گروسی:

تاریخ بازرسی از دو محل در ایران بسیار زود خواهد بود

تاریخ بازرسی از دو محل در ایران بسیار زود خواهد بود خبرگزاری نفت و گاز: مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی در جمع خبرنگاران از قریب الوقوع بودن زمان بازرسی از دو محل جدید در ایران آگاهی داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری رویترز، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بازگشت از تهران به وین و در جمع خبرنگاران درباره تاریخ دسترسی دیده بان هسته ای سازمان ملل به دو محل در ایران که قبل از این شبهاتی در خصوص وجود تاسیسات اتمی مخفی در باره آنها مطرح بوده، اظهار داشت که این تاریخ "بسیار بسیار زود" خواهد بود.
گروسی از اعلام کردن تاریخ این بازرسی ها به خبرنگاران خودداری کرد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، در آخر سفر دو روزه «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات کشورمان، بیانیه مشترکی صادر کردند.
در این بیانیه آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق نمودند تا همکاریهای خودرا بیش از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را بمنظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ بصورت موقت توسط ایران در حال اجرا می باشد، ارتقاء بخشند.
بعد از مشورت های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس درباب حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در رابطه با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران بطور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و کارهای راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهدنمود. تاریخ های مربوط به دسترسی های آژانس و کارهای راستی آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است. کارهای راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشورهای دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.
در چارچوب قطعنامه GOV/2015/72 که در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می کنند که این موضوعاتِ در رابطه با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و کارهای هسته ای تحت پادمان بر طبق موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می باشند.
در این چارچوب حاضر، بر طبق تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ در اختیار آژانس، آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران، و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، ندارد.
دو طرف تصدیق می کنند که استقلال، بی طرفی و حرفه ای گری آژانس همچنان لازمه اجرای کارهای راستی آزمایی هستند.
آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استانداردها و رویه های تثبیت شده ی آژانس، نگرانی های امنیتی ایران را همچنان مدنظر قرار خواهد داد.

منبع:

1399/06/10
15:33:17
5.0 / 5
2039
تگهای خبر: استاندارد , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز