آغاز بهره برداری از فاز نخست پتروشیمی بوشهر

آغاز بهره برداری از فاز نخست پتروشیمی بوشهر به گزارش خبرگزاری نفت و گاز فاز نخست پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید سالانه بیشتر از ۴ میلیون تن محصول بعنوان یكی از طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی با دستور رئیس جمهوری از راه ویدئوكنفرانس به بهره برداری رسید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شرکت پتروشیمی بوشهر بعنوان یکی از بزرگ ترین مجتمع های پتروشیمی کشور و خاورمیانه با سرمایه گذاری شستان در فاز ۲ عسلویه استان بوشهر راه اندازی شده است. این مجتمع مشتمل بر سه فاز است که فاز نخست آن شامل واحدهای شیرین سازی گاز، استحصال اتان، تولید متانول و سرویسهای جانبی است.
فاز نخست پتروشیمی بوشهر با دریافت روزانه ۹.۶ میلیون متر مکعب گاز غنی ترش از پالایشگاه چهارم (فازهای ۶ و ۷ و ۸ ) ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول، یک میلیون و ۳۲۳ هزار تن متان، ۸۵۰ هزار تن اتان، ۱۳۰ هزار تن پروپان، ۳۰ هزار تن بوتان، ۳ هزار تن پنتان پلاس و ۱۲۵ هزار تن گوگرد را داراست. اتیلن، اتیلن گلایکول ها، پلی اتیلن سنگین در فاز دوم و اسید استیک و وینیل استات هم در فاز سوم این مجتمع تولید خواهد شد.
حجم سرمایه گذاری در فاز نخست پتروشیمی بوشهر یک میلیارد و ۳۲۲ میلیون یورو است که ۶۱ درصد از کل سرمایه گذاری صورت گرفته در این طرح از توانمندی ها و تجهیزات ساخت داخل استفاده شده است. این طرح سالانه حدود ۳۷۰ میلیون یورو برای کشور درآمدزایی خواهد داشت، همینطور در دوران بهره برداری برای ۱۵۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده است.
طبق اعلام وزارت نفت، بهره برداری از ۱۷ طرح جهش دوم صنعت پتروشیمی برای سال ۹۹ برنامه ریزی شده است که از این میان پتروشیمی های میاندوآب، کاوه و کیمیای پارس خاورمیانه و واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان افتتاح شدند و امروز هم فاز نخست پتروشیمی بوشهر به بهره برداری رسید. با بهره برداری از این ۱۷ طرح، ظرفیت صنعت پتروشیمی از ۶۶ میلیون تن در ابتدای سال ۹۹ با ۳۵ درصد رشد به ۹۰ میلیون تن در سال می رسد. با تحقق کامل جهش دوم صنعت پتروشیمی تا آخر سال ۱۴۰۰ ظرفیت صنعت پتروشیمی به سالانه ۱۰۰ میلیون تن با درآمد ۲۵ میلیارد دلار.
دکتر حسن روحانی امروز (دوشنبه، سوم شهریورماه) فاز نخست پتروشیمی بوشهر را با هدف تولید سالانه ۴ میلیون تن محصول پتروشیمی از راه ویدئوکنفرانس افتتاح نمود.
منبع:

1399/06/03
13:45:22
5.0 / 5
2066
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز