غریب آبادی:

گریز و كیفیت قابل توجه مواد هسته ای جایگاهی در اسناد حقوقی آژانس ندارند

گریز و كیفیت قابل توجه مواد هسته ای جایگاهی در اسناد حقوقی آژانس ندارند سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، با انتشار رشته توییت هایی، به مصاحبه روز گذشته مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی با یك روزنامه اتریشی واكنش نشان داد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی اظهار داشت: ترسیم معیارهای خودساخته مانند «گریز» و «کیفیت قابل توجه مواد هسته ای» برای کشورهایی که تحت نظارت آژانس به غنی سازی اورانیوم می پردازند، غیرمرتبط است، ضمن این که در اسناد حقوقی آژانس نیز هیچ جایگاهی ندارد.

وی افزود: بیش از ۱۳۰۰ تن اورانیوم با غنای بالا و ۳۰۰ تن پلوتونیوم در جهان وجود دارد و برابر گزارش اجرای پادمان های آژانس در سال ۲۰۱۹ نیز «کیفیت قابل توجه مواد هسته ای» در سطح جهانی افزون بر ۲۱۶۴۴۸ بوده است. اگر اینگونه باشد، در جهان بسیار خطرناکی زندگی می کنیم!

این دیپلمات ایرانی اشاره کرد: آیا مدیرکل گروسی می تواند به ما بگوید که «کیفیت قابل توجه مواد هسته ای» برای پنج کشور دارنده سلاح و همین طور کشورهایی مانند هلند، آلمان، ژاپن، برزیل و آرژانتین چقدر هست؟! بهتر نیست کارهای هسته ای تحت پادمان را اینگونه اندازه گیری نکنیم؟!

مدیرکل آژانس در مصاحبه خود در پاسخ به این پرسش که زمان گریز هسته ای برای ایران چه زمانی است و این کشور چقدر با ساخت بمب هسته ای فاصله دارد، اظهار داشته بود: در آژانس، ما در مورد زمان «گریز هسته ای» صحبت نمی نماییم، بلکه به «کیفیت قابل توجه» مواد هسته ای که حداقل مقدار لازم اورانیوم غنی شده یا پلوتونیوم مورد نیاز برای ساخت یک بمب است، نگاه می نماییم. ایران هم اکنون «کیفیت قابل توجه» مواد هسته ای را ندارد.
1399/07/24
11:24:47
5.0 / 5
1626
تگهای خبر: انرژی , حقوق , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز