ضرر ۱۳۰ میلیارد دلاری لیبی از محاصره نفتی

ضرر ۱۳۰ میلیارد دلاری لیبی از محاصره نفتی فرج بومتاری، وزیر دارایی لیبی در مصاحبه با شبكه الجزیره اعلام نمود محاصره های نفتی متداولی كه طی چند سال اخیر انجام شده، موجب از دست رفتن مجموعا 130 میلیارد دلار درآمد نفتی برای این كشور شده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، از زمان سرنگونی معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ و رقابت گروههای داخلی برای به دست گرفتن کنترل لیبی، صنعت نفت این کشور مدام با محاصره تاسیسات و بنادر نفتی روبرو بوده است.

بنا بر اعلام شرکت ملی نفت لیبی، آخرین محاصره نفتی در لیبی که از ژانویه تا اواسط سپتامبر در جریان بود، موجب از دست رفتن ۱۰ میلیارد دلار درآمد نفتی شد.

ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی که با کمک گروههای مسلح بنادر نفتی لیبی را در ژانویه تحت محاصره قرار داد و مانع صادرات نفت شده بود، ۱۸ سپتامبر اختتام این محاصره را اعلام نمود.

شرکت ملی نفت لیبی اختتام وضعیت اضطراری بعضی از پایانه ها و میادین نفتی را به تدریج شروع کرد و تولید نفت لیبی طی یک ماه گذشته از کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز به ۵۰۰ هزار بشکه در روز بالا رفته است.

این شرکت بتازگی به وضعیت اضطراری الشراره که بزرگترین میدان نفتی لیبی است، تمام کرد. این میدان بیش از ۳۰۰ هزار بشکه در روز ظرفیت تولید دارد و تا هفته گذشته حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز تولید داشت و بگفته منابع آگاه، تولیدش را به ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است. وضعیت اضطراری صادرات نفت از بنادر السدر و راس لانوف هم روز جمعه از طرف شرکت ملی نفت لیبی کنسل شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بازگشت نفت لیبی به بازار در هفته های اخیر قیمت نفت را تحت فشارهای کاهشی قرار داده است و گروه اوپک پلاس وضعیت افزایش عرضه این کشور را به دقت زیر نظر دارد. لیبی از مشارکت در توافق کاهش تولید معاف بوده است اما بازگشت نفت این کشور به بازار جهانی، برنامه اوپک پلاس برای افزایش حدود دو میلیون بشکه در روز تولید نفت در ژانویه را پیچیده کرده است.
1399/08/03
23:58:05
5.0 / 5
1487
تگهای خبر: اوپك , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز