با اعلام بررسی نمونه ها از ایران در لابراتواری خارج از وین

گروسی: نتایج نمونه برداری ها در ایران ابتدا به خود ایران اطلاع داده می شود

گروسی: نتایج نمونه برداری ها در ایران ابتدا به خود ایران اطلاع داده می شود خبرگزاری نفت و گاز: مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگویی همكاریهای سازنده اخیر ایران و آژانس از زمان روی كار آمدنش را تشریح و اظهار نمود كه نتایج نمونه برداری های اخیر از دو محل در ایران بعد از اختتام بررسی ها ابتدا با ایران درمیان گذاشته می شود و علنی نخواهد شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از روزنامه سوییسی نویه سورشر سیتونگ، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گو با این روزنامه درباره ایران اظهار داشت: در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته ای واضح است که ایران در مرکزیت فعالیت ما قرار دارد و در آینده‎ای قابل پیش بینی نیز چنین خواهد بود، اما مشکلات دیگری نیز وجود دارند. عدم اشاعه تسلیحات هسته ای یک چالش مداوم است و نمی توان دراین زمینه دست از کار کشید.
گروسی در پاسخ به این پرسش که آیا بازرسان آژانس حالا دسترسی کافی به تاسیسات ایران را دارند، توضیح داد: بیایید کمی به عقب بازگردیم. چهار هفته بعد از آن که من روی کار آمدم مشخص شد که ما مشکلی با ایران داریم. خواهان دسترسی به دو محلی شدیم که طبق نشانه هایی که داشتیم فکر می کردیم ممکنست به مواد یا کارهای هسته ای مرتبط باشند. ایران با استدلال این که ما حق این کار را نداریم، (از ایجاد دسترسی) خودداری کرد. این یک چالش آشکار در نظام نظارت هسته ای بود. اگر من این را قبول می کردم و ادعای ایران را می پذیرفتم که آژانس حق بازدید از یک محل مشخص را ندارد، یک رویه به شدت خطرناک با پیامدهایی بی شمار در جاهای دیگر را به وجود می آوردم.
گروسی در ادامه با اشاره به این که یک سال طول کشید تا آژانس از زمان ایجاد نگرانی درباره دو محل تعیین شده، به آنها دسترسی پیدا کند، اظهار داشت: آیا این یک ضعف است؟ هم آری و هم نه. در هر موردی، بهتر از هر گزینه دیگری بود که می توانم به آن فکر کنم. در گذشته موارد مربوط به عدم اشاعه تسلیحاتی وجود داشته اند که به شکست منتهی شدند. اگر این بخش را با آن چه باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا درباره توافق هسته ای وعده داده بود، یعنی بازرسی "در هر جا و در هر مکانی"، هنوز از این استاندارد فاصله بسیاری داریم. ایران یک کشور اشغال شده مانند عراق بعد از سال ۲۰۰۳ نیست که بازرسان خارجی با حمایت سازمان ملل بتوانند از هرجایی از آشپزخانه ها گرفته تا زرادخانه های نظامی بازدید نمایند. ایران یک کشور مستقل و یک پارچه است. بر دو اساس با ما همکاری می کند: اقدامات توافق شده نظارتی و پروتکل الحاقی. ممکنست کسالت بار به نظر برسد اما این پروتکل الحاقی انتخاب ها و فرصت های بیشتری برای بازرسی هایمان به وجود می آورد.
مدیرکل آژانس در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از اینکه ایران یکی از دو محلی واقع در آباده را که آژانس نگرانی هایی درباره آن داشته است تخریب و پاکسازی کرده است، آیا انجام دادن بازرسی در این محل، حالا فایده ای هم دارد، اظهار داشت: بله. ما به روزترین فناوری‎ها برای کشف وجود برخی ایزوتوپ ها و مواد هسته ای به خصوص با دقت بالا برمبنای نمونه برداری محیطی را داریم. آژانس لابراتوار بسیار خوبی خارج از وین دارد که حالا در آن جا مشغول بررسی این نمونه ها هستیم.
او در باره این که آیا می تواند توضیحی درباره آن چه از این بررسی ها حاصل شده است، ارائه کند، اظهار نمود: نه بررسی ها هنوز ادامه دارند و برای ارائه علنی هم نیستند. اگر چیز مشکوکی پیدا نماییم ابتدا درباره آن با ایران گفت و گو می نماییم و توضیح می خواهیم.
گروسی علاوه بر این در توضیح این که بر اساس گزارش مطبوعات، ابتدا برمبنای ادعاهایی که از رژیم صهیونیستی عنوان شد، درباره این دو محل در ایران شبهاتی برای آژانس به وجود آمد و آیا این آژانس را در موقعیت دشواری قرار نمی دهد که توسط نهادهای سری طرفی که مورد قبول طرف دیگر نیست اطلاعاتی را دریافت کند، بیان کرد: البته که اغلب اوقات این دشواری ها ایجاد می شود. اما هر کشوری حق دارد در [گردآوری] اطلاعات کمک نماید. ما هیچگاه این[ادعاها و اطلاعات] را بدون بررسی نمی پذیریم. اغلب پیش می آید که هیچ دلیلی برای این که اقدامی انجام دهیم نمی یابیم. مطمئنا این یک موضوع بسیار سیاسی است. اما ما همیشه بی طرف می مانیم.
منبع:

1399/07/22
13:12:00
5.0 / 5
1759
تگهای خبر: استاندارد , انرژی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز