تشریح گزارش اخیر آژانس و پیشرفت های هسته ای كشور از زبان كمالوندی

تشریح گزارش اخیر آژانس و پیشرفت های هسته ای كشور از زبان كمالوندی خبرگزاری نفت و گاز: سخنگوی سازمان انرژی اتمی می گوید، ایران بطور طبیعی انتظار دارد با رفع ابهامات و سوالات آژانس در ارتباط با دو موضوع پادمانی، دیگر شاهد انتشار موازی گزارش پادمانی هم زمان با گزارش برجامی نباشد. وی همینطور با اشاره به پروژه های اجرا شده و برنامه های در دست اجرای سازمان، پیشرفت های هسته ای كشور را بسیار امیدوار كننده ارزیابی می نماید.


بهروز کمالوندی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این که دورنمای گزارش پادمانی آژانس موازی با گزارش برجامی را چگونه می بینید؟ آیا با رفع ابهامات و سوالات این گزارش ها اختتام می یابند؟ اظهار داشت: از سه گزارش قبل آژانس ترجیح داد که دو گزارش جداگانه "برجامی" و "پادمانی" داشته باشد. "پادمانی" یعنی برمبنای پادمان جامع و پروتکل الحاقی. برخی مسایل مربوط به مسایل پروتکلی مطرح شده بود، ما استدلال می کردیم که چون به استناد برجام، ایران پروتکل الحاقی را اجرا می کند، می توان موضوعات پادمانی را در دل گزارش برجام آورد ولی به هر حال آژانس آنرا با این تلقی که همه مسایل برجام به خوبی پیش می رود و فقط یک سوال پادمانی اینجا مطرح است، جداگانه بیان کرد و الان برای سه دوره است که گزارش پادمانی نیز منتشر می شود.
وی درباره روند طرح موضوعات پادمانی و توافق انجام شده بر این اساس افزود: ما حرف ها و استدلال هایی داشتیم درباره درخواست دسترسی های آژانس و در نهایت پس از بحث و مذاکرات سیاسی و فنی که در سطح سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه انجام شد، توافق شد تا در قالب ترتیباتی هم نگرانی ایران رفع گردد و هم درخواست های آژانس پاسخ داده شود که در اطلاعیه ای این توافق منتشر گردید.
کمالوندی اشاره کرد: همکاری ایران با آژانس "داوطلبانه" و برمبنای ماده 8 پروتکل الحاقی انجام شده است، یعنی استدلال های آژانس برای ما مورد قبول نبود و ما برمبنای اصول مورد نظر خودمان جلو رفتیم و آنها هم ملاحظات ما را درنظر گرفتند. به همین دلیل حالا یکی از دسترسی های مدنظر آژانس داده شده است و دیگری تا اواخر سپتامبر انجام می شود.
آنچه در گزارش های اخیر آژانس اشاره شد مورد انتظار ما بودوی در پاسخ به این که ایران از رویکرد آژانس در اجرایی کردن توافق دو جانبه راضی است؟ اظهار نمود: تا الان برمبنای انتظار ما روند پیش رفته است و آنچه در گزارش های آژانس اشاره شد مورد انتظار ما بود.
وقتی مسایل پادمانی حل شود دلیلی ندارد که گزارش ها در این مورد ادامه یابدمعاون رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که پس از رفع ابهامات آژانس درباره مسایل پادمانی اخیر، دیگر شاهد انتشار گزارش پادمانی نخواهیم بود؟ اظهار داشت: علی القاعده این اتفاق می افتد. برداشت مدیرکل و دبیرخانه آژانس این است که این مساله پادمانی است و برجامی نیست و وقتی این مسایل حل شود دلیلی ندارد که این گزارش ها ادامه یابد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این که به نظر این دفعه هم آژانس در بیان جزئیات فنی برنامه ایران در گزارش خود زیاده روی کرده و در ممانعت از درز اطلاعت محرمانه نیز شاهد کوتاهی آژانس هستیم؟ اظهار داشت: برای دبیرخانه آژانس و کشورهای عضو این مساله مضر است. جزئیات فعالیت ها و برنامه هسته ای کشورها نباید منتشر شود. نیازی نیست که همگان در جریان جزئیات فنی برنامه هسته ای کشور عضو قرار گیرند. این مساله نه لزوما به لحاظ فنی و هسته ای بلکه به لحاظ تجاری برای کشورهای عضو مضر است و ما بارها بر این مساله تاکید کرده ایم اما در عین حال شاهدیم که با انتشار گزارش، فورا بخش هایی از گزارش به رسانه ها درز پیدا می کند. اینکه ما تولید اورانیوم غنی شده بالای 300 کیلوگرم داریم امر خاصی نیست، چونکه ایران برمبنای تصمیم برای کاهش تعهدات برجامی اش اعلام نموده است که دیگر به سقف تعیین شده برای تولید مواد هسته ای در قالب برجام متعهد نیست و ضرورتی ندارد که جزئیات این تولید در اختیار دیگران قرار گیرد. فقط اطلاع آژانس از روند کارهای هسته ای ایران نیاز است که آن هم در جای خود انجام می شود.
کمالوندی نسبت به انتشار گزارش آژانس در رسانه ها که گزارشی محرمانه شمرده می شود انتقاد نمود و اضافه کرد: محرمانه بودن این گزارش قسمتی از توافق کشورهای عضو با آژانس است و تعهد قانونی و اخلاقی آژانس است که باید نسبت به آن حساس بوده و برای جلوگیری از این مساله راهکاری را اتخاذ کند.
این مقام سازمان انرژی اتمی درباره آخرین تحولات در ارتباط با بازطراحی راکتور اراک طبق گزارش اخیر آژانس هم اظهار نمود: بر اساس گزارش آژانس میزان تولید آب سنگین ما کمتر از 130 متریک تن است. البته ما از ابتدا در چارچوب برجام هم اعلام کردیم که تولید بیش از 130 تن را برای صادرات عرضه می نماییم، نگفتیم که بیش از 130 تن تولید نمی نماییم. فروش خوبی از فراورده های آب سنگین (دوتره) داشتیم که به لحاظ تحقیقاتی و دارویی مورد توجه موسسات و کشورهای مختلف دراین زمینه است و ده ها میلیون دلار از این محل نیز در شرایط فعلی درآمد داشته ایم و طبیعی است این مساله برای آمریکا خوشایند نیست.
وی اشاره کرد: اساسا آمریکا به دنبال آن بوده و هست که بازار بین المللی را دراین زمینه به روی ایران ببندد چونکه فکر می کردند اگر ایران نتواند محصول خودرا به فروش برساند به دنبال آن کارخانه تولید آب سنگین نیز بسته خواهد شد اما ما امروز هر دو کار را داریم پیش می بریم، هم تولید می نماییم هم محصول را به فروش می رسانیم. حالا بیشتر از نیازمان برای راکتور اراک محصول آب سنگین در اختیار داریم و برنامه فروش آب سنگین را بطور جدی نیز دنبال می نماییم.
تولید فعلی اورانیوم غنی شده در کشور با ظرفیت تولید پیش از برجام برابری می کندکمالوندی درباره میزان تولید UF6 غنی شده کشور اظهار داشت: ما حالا بیش از 3 تن اورانیوم غنی شده در اختیار داریم و می توانم بگویم با روند فعلی ماهانه بین 250 تا 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید می نماییم که این میزان با ظرفیت تولید کشور پیش از برجام برابری می کند، این در حالیست که این میزان تولید با تعداد کمتری از سانتریفیوژهای نسل اول و با تعداد کمی از سانتریفیوژهای پیشرفته به دست آمده است.
وی اصرار کرد که ما اگر بخواهیم می توانیم ظرفیت تولیدمان را با تحولی که در ماشین های نسل جدید پیش رو داریم به سرعت افزایش دهیم، بدین جهت باید بگویم که در حوزه غنی سازی و تولید مواد هسته ای در آینده جایگاه بهتر و خوبی خواهیم داشت.
ماشین های نسل 6، 8 و 9 در مرحله تکمیل تحقیقات هستندسخنگوی سازمان انرژی اتمی روند تحقیق و تولید در بخش سانتریفیوژهای نسل جدید را خوب و قابل توجه ارزیابی کرد و اظهار داشت: نسل ماشین های IR-6، IR-8 و IR-9 به خوبی در حال تست هستند و الان در مرحله تکمیل تحقیقات هستیم به شکلی که این ماشین ها روز به روز بهینه تر و کارآمدتر می شوند و اگر در آینده نزدیک تصمیم به تولید صنعتی این ماشین ها باشد با اطمینان می توانیم امکان تولید صنعتی آنها را فراهم نماییم.
زمان به نفع کارهای هسته ای استوی اظهار داشت: بغیر از فشارهای سیاسی و تحریمی باید بگویم حالا زمان به نفع کارهای هسته ای است؛ در تولید مواد هسته ای، تحقیق و توسعه، اکتشاف و استخراج و ساخت نیروگاه های هسته ای برای تولید برق و غیره روند رو به جلو خوبی داریم و محدودیتی وجود ندارد. بعنوان مثال تا زمان اجرای برجام ما سالانه بطور متوسط ۴ تن کیک زرد تولید می کردیم اما الان به سالی ۴۰ تن رسیده است که افزایشی ۱۰ برابری را نشان میدهد.
معاون صالحی درباره آخرین تحولات مربوط به بازطراحی راکتور اراک طبق گزارش آژانس هم اظهار نمود: بر اساس گزارش آژانس ایران جز اصلی ماشین سوخت گذاری را نصب کرده است و در مرحله تنظیم مجدد برای راکتور جدید است. در روند ساخت و تکمیل راکتور قبلی قطعات و بخش هایی همچون ماشین سوخت گذاری و اتاق کنترل و چند تجهیزات بزرگ دیگر، اصلا وجود نداشتند بدین جهت معتقدم حالا در مرحله مهمی از کار هستیم.
کمالوندی اضافه کرد: در یک سال قبل ما بطور همزمان کار بازطراحی راکتور جدید و نیز شرایط و امکانات برای بازگشت احتمالی به راکتور قبلی را در دستور کار داشتیم، اما حالا زمانی است که باید تصمیم بگیریم یکی از این دو راه را پیش ببریم. تا الان تصمیم بر این است که با وجود همه دشواری های و کندی کار روند بازطراحی راکتور اراک را پیش بگیریم، چونکه در این روند پیشرفت های قابل توجهی شده است و حیف است کشور خودرا از یک روند پیشرفته و توسعه یافته در حوزه راکتورهای تحقیقاتی محروم کند.
تست سرد راکتور بازطراحی شده اراک احیانا سال آیندهوی اظهار داشت: سال آینده احیانا تست های سرد را شروع می نماییم اما روند تکمیل این راکتور برمبنای پیش بینی های فعلی دو سه سال به طول می انجامد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره روند همکاری با چینی ها در پروژه بازطراحی راکتور اراک هم اظهار داشت: در کل با وجود فشار سنگینی که آمریکا به چینی ها وارد کرده است اما تلاش و همکاری خوبی داشتند و تا اندازه زیادی علی رغم مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا کارها انجام شده است؛ بطور کلی روندی کند اما رو به جلو داریم.
منبع:

1399/06/18
13:42:12
5.0 / 5
1945
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز