دیاكو حسینی:

تصمیم درست ماندن در برجام ایران، به نتیجه رسید

تصمیم درست ماندن در برجام ایران، به نتیجه رسید به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیر برنامه مطالعات جهانی مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری تصریح كرد: تصمیم ایران برای ماندن در برجام درست بود و اگر ایران عضو برجام نبود آمریكا موفق به جلب نظر اعضای شورای امنیت می شد.


دیاکو حسینی در گفتگو با ایسنا در تحلیلی نسبت به رد پیش نویش قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت اظهار داشت: قبلا پیشبینی می شد چنین اتفاقی بیفتد و ترامپ نتواند نظر اعضاء شورای امنیت را جلب نماید، علت بنیادین این مسئله این بود که با قطعنامه 2231 کاملا ناسازگار بود و نحوه این پیش نویس هم یک جانبه و با زیر پاگذاشتن دیدگاه های متحدان انجام شده بود.
وی تصریح کرد: همینطور کشورهای مختلف جهان و اعضاء شورای امنیت متوجه شدند که این خطر و تهدید برای تداوم یک جانبه گرایی آمریکا است و تمدید تحریم تسلیحاتی به سلسله ای از رویدادهایی که امنیتی هستند منجر می شود و شالوده باقی مانده از نظم جهانی را از بین می برد.
این کارشناس مسائل استراتژیک اضافه کرد: تصمیم درست جمهوری اسلامی ایران برای ماندن در برجام به رغم همه فشارهای روانی چه از داخل و چه از خارج توسط آمریکا، به نتیجه رسید و اگر ایران عضو برجام نبود آمریکا موفق به جلب نظر اعضاء می شد و می توانست این خواسته خویش را پیش ببرد.
مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری همینطور بیان نمود: ازاین رو مسیری که ایران در پیش گرفته بود از راه به انزوا کشاندن آمریکا منجر گردید تا قطعنامه پیشنهادی آمریکا منتفی شود و همین مسئله اهمیت به سزایی دارد.
حسینی تصریح کرد: نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که فقط ۲ رای مثبت این قطعنامه داشت که یک رای خود آمریکابود و مسئله تامل برانگیز این بود که اکثریت اعضاء شورای امنیت رای ممتنع دادند و باید این تذکر را داد که هیچ کشوری به لحاظ اخلاقی این حق را ندارد که در انتخاب بین قانون مندی از جانب سازمان ملل و بی قانونی و قانون جنگل موضع بی طرفی بگیرد.
او در آخر ابراز کرد: در نتیجه توجه به این نکته آن جایی اهمیت دارد که سایر کشورها بدانند در دو راهی با موضع بی طرفی به انفعال کمک می کنند و نتیجه معکوس می گیرند.
منبع:

1399/05/28
10:20:26
5.0 / 5
1829
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز