در پاسخ به سوال نماینده دشتستان در مجلس

زنگنه: آنچه كه در پارس جنوبی انجام شده كاری بی سابقه است

زنگنه: آنچه كه در پارس جنوبی انجام شده كاری بی سابقه است وزیر نفت تاكید كرد كه هزاران میلیارد دلار به تلاش سربازان گمنام از پارس جنوبی منابع برای كشور حاصل شده و پارس جنوبی حاصل تلاشهای مردان و سربازان گمنام این سرزمین می باشد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه در جریان جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس و در پاسخ به سوال ابراهیم رضایی نماینده دشتستان در مورد علت تأخیر در بهره برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی بیان نمود: در سال ۱۳۹۲ که بنده در وزارت نفت حضور یافتم ما با کمبود عظیم گاز در کشور روبرو بودیم. بنده نخستین کاری که بعنوان کار مدیریتی انجام دادم اولویت بندی فازهای پروژه برای پیشرفت و بهره برداری بود. با اولویت بندی که صورت گرفت امروز ۲۰۰ میلیون مترمکعب از این محل گاز تولید می شود. چه خاصیتی داشت که ما هر ۱۷ فاز پارس جنوبی را جلو می بردیم و تا ۸۰ درصد می رساندیم اما تولیدی نداشتیم در حالیکه امروز ۲۰۰ میلیون مترمکعب از این محل گاز تولید می شود؟ ما توانستیم گاز را از دریا بیرون بیاوریم و آنرا شیرین نماییم و به استاندارد شبکه برسانیم و مورد استفاده قرار دهیم.
ایشان در ادامه اظهار نمود: در مواردی به علت تحریم ها ما تجهیزات لازم را نداشتیم. ما منابع مالی خویش را برای اتمام هر چه سریع تر این پروژه اولویت بندی کردیم. خوشبختانه امروز تمام بخش دریایی این پروژه به اتمام رسیده است و در آنجا تولید گاز داریم. در فاز ۱۴ پالایشگاه خلیج فارس امروز چهار سکو در دریا فعال گشته است و از سال ۹۷ کار شروع شده و ما گاز به خشکی می آوریم و در آنجا تصفیه می نماییم. تابحال ۴۲ میلیارد مترمکعب گاز آورده شده و آنرا تصفیه کرده ایم. افتتاح سه تریلیر از فاز ۱۴ این پالایشگاه تا سال آینده تأثیری در مقدار تولید نخواهد داشت و ظرفیت اضافه پالایشگاه به حساب می آید.
وزیر نفت در ادامه خاطرنشان کرد: ما در فاز ۱۴ پارس جنوبی با مشکلات زیادی روبرو بودیم چون که تعداد زیادی از شرکت ها مسئولیت اجرای این پروژه را بر عهده داشتند. بنده در پروژه های زیادی کار کرده ام. از پروژه های کوچک گرفته تا نیروگاه ها و سدها و حداقل هایی را از مدیریت پروژه ها یاد گرفته ام. زمانی که در یک پروژه چندین شرکت دخیل باشند اشکالاتی هم به وجود خواهد آمد. ما در ابتدا آمدیم و بخش های مختلف پروژه را تفکیک کرده و هر کدام را به یک شرکت سپردیم. بخش دریا را به یک شرکت سپردیم که به نتیجه هم رسیدیم و بخش های دیگر را هم به همین ترتیب تقسیم بندی کردیم. در این پروژه یک اشتباه ساختاری انجام شده بود و خریدها به یک شرکت دولتی و اجرا به سایر شرکت ها داده شده بود که از نظر عملیاتی با مشکل روبرو می شدیم.
ایشان در ادامه تاکید کرد: ما در مورد پالایشگاه صدرا هم با این مشکل روبرو بودیم. در مورد پارس جنوبی هم ما قول می دهیم تا پروژه به نتیجه مطلوبی برسد. ضرری از این پروژه به کشور وارد نشده است و بخش دریایی پروژه به بهره برداری رسیده و ما تولید داریم. از طرفی ما نباید خسارتی به پیمانکاران بپردازیم بلکه آنها باید به ما خسارت دهند چون که این قرارداد ۳۵ ماهه بود و الان به اتمام نرسیده است. البته ما در وسط این پروژه به تحریم ها خوردیم و مسائلی رخ داد که خارج از اداره و مدیریت ما بود. از طرفی ما ۱۰ سال دیرتر از قطر توسعه پارس جنوبی را شروع کردیم. از طرفی ما می دانیم که مساله افت فشار در پارس جنوبی هم باید مورد توجه قرار گیرد و اگر حالا به آن نمی پردازیم دلایلی داریم یا اگر به افزایش ضریب بازار نمی پردازیم باز هم دلیل داریم.
زنگنه اضافه کرد: از طرفی پیشرفت پروژه در ماه های اول با ماه های آخر متفاوت است. در آخرین ماه ها نمی توان با درصد پیشرفت پروژه را بیان کرد بلکه باید با سنگ نشانه فعالیت ها را بسنجیم. هزاران میلیارد دلار به تلاش سربازان گمنام این سرزمین از محل پارس جنوبی منابع برای کشور حاصل شده است و آنچه که در پارس جنوبی انجام شده کاری بی سابقه است.
وزیر نفت در انتها بیان نمود: امروز ما از همسایه خود بیشتر تولید داریم و پارس جنوبی ابرپروژه ای بود که ما آنرا اجرایی کردیم. پتروشیمی ها و چاه های گوناگونی زده شد و در حقیقت تمدن جدیدی آفریدیم. بنده این ها را تحقق اقتصاد مقاومتی می دانم. من را فراموش کنید اما تلاش مردان و سربازان گمنام را فراموش نکنید چون که پارس جنوبی محصول تلاش صدها هزار نفر است و افتخار آن متعلق به جمهوری اسلامی ایران است. پارس جنوبی حاصل تلاش جمعی، خلاقیت، اعتماد به نفس و سرسختی فرزندان این سرزمین است.
منبع:

1399/07/09
21:51:13
5.0 / 5
1850
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز