علت غیب شدن سهمیه بنزین از كارت سوخت چیست؟

علت غیب شدن سهمیه بنزین از كارت سوخت چیست؟ پس از گذشت مدت ها از زمان استفاده از كارتهای سوخت در جایگاه ها، هنوز پرسشی در خصوص علت كسر شدن سهمیه بنزین از كارتها دارد، كه علت آن همانطور كه چندین بار اعلام شده نحوه نادرست سوختگیری است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سیستم سوختگیری تنها برای پیشگیری از تخلف احتمالی و خارج کردن زودهنگام کارت سوخت در حین سوختگیری تعریف شده است و در صورتیکه بعد از آخر سوخت گیری، راننده ابتدا نازل را بر جای خود گذاشته و بعد از دیدن پیام "کارت خویش را بردارید" نسبت به خارج کردن کارت سوخت خود اقدام نماید، امکان ندارد حتی یک قطره بیشتر از سهمیه وی کسر شود.
در واقع جریان از این مقرر است که اگر فرآیند سوخت گیری به شیوه درست مورد نظر شرکت پخش فراورده های نفتی انجام نشود، امکان دارد تا سقف ۳.۹۹ لیتر از سهمیه کارت سوخت فرد کاسته شود؛ در اینباره شرکت پخش فراورده های نفتی اطلاعاتی را منتشر نموده که بر مبنای آن سامانه هوشمند سوخت "جهت پیشگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت در حین سوخت گیری" بدین صورت عمل می کند که با وارد کردن کارت در کارت خوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، با شروع سوخت گیری، ابتدا ۳، ۹۹ لیتر از سهمیه کسر می شود و آغاز به سوخت گیری می کند، بعد از اتمام پیمانه اول، ۳، ۹۹ لیتر دیگر از سهمیه کم می شود و باردیگر سوخت گیری ادامه پیدا می کند و این فرآیند به صورت پیمانه پیمانه تا انتهای سوخت گیری ادامه می یابد.
براین اساس، اگر در حین سوخت گیری کارت از کارت خوان بیرون کشیده شود، مقداری که باقیمانده ۳، ۹۹ لیتر است، از سهمیه آن کارت کسر می شود (برای مثال اگر دو لیتر سوخت گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد ۱.۹۹ لیتر بیش تر از سهمیه آن کارت کم می شود) و اگر همان کارت، باردیگر وارد همان کارت خوان شود، سهمیه ای که بیش تر از لیتراژ برداشت شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می شود.
شرکت پخش فراورده های نفتی تاکید کرده است که درصورت خارج کردن زودهنگام کارت سوخت از کارتخوان جایگاه، سوخت گیری قطع می شود و لیتراژ مذکور از سهمیه کسر می شود، لیکن صرفا به اندازه لیتراژ سوخت گیری شده، هزینه محاسبه می گردد. بر این اساس، در صورتیکه شما حین سوخت گیری کارت سوخت را زودتر از اتمام کامل مراحل سوختگیری از نازل خارج کنید، در هر نقطه از پیمانه ۳.۹۹ لیتری درنظر گرفته شده قرار داشته باشید، کل آن پیمانه از حساب سهمیه شما کسر می شود.
به صورت مثال اگر شما ۴.۵ لیتر بنزین زده اید و پیش از گذاشتن نازل و دیدن پیغام "لطفا کارت خویش را بردارید" مبادرت به برداشتن کارت سوخت در میانه روند سوخت گیری کنید، ۷.۹۸ لیتر از سهمیه سوخت شما کسر می شود. در مثالی دیگر اگر شما ۲۸ لیتر بنزین زده باشید و بی توجه به روال درست سوختگیری، کارت خویش را زود از دستگاه خارج کنید، سیستم ۳۱.۹۲ لیتر از سهمیه شما کسر می کند و در حقیقت بخشی از سهمیه سوخت گیری نوبت بعد خویش را با این کار می سوزانید، در صورتیکه اگر روند سوختگیری خویش را به صورت درست به پایان برسانید، دقیقا همان ۲۸ لیتر از سهمیه شما کاسته خواهد شد.
در این راستا فاطمه کاهی - سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی - به ایسنا اظهار داشت: اگر فرآیند سوخت گیری با استفاده از کارت سوخت شخصی صورت گیرد به هیچ عنوان از سهمیه افراد کسر نخواهد شد.
وی ضمن تاکید بر استفاده درست از کارت سوخت، اظهار نمود: میزان کاهش بسته به پیمایشی که توسط دستگاه صورت می گیرد، متفاوت می باشد اما امکان دارد گاهی به دلیل استفاده نادرست از کارت یک یا دو لیتر میزان سهمیه کاهش پیدا کند.
به قول سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی علت این مسئله این است که وسط عملیات سوخت گیری کارت خارج می شود، به محض این که سوخت گیری انجام و نازل سر جایش قرار گرفت، قطع کن نازل فعال می شود و پیام "لطفا کارت خویش را بردارید" روی صفحه مانیتور ظاهر می شود که اگر فرد در این زمان کارت خویش را خارج کند، هیچ مشکلی به وجود نمی آید.
کاهی اظهار نمود: سفارش ما این است که حتما بعد از ظاهر شدن عبارت "لطفا کارت خویش را بردارید"، به خروج کارت خود اقدام نمایند چونکه در غیر این صورت، امکان دارد یک یا دو لیتر کاهش سهمیه برای فرد اتفاق بیفتد و علت این است که هنوز ارتباط قطع کن نازل با سامانه برقرار نشده است.
وی با اشاره به اینکه امکان ندارد حتی اگر فرد شرایط سوخت گیری را به درستی رعایت نکند، بیشتر از چهار لیتر از سهمیه فرد کاسته شود، اظهار داشت: اگر افراد متوجه کاهش سهمیه بیشتر از چهار لیتر در کارت هاس سوخت خود شدند می توانند این مسئله را از راه سامانه ۰۹۶۲۷ پیگیری کنند.
منبع:

1399/07/19
20:44:48
5.0 / 5
1779
تگهای خبر: برق , بنزین , پخش , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز