فاز نخست پتروشیمی بوشهر فردا افتتاح می شود

فاز نخست پتروشیمی بوشهر فردا افتتاح می شود خبرگزاری نفت و گاز: واحدهای شیرین سازی گاز، استحصال اتان و متانول پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید سالانه 4 میلیون تن فردا با دستور رئیس جمهوری بوسیله ویدئوكنفرانس افتتاح می شود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سه واحد فاز نخست پتروشیمی بوشهر فردا (دوشنبه، سوم شهریورماه) از طرف دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری بطور رسمی افتتاح می شود.
عملیات اجرایی پتروشیمی بوشهر در سه قطعه زمین مجزا به وسعت ۷۰ هکتار با هدف دریافت خوراک (گاز غنی ترش) از بالادست و شیرین سازی گاز، استحصال اتان و تولید متانول، اتیلن، اتیلن گلایکول ها، پلی اتیلن سنگین، اسید استیک و وینیل استات با ظرفیت سالانه ۶ میلیون تن در سال با ستاندن مجوز از وزارت نفت از سال ۹۰ شروع شد.
فاز نخست این طرح با بهره گیری از توانمندی متخصصان داخلی و با وجود محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه، در سال های ۹۸ و ۹۹ تکمیل شد و استفاده حداکثری از ارزش افزوده در زنجیره تولید؛ دارای زنجیره ارزش کامل با دریافت گاز ترش از بالادست و انجام شیرین سازی و تولید محصولات پتروشیمی در پایین دست و تامین یوتیلیتی های مورد نیاز در داخل مجتمع با هدف کاهش قیمت تمام شده از خاصیت های طرح است.
فاز نخست پتروشیمی بوشهر سالانه حدود ۳۷۰ میلیون یورو برای کشور درآمدزایی خواهد داشت، همین طور این طرح در دوران بهره برداری برای ۱۵۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده است.
فاز نخست پتروشیمی بوشهر بعنوان تنها مجتمع دریافت کننده گاز غنی ترش از بالادست، دارای ظرفیت تولید سالانه ۱۳۲۳ هزار تن متان، ۸۵۰ هزار تن اتان، ۱۳۰ هزار تن پروپان، ۳۰ هزار تن بوتان، ۳ هزار تن پنتان پلاس(C۵+)، ۱۲۵ هزار تن گوگرد، متانول (۱۶۵۰) هزار تن است که در مجموع یک میلیارد و ۳۲۲ میلیون یورو برای ساخت این بخش ها هزینه شده است.
هلدینگ شستان و پتروشیمی مارون سهامداران عمده این طرح هستند و بودجه مورد نیاز راه اندازی طرح بوسیله فاینانس خارجی و آورده سهامداران تامین شده است.
منبع:

1399/06/02
20:20:13
5.0 / 5
2006
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز