دبیر كمیته اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو در گفت و گو با ایرنا تشریح كرد:

تحقق 75 درصدی پروژه های اقتصاد مقاومتی در صنعت آب و برق

تحقق 75 درصدی پروژه های اقتصاد مقاومتی در صنعت آب و برق خبرگزاری نفت و گاز: تهران- ایرنا- دبیر كمیته هماهنگی اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو از تحقق 75 درصدی برنامه های اقتصاد مقاومتی صنعت آب و برق در هشت ماه نخست امسال اطلاع داد و اظهار داشت: به علت تامین نشدن منابع مالی، تابحال 10 درصد از برنامه پیش بینی شده عقب هستیم.


به گزارش روز شنبه ایرنا، امسال 28 پروژه اقتصاد مقاومتی در قالب چهار برنامه ملیِ «ارتقای توان تولید ملی»، «تامین مالی و سرمایه گذاری»، «جذب، تعمیق و توسعه تكنولوژی» و «تجارت خارجی» برای وزارت نیرو تعریف شده است.
این پروژه ها طرح هایی همچون تكمیل و بهره برداری نیروگاه های حرارتی و برقابی جدید، كاهش تلفات شبكه های انتقال و توزیع برق، آبگیری و افتتاح سدها، آبرسانی روستایی، ساخت و توسعه انرژی های تجدیدپذیر و... را شامل می گردد.
در این ارتباط، دبیر كمیته هماهنگی اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به تشریح روند اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی در سال قبل و امسال پرداخت.
«سید عباس جعفری» تاكید می كند كه در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی، هیچ گونه محدودیت فنی، مدیریتی و اجرایی وجود ندارد و فقط مشكل تامین مالی منجر به تاخیر پروژه ها شده است.
وی ادامه داد: مشكل اصلی پروژه های دولتی كه برای آنها ردیف بودجه در نظر گرفته شده، كمبود و تاخیر در تخصیص اعتبارات است؛ بعنوان نمونه در طرح های تعادل بخشی آب های زیرزمینی، نصب كنتورهای هوشمند، بستن چاه های غیرمجاز و... به اعتبار و بودجه عمومی نیاز است و وقتی اعتبارات تامین نمی شود یا به موقع تخصیص پیدا نمی كند، اجرای این طرح ها امكانپذیر نخواهد بود؛ مثلا در فصل زمستان امكان شناسایی چاه های غیرمجاز وجود ندارد؛ بنابر این، تاخیر در تامین اعتبار پروژه پر كردن 15 هزار حلقه چاه فاقد پروانه به اجرا نشدن این پروژه منجر می گردد.
جعفری افزود: در صورتی كه بودجه عمومی برای دستگاه های دولتی و نظام بانكی برای بخش خصوصی چالش تولید نكند و منابع مالی به طور كامل و به موقع تخصیص پیدا كند، بطور قطع صد درصدبیر كمیته هماهنگی اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو اضافه كرد: با این حال تحقق 75 درصدی پروژه های اقتصاد مقاومتی به طور نسبی در هشت ماهه اول سال قابل ارائه است؛ به این مفهوم كه برخی پروژه ها از برنامه جلوتر و بعضی از برنامه عقب ترند اما به طور میانگین، 75 درصد از آنچه باید در هشت ماه نخست امسال تحقق پیدا یابد، اجرایی و عملیاتی شده است.
وی كه مشاور معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو هم است، ادامه داد: در بهره برداری از پروژه های صنعت آب و برق باید توجه داشته باشیم كه معمولا پروژه ها در سه ماه پایانی سال به بهره برداری می رسد؛ ازاین رو در سه ماه آینده باید منتظر بهره برداری از تعداد زیادی از پروژه های اقتصاد مقاومتی در صنعت آب و برق باشیم و نتیجه زحمات مدیران و همكاران صنعت آب و برق را شاهد باشیم.

** پروژه های اقتصاد مقاومتی صنعت آب و برق در سال 96
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، وزارت نیرو در پروژه های اقتصاد مقاومتی مكلف شده است كه تا آخر امسال با تكمیل و بهره برداری نیروگاه های حرارتی جدید، سه هزار مگاوات و با تكمیل و بهره برداری نیروگاه های برقآبی جدید 419 مگاوات به ظرفیت تولید برق كشور اضافه كند و عملیات اجرایی احداث دو هزار مگاوات نیروگاه برق حرارتی جدید هم آغاز شود.
علاوه بر این، برنامه ریزی شده است كه امسال تلفات شبكه های توزیع برق به كمتر از10 درصد كاهش یابد؛ 300 هزار كنتور هوشمند برق نصب شود و 17 سد با ظرفیت تنظیم یك میلیارد و 255 میلیون متر مكعب آبگیری یا افتتاح شود.
نصب 50 هزار كنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه ها، بهره برداری از 80 هزار هكتار شبكه آبیاری و زهكشی، نصب هفت هزار كنتور حجمی بر روی چاه ها، پر و مسلوب المنفعه كردن 15 هزار حلقه چاه فاقد پروانه و تامین آب شرب یك هزار روستا با جمعیتی بیش از 800 هزار نفر بخش دیگری از پروژه های اقتصاد مقاومتی در صنعت آب و برق است.
در بخش تامین مالی و سرمایه گذاری خارجی، پروژه هایی همچون شروع عملیات اجرایی سرمایه گذاری بخش خصوصی برای احداث چهار هزار مگاوات ظرفیت جدید در بخش بخار نیروگاه های گازی، تكمیل و بهره برداری از 200 مگاوات نیروگاه های تولید پراكنده سرمایه گذاری شده توسط بخش خصوصی و همینطور تكمیل و بهره برداری از 600 مگاوات نیروگاه های تجدیدپذیر سرمایه گذاری شده توسط بخش خصوصی در دستور كار قرار گرفته است.
تامین مالی سد و نیروگاه بختیاری و سرمایه گذاری بخش غیردولتی در سد و نیروگاه كارون 2 و همینطور واگذاری پروژه های آب و فاضلاب به بخش خصوصی، از دیگر اقداماتی است كه در حوزه تامین مالی و سرمایه گذاری، بعنوان پروژه های اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو مطرح شده است.
در زمینه جذب، توسعه و تعمیق فناوری هم راهبری و حمایت از ساخت و توسعه 27 محصول در بخش های تولید، توزیع و انتقال برق، انرژی های تجدیدپذیر، صنعت آب و آبفا در برنامه های اقتصاد مقاومتی صنعت آب و برق قرار گرفته است.
یكی دیگر از برنامه های ملی مطرح شده در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، «تجارت خارجی» است كه در این راستا نیز، سه پروژه توسعه زیرساخت شبكه انتقال برق كشور، عملیات اجرایی تامین تجهیزات پست های انتقال و فوق توزیع در دستور كار وزارت نیرو قرار گرفته است.
دبیر كمیته هماهنگی اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو در این ارتباط اظهار داشت: پروژه هایی مانند توسعه زیرساخت شبكه انتقال، عملیات اجرایی تامین تجهیزات پست های فوق توزیع و تامین تجهیزات پست های انتقال به این جهت با تجارت خارجی در ارتباط است كه صادرات برق بدون وجود زیرساخت های لازم و شبكه مطمن امكانپذیر نیست.
جعفری افزود: نیروگاهی كه مثلا در خراسان برق تولید می كند و می خواهد برق تولیدی خویش را به عراق صادر كند، برای صادرات به شبكه مطمن نیاز دارد و این مورد در برنامه های اصلی صنعت برق كشور قرار دارد.
وی ادامه داد: در تجارت خارجی ایران در حوزه برق، وظیفه وزارت نیرو توسعه زیرساخت و اطمینان دادن به شبكه است؛ در این شرایط بخش خصوصی می تواند هر جای كشور نیروگاه احداث كند و برق خویش را با پرداخت حق ترانزیت به خارج از كشور صادر كند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**۹۱۸۹*1961*
خبرنگار: اسماعیل داودی**انتشار: مریم مسعود


1396/09/25
13:38:21
5.0 / 5
4808
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز