برق مجانی در انتظار چه كسانی است؟

برق مجانی در انتظار چه كسانی است؟ طرح برق امید با هدف مدیریت مصرف و فرهنگسازی از دوماه دیگر رسما وارد مرحله اجرا خواهد شد كه با اجرای آن كم مصرف ها دیگر از پرداخت قبض برق معاف می گردند حتی برای پر مصرف ها هم این امكان وجود دارد كه با كاهش مصرف از پرداخت قبض رهایی یابند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، وزارت نیرو در سه سال قبل طرح های تشویقی مختلفی برای عبور از پیک بار اجرا کرده است، چون که در تابستان مصرف برق افزایش بسیاری می یابد و نیروگاه ها با چالش های گوناگونی دست و پنجه نرم می کنند حتی امکان دارد همچون سال ۱۳۹۷ خاموشی های برنامه ریزی شده هم میهمان خانه ها شود. ازاین رو برای پیشگیری از این مسئله و تأمین برق پایدار، وزارت نیرو فرهنگ سازی را مهم دانسته و در سال های اخیر هم برنامه هایی را برای آن در نظر گرفته که تازه ترین آن طرح برق امید است.
هم اکنون ۳۰ میلیون مشترک خانگی در کشور وجود دارد که در دو دسته "زیرالگو" و "بیش ازالگو" تقسیم بندی شده اند که برای هرکدام تعرفه خاصی تعریف شده است. در این بین ۸۵ درصد از مشترکان زیرالگو برق مصرف می کنند و تنها ۱۵ درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، در طرح برق امید مشترکان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می شوند.
۳۰ میلیون نفر مشترک در طرح برق امید از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره مند خواهند شد که حدود ۸ و نیم میلیون مشترک در این محدوده هستند و تا زمانی که کم مصرف باقی بمانند، از تخفیف صد درصدی بهره مند خواهند شد. البته مشترکان خوش مصرف هم می توانند با رعایت نکاتی ساده، خویش را به جرگه کم مصرف ها رسانده و از تخفیف صد درصدی بهای برق مصرفی بهره مند شوند چونکه تعرفه های برق پلکانی است و هرچه از میزان مصرف برق مشترکان کاسته شود، مزایای اقتصادی برای خانوارها دارد، به صورت مثال اگر مشترکان ۱۰ درصد مصرف برق خویش را کم کنند، ۲۰ درصد از هزینه برقشان کم می شود و اگر ۲۰ درصد مصرف را کاهش دهند، شاهد کاهش ۴۰ درصدی هزینه برق مصرفی خواهند بود.
در این راستا محمدحسن متولی زاده - مدیرعامل توانیر - در تشریح جزئیات طرح برق امید اظهار داشت: برق در ایران پوشش صد در صدی دارد و همه خانوارهای ایرانی مشترک برق هستند؛ ازاین رو همه مشترکان خانگی می توانند در این طرح مشارکت و از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره مند شوند.
وی افزود: درهمین راستا به صنایع و کشاورزان مشوق هایی اختصاص می یابد که مصارفشان را جابه جا کرده و به ساعتهای دیگری انتقال دهند که با استفاده از همین ابزارهای تشویقی، تابستان سال قبل و سال جاری را که گرمترین تابستان در طول ۳۰ سال قبل بود، با موفقیت پشت سرگذاشتیم و در دو سال متوالی (۹۸ و ۹۹) هم تنها یک درصد رشد را تجربه کردیم، این درحالی است که در سال های گذشته رشد ۵.۲ درصدی هم ثبت شده است.
۸ میلیون خانوار مشمول مشوق های برقی شدند
مدیرعامل توانیر افزود: سال قبل ۱۲۰ هزار و سال جاری ۲۹۴ هزار تفاهم نامه با مشترکان صنعتی و کشاورزی به امضا رسید و بر همین مبنا سال قبل ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش به این دو گروه از مشترکان اختصاص یافت که در صورتحساب های برقی آنها لحاظ شد.
متولی زاده کسب این موفقیت را نتیجه تعامل و همکاری همه مشترکان دانست و اظهار نمود: نکته مهم دیگر آنکه در کنار کاهش رشد پیک به یک درصد، بر مبنای آمارها، مصرف برق صنایع در ۵ ماه گذشته ۱۱ درصد افزایش داشته است که نشان دهنده بالارفتن میزان تولید و رونق صنایع و افزایش بهره وری است. سال قبل ۸ میلیون خانوار مشمول مشوق های برقی شدند و ۱۰۶ میلیارد تومان به آنها پاداشت اختصاص یافت، در مورد برق امید اظهار داشت:
میزان مصرف مشترکان اطلاع رسانی خواهد شد
وی درمورد روش اجرای طرح برق امید هم اظهار داشت: ما ابتدا به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد که در چه گروهی از مصرف قرار دارند و سپس برای مشترکانی که در گروه های خوش مصرف و پرمصرف قرار دارند، راهکارهای کاهش مصرف برق را آموزش خواهیم داد.
مدیرعامل توانیر با بیان این که در تابستان وسایل سرمایشی و در سایر فصل های سال سیستم های روشنایی سهم عمده مصرف را دارند، اضافه کرد: استفاده از لامپ های LED و... می تواند سبب کاهش ۱۲ درصدی مصرف برق شود.
قیمت تمام شده برق چقدر است؟
متولی زاده همینطور استفاده از وسایل قدیمی و پرمصرف را هم از دیگر علل بالا بودن مصارف و هزینه برق خانوارها عنوان نمود و با اشاره به این که الان ارزان ترین برق دنیا را داریم، اظهار داشت: دولت بابت تولید برق باید یارانه بپردازد و در حالیکه قیمت تمام شده برق بدون احتساب هزینه سوخت، ۱۵۰ تومان و با احتساب هزینه سوخت بیشتر از ۳۵۰ است، میانگین دریافتی ما از مشترکان بابت هرکیلووات ساعت برق مصرفی تنها حدود ۸۰ تومان است.
وی اظهار داشت: با مصرف هر یک کیلووات ساعت برق یک کیلوگرم CO۲ تولید و در جو منتشر می شود و با عنایت به بررسی های صورت گرفته با اجرای این طرح، ۹ میلیارد کیلووات ساعت از مصرف برق کاسته و در ادامه از انتشار ۹ میلیون تن گاز CO۲ به جو جلوگیری خواهد شد. این میزان همینطور معادل صرفه جویی یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه ای نفت و پیشگیری از قطع ۳۲۰ میلیون اصله درخت است.
چه نماییم جز کم مصرف ها شویم؟
اما راهکارهای عملی و قابل دسترس برای دریافت پاداش چیست؟ استفاده از پنکه یکی از راهکارها است. کولر در منزل جای ثابت نصب شده دارد که با روشن کردن آن کل خانه خنک می شود. اما گاهی اوقات که در گوشه ای از منزل نشسته ایدو تلویزیون می بینید یا کتاب می خوانید، پنکه راهکار خوبی برای خنک کردن یک بخش ازخانه است. مصرف کمی هم دارد. پنکه ۸۰وات، کولر آبی ۶۰۰ وات و کولر گازی ۲۴۰۰وات برق مصرف می کند.
کولر آبی روی دور کند، نصف دور تند برق مصرف می کند
کولر آبی روی دور کند، نصف دور تند برق مصرف می کند. ضمن این که در حالت دور کند کولر آبی، مکش هوای بیشتر، فشاربیشتری به موتور کولر وارد و در نتیجه مصرف برق را بیشتر می کند. علاوه بر این اگر کولر گازی دارید احساس دمای آسایش بدن خویش را روی دمای ۲۴ و حتی ۲۵ درجه تنظیم کنید. این دمای بهاری و حتی کمی خنکتر است.
در این دما کمپرسور کولر به حداقل مقدار ممکن روشن و خاموش می شود و مصرف برق را گاهی تا ۴۰ درصد می کاهد. استفاده دائم کولرگازی روی ۲۴ درجه به خصوص در مناطق گرمسیری، تأثیر زیادی روی مصرف شما در دامنه مجاز مصرف ماهیانه دارد و اگر مستمر باشد ۱۰ درصد کاهش به نسبت قبل هم حتما حاصل می شود.
می توانید به جای استفاده مداوم از جاروبرقی، از جاروهای دستی استفاده کنید. علاوه بر اینکه مدام برق مصرف نمی گردد، صدای کمتری هم دارد. نوعی ورزش هم بشمار می رود. همینطور تمیزکاری منزل با جاروبرقی را به هفته ای یکبار جمعه ها در ساعات کم مصرفی موکول کنید تا این مورد هم کمکی به کاهش مبلغ قبض برق در خانه باشد.
از باز و بسته کردن مکرر درب یخچال خودداری کنید
از باز و بسته کردن مکرر درب یخچال خودداری کنید. چونکه وقتی سرما از دستگاه خارج می شود، کمپرسور مجبور می شود بیشتر کار کند، در نتیجه میزان مصرف انرژی بیشتر می شود. هر بار باز و بسته کردن درب یخچال حدود ۳۰ درصد از سرما را ازبین می برد و برای تأمین باردیگر آن کمپرسوربرق مصرف می کند. مثلا می توانید در تابستان برای نوشیدن آب خنک، دائما درب یخچال را باز نکنید و مثلا از کلمن استفاده کنید.
به جای استفاده از نورها و لامپ های حبابی، از لامپ های ال ای دی (LED) استفاده کنید. لامپ معمولی ۱۰۰ وات، لامپ کم مصرف ۲۴ وات و لامپ ال ای دی ۸ وات و اس ام دی ۴ وات مصرف می کند. هرچه مصرف کمترباشد طول عمر هم بیشتر است.
وسایل برقی که به پریز وصل هستند، هرچند خاموش و بی استفاده باشند، درحال استفاده از انرژی هستند. مثل وسایل کوچک تر همچون، سیم های شارژر، غذاساز، چایساز و…. که به سادگی می توان هنگام اتمام کار، آنها را از برق جدا کرد تا مصرف برق را به حداقل برسانیم.
حتما سیم رابط کلید دار بخرید. این گونه لباسشویی که هفته ای یکبار، ظرفشویی که دوروز یکبار و سایر دستگاه های برقی که دوره ای از آن استفاده می کنید را با کلید مجزا قطع می کنید. سرجمع برق خواران در خانه ها گاهی اوقات همان ۱۰ درصد تشویقی را شامل می شود. همینطور استفاده از وسایل برقی در ساعت اوج مصرف برق را کاهش دهید، چونکه مصرف برق در این ساعات به اوج می رسد و در عملکرد دستگاه هم تأثیر دارد. قیمت آن هم چند برابر است. به جای آن با کمی مدیریت، دستگاه های پرمصرف غیر ضروری را از ساعت ۲۲ به بعد بکار بگیرید. لباسشویی و ظرفشویی و اتو و جاروبرقی از این دسته هستند.
مطابق با آمار رسمی شرکت توانیر، از حدود ۳۰ میلیون مشترک ۲۴ میلیون رعایت الگو مصرف کردند و از این ۲۴ میلیون هشت میلیون علاوه بر اینکه زیر الگو مصرف کردند مصرف شان نسبت به دوره مشابه قبل هم کمتر بود که به این دسته از مشترکان ۱۰۶ میلیارد تومان پاداش تعلق گرفت.
منبع:

1399/06/10
20:59:41
5.0 / 5
1998
تگهای خبر: آموزش , انرژی , برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز