارس جنوبی اعتراض کرد. آیت الله صفایی بوشهری با اشاره به ادعا و پیشنهاد غیراصولی بعضی از نمایندگان استان های همجوار در شراکت حق آلایندگی و سهم خواهی آنان از پارس جنوبی بوشهر، اظهار نمود: بدون شک اعتبارات جبرانی و عوارض آلایندگی توسط صنایع آلاینده حق مسلم مردم استان بوشهر است که به جهت تحمل رنج ها و مشکلات فراوان آن صنایع مخرب زیست محیطی بخصوص در جنوب استان بوشهر باید منحصراً به این استان تعلق گیرد.
وی با اشاره به اینکه حقوق مسلم مردم بوشهر در مورد حق آلایندگی باید پاس داشته شود، خاطرنشان کرد: سهم خواهی بی مبنای تقاضا کنندگان به هیچ صورت موجه و قابل قبول نیست و در اینباره ورود غیر کارشناسانه بعضی از مسؤلان پایتخت نشین هم قابل تأمل بوده و شایان بررسی است. بنده با دفتر ریاست جمهوری و مسؤلان ذی ربط صحبت کرده و درخواست کردم که این مورد متوقف شود تا نگرانی مردم استان برطرف شود و آنان هم قول مساعد جهت مسکوت گذاشتن و رد این پیشنهاد را دادند. به هیچ وجه این مورد قابل پذیرش نمی باشد و مردم دلاور و شهید پرور بوشهر هم هیچگاه در اینباره کوتاه نخواهند آمد.

ماجرای دو نامه مشکوک
اما سازمان برنامه و بودجه کشور در آخرین روز از سال ۱۳۹۸ (۲۹ اسفند- روز تعطیل!) با ارسال نامه ای به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر سهم شهرستان های مدعی تأثیرپذیری را در کنار شهرستان های عسلویه و کنگان بعنوان شهرستان های میزبان صنایع پارس جنوبی اعلام نموده بود. درصدهای اعلامی برای مردم عسلویه محل شک و تردید بود. در نامه ای که به امضای معاون مجلس و توسعه منطقه ای سازمان برنامه و بودجه کشور رسیده بود، سهم ۴ شهرستان جم، لامرد، مُهر و پارسیان به یک نسبت یعنی ۱۱.۹ درصد اعلام شده بود که هر عقل سلیم و هر فرد آشنا به محیط جغرافیایی منطقه می داند چهار شهرستان مذکور شرایط محیطی و جغرافیایی (توپوگرافی، دما، فاصله، جهت باد غالب و... ) یکسانی ندارند. این امر نشان داده است که درصدها برپایه یک نظر کارشناسی و واقعی نیست.
اما نکته ی تأمل برانگیز دیگری در نامه ی ارسالی وجود داشت که شک و تردیدها را بیشتر می کرد. نامه ی ۲۹ اسفند ماه ۹۸، تنها نامه ی ارسالی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی بوشهر نبود بلکه بعنوان دومین نامه و پیرو نامه شماره ۷۷۱۵۳۵ مورخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸ بوده است. در واقع سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف مدت یک روز، دو نامه با درصدهای متفاوت به بوشهر ارسال کرده است. اسناد موجود نشان داده است سهم عسلویه ظرف مدت ۲۴ ساعت از ۵۸.۳ درصد به ۳۱.۳ درصد کاهش پیدا کرده است! آیا چنین کاهشی جز با لابی گری و اعمال نفوذ می تواند صورت گرفته باشد؟!
در نامه ۲۹ اسفند ماه معاون مجلس و توسعه منطقه ای سازمان برنامه و بودجه کشور خطاب به رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر به صراحت عنوان شده؛ "حسب دستور جناب آقای دکتر نوبخت" جدول توزیع عوارض آلایندگی سال ۹۸ "اصلاح" می گردد. اصلاحی که به ضرر عسلویه و مردمی است که سال هاست زیر مشعل ها به دنبال دمی هوای پاک هستند." صفری، ی. (یکشنبه / ۱۸ خرداد ۱۳۹۹) وقتی سهم عوارض آلایندگی عسلویه یک شبه کم می شود! - ایسناآلاینده ها، سرطان و تولد نوزادان ناقص الخلقه
اینها همه در حالی است که مدیرکل محیط زیست بوشهر یکشنبه / ۶ مرداد ۱۳۹۸ در کارگاه آموزشی منطقه ای سنجش دی اکسین و فوران ها از خروجی صنایع با اشاره به اینکه "فلرهای صنایع نفت و گاز بوشهر سم منتشر می کنند" عنوان کرده است: "آلاینده های آلی دیرپا با پایداری در محیط زیست وارد چرخه های طبیعی شده و باعث بروز عوارض و بیماری هایی همچون سرطان و تولد نوزادان ناقص الخلقه می شوند و لزوم کنترل و مدیریت آلاینده های آلی پایدار به این علت است که این آلاینده ها با پایداری در محیط زیست وارد چرخه های طبیعی شده و باعث عوارض و بیماری هایی همچون سرطان و تولد نوزادان ناقص الخلقه می شوند، آلاینده هایی چون کلردان، دیوکسین ها و فوران ها منابعی هستند که ایجاد آلودگی می کنند."
فرهاد قلی نژاد با اشاره به اینکه این مورد در کشور ما نیازمند توجه بیشتری است، اظهار داشت: یکی از منابعی که این آلاینده های پایدار را تولید می کنند منابع احتراقی در صنایع نفت و گاز هستند که ناشی از سوختن فلرها در محیط و یا دستگاه های زباله سوز نصب شده در پتروشیمی ها هستند. با عنایت به سمی بودن این آلایندگی ها و آلوده شدن محیط این منابع باید مدیریت شوند.
مدیرکل محیط زیست بوشهر خاطرنشان کرد: طبق مصوبه دولت کارگروه کمیته ملی کاهش آلودگی هوا در شهرهای جنوبی استان بوشهر تشکیل شده و دستور کار این کمیته تدوین سند ملی کاهش آلودگی هوا در استان بخصوص در منطقه ویژه اقتصادی پارس در شهرستان های کنگان و عسلویه است. این سند تعهداتی در مورد کاهش آلودگی های منطقه بوجود می آورد و مهمترین محور کاهش آلودگی بر روی فلرها، انبارهای گوگرد و ضایعات و پسماندهایی است که می توانند عامل آلودگی هوا باشند. همینطور در این سند به کنترل آلودگی ها در مجتمع های پالایشگاهی و پتروشیمی و محیط زیست دریایی و کاهش آلودگی در دریا نگاه ویژه ای شده است.بی عدالتی در سایه رویه غیرکارشناسی محیط زیست
دوشنبه / ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ خانه احزاب وقت استان بوشهر در مورد عدم اختصاص اعتبارات عوارض آلایندگی به برخی شهرهای استان بوشهر نامه گلایه آمیزی خطاب به رئیس جمهور نوشت که در قسمتی از متن این نامه آمده است: "با مصوبه اخیر و اقدام بدون برنامه و کارشناسی شده سازمان برنامه بودجه به اختصاص اعتبارات عوارض آلایندگی این منطقه به بخشی از استان فارس و هرمزگان و عدم اختصاص آن به برخی شهرهای همجوار این تاسیسات همچون دیّر موجی از نگرانی و گلایه جدی شهروندان؛ فعالان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان بوشهر را به دنبال داشته است.
در مورد این اقدام سازمان برنامه و بودجه ۳ سوال در ذهن متبادر می شود:
۱- چرا اعتبار عوارض آلایندگی به شهرهای لامرد و پارسیان در استان های همجوار اختصاص یافته اما به شهری همچون دیّر که در نزدیکی این تاسیسات قرار دارد هیچ درصدی اختصاص نیافته ضمن اینکه درصد اختصاص یافته به شهرهای کنگان، عسلویه و جم هم ناچیز است و عملا قدرالسهم شهرستان های استان را به دیگر استان ها اعطا کرده اند؟
۲- سوال دیگر اینجاست که این اقدام سازمان برنامه و بودجه برای تعیین سهمیه عوارض آلایندگی پارس جنوبی بر مبنای چه بررسی علمی و کارشناسی بوده و در کدام نقطه دیگر از کشور اجرایی گردیده و یا اینکه چرا استان بوشهر از کل کشور مستثنی شده است، امیدواریم پاسخ به این سوال نجابت مردم فهیم نباشد، چون که مدنیت در ایران وامدار این دروازه ورود فرهنگ ها، استان بوشهر است.
۳- اگر بنای دولت چنین است پس چرا مناطق شمالی استان بوشهر از عوارض آلایندگی مناطق نفتی گچساران و خوزستان بی بهره است؟
این رویه سازمان برنامه بودجه و حفاظت از محیط زیست کشور که فاقد هر گونه مبنای علمی است باعث اغتشاش در روابط همسایگان گردیده و به واسطه عدم رعایت عدالت در این شرایط که مردم درگیر کنترل و مهار بیماری کرونا هستند فقط دردها را افزایش داده و هیچ گونه دورنمای مناسبی به تصویر نخواهد کشید."

ناسلامتی در عسلویه و ادعای تأثیرپذیری فارس و هرمزگان
دوشنبه / ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ یوسف صفری، فعال اجتماعی و محیط زیستی ساکن عسلویه یادداشتی تحت عنوان "عوارض آلایندگی عسلویه و حقی که ناحق می شود" در اختیار ایسنا قرار داد. در بخشی از این یادداشت مفصل آمده است: "تسری دادن عوارض آلایندگی صنایع پارس جنوبی به کل شهرهای استان بوشهر سبب شد تا مسئولین شهرستان های لامرد و مهر استان فارس و پارسیان هرمزگان بعنوان همسایگان عسلویه به فکر سهم خواهی عوارض آلایندگی بیفتند. آنها وقتی متوجه شدند عوارض آلایندگی صنایع پارس جنوبی به شهرهای شمالی استان بوشهر که در فاصله ۴۰۰ کیلومتری از عسلویه قرار دارند پرداخت می شود، خویش را مستحق این عوارض دانسته و توانستند مسئولین کشوری را متقاعد کنند تا بخش قابل توجهی از این اعتبارات به آنها برسد.
تأثیرپذیری شهرستان های همجوار عسلویه از نگاه مردم و مسئولین عسلویه همچنان محل تردید و ابهام است و تابحال پاسخ روشنی به این ابهامات از جانب مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه به آن داده نشده است. یکی از مواردی که باعث شک و تردید در صحت تأثیرپذیری شهرستان های ۴ گانه می شود، درصد اعلامی در نامه شماره ۸۰۰۱۹۶ مورخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ سازمان برنامه و بودجه است.
در نامه مذکور سهم ۴ شهرستان؛ پارسیان، لامرد، مهر و جم به یک نسبت یعنی ۱۱.۹ درصد اعلام شده است! این در شرایطی است که تاثیر پذیری شهرستان های همجوار تابع شرایط محیطی و جغرافیایی نظیر؛ دما، فاصله، رطوبت، جهت باد غالب و... می باشد که به صراحت می توان گفت هیچ کدام از شهرستان های مورد مناقشه شرایط یکسانی ندارند. بعنوان مثال اگر بخواهیم شرایط محیطی و جغرافیایی شهرستان های پارسیان و جم را با یکدیگر مقایسه نماییم می بینیم که به هیچ وجه شرایط یکسانی از لحاظ توپوگرافی، فاصله، دما و... ندارند؛ در چنین حالتی چگونه سهم یکسانی برای هر دو شهرستان در نظر گرفته شده است؟! طبق گفته کارشناسان اندازه گیری میزان آلاینده ها در فواصل مکانی بسیار دور یکی از مشکلاتی است که صنایع و محیط زیست در تعیین آلاینده ها با آن موجه هستند. بنابراین با عنایت به شرایط جغرافیایی موجود و پیچیدگی آن، تأثیرپذیری شهرستان های همجوار از صنایع پارس جنوبی مساله ای است که نمیتوان به آسانی مورد پذیرش مردم و مسئولین عسلویه واقع شود.
مردم و مسئولین عسلویه اعتقاد دارند حتی در صورت قطعیت یافتن تاثیر پذیری شهرستان های همسایه، سهم عسلویه می بایست خیلی بیشتر از آن چیزی باشد که در نامه سازمان برنامه و بودجه (۳۱ درصد) آمده است. آنان به خوبی می دانند که آلایندگی وجوه مختلفی دارد و صرفا آلودگی هوا نمی تواند مبنا و معیار مناسبی برای تعیین سهم آلایندگی باشد. چون که عسلویه علاوه بر آلودگی هوا، آلودگی آب (دریا و سفره های زیر زمینی) و خاک، آلودگی صوتی، بصری، اجتماعی و... گریبانگیر آن است. بنابراین عقل و منطق حکم می کند سهم کسانی که همه ابعاد سلامت آنها تحت تاثیر این میهمان ناخوانده قرار گرفته نباید قابل مقایسه با سایرین باشد."

مشعل های آلاینده و تضییع حقوق مردم
موسی احمدی، عضو مجمع نمایندگان استان بوشهر در جلسه علنی روز یکشنبه / ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با طرح سوالی از وزیر نفت، اظهار داشت: مسؤلان باید پاسخ دهند که چه زمانی دغدغه اشتغال جوانان و رفع محرومیت از مناطق پیرامون صنعت در چارچوب مسئولیت های اجتماعی آخر می پذیرد؟ مدتی است سخنانی در مورد تخصیص سهمی از عوائد حاصل از عوارض آلایندگی به استان های همجوار مطرح و باعث اعتراض، ناراحتی و نگرانی مردم جنوب استان بوشهر شده است.
نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس خطاب به رئیس جمهور، عنوان کرد: درخواست می شود شخصا در این خصوص وارد عمل شوید و از پایمال شدن و تضییع حقوق مردم شریف این مناطق دفاع کنید، چون که مشعل های آلاینده سر به فلک کشیده مشکلات فراوانی برای مردم بوجود آورده است.

ایراد در درصدهای اعلامی و مسکوت ماندن ابلاغ برنامه و بودجه
احمدی همینطور روز چهارشنبه ۱۵ مردادماه در این ارتباط به رادیو بوشهر اظهار داشته بود: در جزء۳ بند پ ماده ۶ قانون برنامه توسعه راهکاری برای پرداخت عوارض دیده شده، اگر مناطق تاثیرپذیر فقط یک شهرستان باشد که مبحث مشخص است اگر شهرهای یک استان باشد مدیرکل برنامه ریزی و مدیرکل محیط زیست و فرمانداران تقسیم کرده و به تناسب تاثیرپذیری به شهرداری ها و دهیاری ها تخصیص داده می شود.
نماینده مردم کنگان، دیّر و جم و عسلویه اظهار نمود: با عنایت به نظر کارشناسی که باید محیط زیست اعلام نماید، و قانون که می گوید عوارض آلایندگی بر مبنای سیاست های اعلامی سازمان به نسبت تاثیرگذاری تخصیص می یابد؛ تا به امروز شهرستان های دیّر، جم، کنگان و عسلویه تخصیص پیدا کرده است و الان بر مبنای آخرین سیاست اعلامی شهرستان های عسلویه کنگان و جم را با عنایت به تناسب متاثر دانسته اند.
وی با بیان انکه پرداخت عوارض آلایندگی در سال ۹۳ مصوب و از سال ۹۴ پرداخت می شود، تصریح کرد: در نامه ای که در تاریخ ۲۸ اسفندماه ۹۸ از سوی آقای نوبخت به استان ارسال شده، سهم استان بوشهر از عوارض آلایندگی ۸۱.۶ تعیین شده که در این میان سهم عسلویه ۵۸ درصد بوده، و ۱۵.۲ درصد به فارس (مهر و لامرد)، و ۳.۲ درصد هم به هرمزگان (پارسیان) اختصاص یافته اما این درصدها اجرایی نشده و ایراد پیدا کرده است. این تقسیم بندی در حد یک نامه به استان ابلاغ گردیده و بنابراین (ایرادات وارد شده) تنها درصد مربوط به استان بوشهر اجرایی و پرداخت شده، یعنی در واقع ۱۵.۲ درصد شامل ۱۴.۲ مهر و یک درصد لامرد فعلا مسکوت مانده و اجرایی نشده است.
موسی احمدی با اشاره به گزارش محیط زیست خاطرنشان کرد: محیط زیست باید در مورد شهرهای تاثیرپذیر اظهارنظر نماید، اما متاسفانه در قسمتی از این گزارش آمده است به علت نبود داده های کافی و پیوست پالایش آلودگی هوا ما الگویی را معرفی کرده و بر مبنای آن لامرد و مُهر را متاثر از آلایندگی دانسته ایم!

اختصاص عوارض به استان های همجوار بدون بررسی دقیق
نماینده جنوب استان بوشهر اضافه کرد: مبالغی که اعلام شده هم درصد مشترکی بین مهر و لامرد و جم است که مشخص می کند بررسی دقیقی صورت نگرفته که در صورت اجرایی شدن این درصدها احتیاج به بررسی دقیق و کامل تر مبحث آلودگی آب، خاک و هوا به اعلام میزان آلایندگی به تفکیک واحدهای آلاینده توسط سازمان محیط زیست وجود دارد.
نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجمع نمایندگان استان بوشهر بر پیگیری این مورد متفق القول هستند، در این راستا جلسه ای با معاون امور مجلس، آقای نوبخت و همینطور آیت الله حسینی بوشهری صحبت شده و با هم افزایی تلاش داریم عدالت اجرا شود. خوشبختانه استانداری حمایت خوبی کرده و کارشناسان نظرات خوبی داده اند، این هم افزایی و اتفاق نظر و تجمیع افکار ما را کمک می نماید تا از اینکه حق مردم عزیز حوزه انتخابیه و استان ضایع شود پیشگیری نماییم.

شیوع فوق العاده بالای بیماری های مختلف در عسلویه
حالا باید دید سهم خواهی و پافشاری نمایندگان و مسؤلان دو استان فارس و هرمزگان تا کجا و کی ادامه خواهد داشت و آیا پشتیبانی از این اقدام غیرکارشناسی (تخصیص عوارض آلایندگی های جنوب استان بوشهر به استان های دیگر) به اجرایی شدن می انجامد یا خیر. آن هم در شرایطی که به قول کارشناسان و به گواه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مردم، پرسنل و کارمندان و کارکنان نفتی عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند و این آلودگی ها اول به محیط زیست و به دنبال آن به انسان صدمه خواهد زد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نتایج مطالعات نشان دهنده شیوع فوق العاده بالای بیماری های آسم و به تبع آن بیماری های حساسیتی دیگر در عسلویه در مقایسه با شهرهای دیگر بوده و این میزان در مقایسه با مناطق دیگر دارای آلودگی چون اهواز بسیار بیشتر است، بگونه ای که در جدول مقایسه ای میزان شیوع این بیماری ها در عسلویه ۱۵ و در اهواز ۹ درصد بوده است. (شکرالله فرخی، عضو رسمی آکادمی آلرژی آمریکا، سال ۹۵-۹۶)1399/05/25
21:50:54
5.0 / 5
2211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز