ظریف:

چطور جسد برجام توانست آمریكا را ۱۳ به ۲ شكست دهد؟!

چطور جسد برجام توانست آمریكا را ۱۳ به ۲ شكست دهد؟! خبرگزاری نفت و گاز: وزیر امور خارجه كشورمان اظهار داشت: آمریكا می داند كه نمی تواند از اسنپ بك استفاده نماید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف روز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه سخنگویان قبلی و جدید وزارت خارجه در سخنانی اظهار نمود: اسنپ بک آمریکا آنچنان برخلاف قانون است که قابل پذیرش نمی باشد و آمریکایی ها خود این مساله را می دانند.
این دیپلمات عالیرتبه کشورمان اشاره کرد: خیال نکنید که وقتی یک حرف را بلند زدند و تکرار کردند حق دارند، آمریکا می داند که نمی تواند اسنپ بک کند.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهار داشت: روز هشت می ۲۰۱۸ آقای بولتون در اوج سرخوشی از این که برجام را نابود کرده و ظرف سه ماه ایران را هم نابود می کند در یک مصاحبه مطبوعاتی در کاخ سفید اعلام نمود که ما(آمریکا) دیگر عضو برجام نیستیم که از اسنپ بک استفاده نمائیم.
ظریف اضافه کرد: هنوز صورت جلسه این مصاحبه روی سایت کاخ سفید است مگر اینکه الان که من این مساله را می گویم آنها بروند و آن جمله را بردارند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در این جلسه اظهار نمود: وظیفه اصلی وزارت خارجه دفاع از جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی است، یعنی وزارت امور خارجه موظف است که اگر یک وقتی تعارض پیدا شد بین دفاع از سیاست های خود در داخل کشور و دفاع از منافع کشور در سطح بین المللی، خودش را فدای کشور کند، منافع صنفی و دستگاهی خودرا فدای منافع ملی کند و اجازه بدهد در داخل کشور مورد هجمه قرار گیرد اما حرفی را مطرح نکند و توجیهی را برای سیاست ها و اقناع افکار عمومی مطرح نکند که به هزینه پیشبرد منافع ملی در سطح بین المللی تمام شود.
این دیپلمات کشورمان در ادامه صحبت های خود به شکست بی سابقه دولت واشنگتن در جلسه اخیر شورای امنیت جهت بررسی قطعنامه پیشنهادی آمریکا بمنظور تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: فقط یک کشور همسو با آمریکا رای مثبت به این قطعنامه داد و ما نباید اهمیت اتفاقی که افتاد را فراموش نماییم.
ظریف افزود: در شرایط کنونی روشن کردن افکار عمومی در ایران و چه در سایر نقاط جهان یک وظیفه بسیار خطیر برای دیپلماسی است. درواقع این مساله قسمت عمده از دیپلماسی کشور را در بر می گیرد.
وی اشاره کرد: نباید فراموش کرد که دیپلماسی عمومی در شرایط کنونی نقش برجسته ای در روابط پیدا کرده است و ساختن اذهان و شکل دادن به نگاه ها یکی از کارهای اساسی در حوزه دیپلماسی است.
ظریف همین طور در ادامه صحبت های خود در نشست تودیع و معارفه سخنگویان قدیم و جدید وزارت خارجه اظهار نمود: این سوال برای مردم پیش می آید که چطور برجامی که چند بار در داخل کشور تشییع و دفن شد، توانست آمریکا را ۱۳ به ۲ در جلسه شورای امنیت سازمان ملل شکست دهد ؟ چطور جسد برجام توانست آمریکا را در شورای امنیت شکست دهد؟ برای مردم سوال پیش می آید که نکند این حرکت آمریکا هدفش چیز دیگری بوده است، چون آنها فکر می کردند برجام مرده است و خاصیتی ندارد. ما نیز در داخل کشور چون هدف مان دفاع از خودمان نبود بلکه هدف مان دفاع از کشور بود نگفته بودیم که اخبار مرگ زودرس برجام مبالغه آمیز است، نگفته بودیم که نه فقط مبالغه آمیز است بلکه با حقیقت فاصله بسیار دارد بنا بر این برای مردم از روز گذشته این سوال وجود آمده است چطور یک جنازه توانست آمریکا را شکست بدهد، این چالشی است که حالا با آن روبه رو هستیم.
وزیر امور خارجه کشورمان همین طور اظهار نمود: همانطور که امام خمینی «ره» فرمودند همه چیز ما از مردم است، اقتدار ما از مردم است و اگر ما اقتدار بین المللی می خواهیم، مردم باید نسبت به سیاست خارجی کشور توجیه باشند و حامی آن باشند.
ظریف با تاکید بر این که وظیفه ما در دستگاه دیپلماسی دفاع از منافع ملی کشور در سطح بین المللی است نه دفاع از خودمان افزود: همانطور که عرض کردم دریافت حمایت عمومی برای سیاست خارجی، بزرگ ترین عامل اقتدار سیاست خارجی است.
منبع:

1399/05/31
12:11:32
5.0 / 5
1984
تگهای خبر: تحریم , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز