سفیر پكن در تهران:

چین از توافق ایران و آژانس استقبال می كند

چین از توافق ایران و آژانس استقبال می كند سفیر چین در تهران استقبال كشورش از بیانیه مشترك توافق شده بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را اعلام نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، چانگ هوآ در توییتی نوشت: چین استقبال و تحسین می کند که آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران برای حل مسائل پادمانی به توافق رسیده اند.
جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، در انتها سفر دو روزه «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات کشورمان، بیانیه مشترکی صادر کردند.
در این بیانیه آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق نمودند تا همکاریهای خویش را بیشتر از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ به صورت موقت توسط ایران در حال اجرا می باشد، ارتقاء بخشند.
بعد از مشورت های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در مورد حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به صورت داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیتهای راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد نمود. تاریخ های مربوط به دسترسی های آژانس و فعالیتهای راستی آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است. فعالیتهای راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشورهای دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.
در چارچوب قطعنامه GOV/2015/72 که در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می کنند که این موضوعاتِ در رابطه با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و فعالیتهای هسته ای تحت پادمان برپایه موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می باشند.
در این چارچوب حاضر، برپایه تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ در اختیار آژانس، آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران، و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، ندارد.
دو طرف تصدیق می کنند که استقلال، بی طرفی و حرفه ای گری آژانس همچنان لازمه اجرای فعالیتهای راستی آزمایی هستند.
آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استانداردها و رویه های تثبیت شده ی آژانس، نگرانی های امنیتی ایران را همچنان مدنظر قرار خواهد داد.

منبع:

1399/06/11
22:59:47
5.0 / 5
2024
تگهای خبر: استاندارد , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز