این ۲۳ نفر

این ۲۳ نفر خبرگزاری نفت و گاز: برمبنای بخش ج بند 6 ضمیمه (ب) قطعنامه 2231 از 27 مهر ممنوعیت ˮسفرˮ 23 تن از مقامات و افراد در رابطه با وزارت دفاع و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بطور خودكار رفع شد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، از روز یکشنبه ۲۷ مهرماه (۱۸ اکتبر) همه محدودیت های انتقال اقلام تسلیحاتی به و از جمهوری اسلامی ایران و همین طور اقدامات و خدمات مالی در رابطه با آن و تمامی ممنوعیت های ورود یا عبور از قلمرو دولت های عضو ملل متحد که قبل از این مقابل بعضی از شهروندان و مسئولان نظامی ایران تحمیل شده بودند، به صورت خودکار به پایان رسید.
بر اساس برجام، اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت­ های تسلیحاتی و ممنوعیت­ های مسافرتی مستلزم هیچ گونه تصویب قطعنامه­­ جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از طرف شورای امنیت ملل متحد ندارد. لغو محدودیت­ های تسلیحاتی و ممنوعیت­ مسافرتی به گونه­ ای طراحی شده است که خودکار بوده و به هیچ اقدام دیگری نیاز ندارد.
شایان ذکر است، در مرحله بعدی و برای اختتام محدودیت های موشکی در سال ۱۴۰۲ (۲۰۲۳) و نیز اختتام کامل پرونده هسته ای در شورای امنیت در سال ۱۴۰۴ (۲۰۲۵) هم این روند رفع محدودیت ها به شکل خودکار پیش بینی شده است.
در قطعنامه های (۱۳۸۵) ۱۷۳۷، (۱۳۸۶) ۱۷۴۷ و (۱۳۹۱) ۱۹۲۹ ممنوعیت بی خود سفر تعداد قابل توجهی از شهروندان و مقامات نظامی ایران اعمال شد. متعاقب انعقاد برجام و تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴)، مفاد قطعنامه های قبلی شورای امنیت- ۱۶۹۶، ۱۷۳۷، ۱۷۴۷، ۱۸۰۳، ۱۸۳۵، ۱۹۲۹ و ۲۲۲۴، همگی خاتمه یافتند. به موازات، شورای امنیت، صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی مشخص شده را برای مدت ۵ سال مشمول نظام مجوزخواهی موردی کرد اما ممنوعیت سفر را برای تعداد کمی از شهروندان و مقامات نظامی کشور ادامه داد اما از روز یکشنبه ۲۷ مهر تمامی این محدودیت­ ها اختتام یافتند.
در زمان اجرائی شدن برجام در سال ۱۳۹۴ حدودا ۳۶ تن از این مقامات سیاسی و نظامی از فهرست تحریم های بین المللی و ملی کشورها خارج شدند اما نام ۲۳ تن دیگر باقی ماند که برمبنای قطعنامه ۲۲۳۱ در دو مرحله بطور کامل از فهرست تحریم ها بیرون بروند. همزمان با رفع محدودیت ها از معاملات تسلیحاتی ایران در سال پنجم اجرای توافق هسته ای، ممنوعینت "مسافرتی" این افراد رفع شد. در عین حال ممنوعیت "معامله"و "نقل و انتقال مالی" در کشورهای مختلف باقی می ماند و در سال هشتم اجرای توافق این ممنوعیت ها نیز رفع می شود.
هر چند مقامات نظامی کشور بطور شخصی حساب مالی در کشورهای مختلف خصوصاً اروپا و آمریکا ندارند اما رفع این ممنوعیت ها برای تعاملات رسمی نظامی کشور خصوصاً در قراردادهای نظامی بسیار موثر خواهد بود.
مرتضی بهمنیار، احمد وحید دستجردی، رضاقلی اسماعیلی، محمدمهدی نژادنوری، یحیی رحیم صفوی، حسین سلامی ( سلیمی)، فریدون عباسی دوانی، علی اکبر احمدیان، احمد درخشنده، محسن فخریزاده مهابادی، محمد حجازی، محسن حجتی، مهرداد اخلاقی کتابچی، ناصر ملکی، مرتضی رضایی، مرتضی صفری، قاسم سلیمانی، محمدرضا زاهدی، محمدباقر ذوالقدر، محمد اسلامی، محمدرضا نقدی، عظیم آقاجانی و علی اکبر طباطبایی بیست و سه نفری هستند که از این پس برای سفر به کشورهای مختلف با منع بین المللی رو به رو نیستند.
بسیاری از این افراد در سال های اعمال تحریم ها جزو مقامات رسمی نظامی کشور بودند و برخی در آن زمان در جایگاه رسمی قرار نداشتند که حالا از مقامات نظامی کشور محسوب می شوند.
با وجود این تحریم ها که بی ارتباط با بحث هسته ای ایران مقابل کشورمان تحمیل و اعمال شدند، ایران در تمام سال های گذشته محدودیتی برای خود به لحاظ رفت و آمدها و تعاملات مالی و تسلیحاتی قائل نبوده است و همیشه برنامه نظامی خودرا پیش برده است و با اتکا به توان داخلی به یکی از پیشرفته ترین کشورهای دارای توان نظامی بومی در منطقه تبدیل شدیم.
شهید سپهبد قاسم سلیمانی که نامش در فهرست تحریم چندین قطعنامه قرار دارد با توجه به این تحریم ها و ممنوعیت های سیاسی و اطلاعاتی توانست در سال های طولانی جبهه سوریه و عراق در مقابله با داعش به درخواست دولت رسمی این دو کشور یکی از کم نظیرترین همکاریهای دو جانبه و چندجانبه نظامی در سطح ملی و منطقه ای را رقم بزند و موفقیت های کم شماری را در این حوزه به دست آورد.
قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی در دی ماه سال ۱۳۹۸ در عراق و در نزدیکی فرودگاه بغداد و در صورتیکه که توسط ابومهدی المهندس یکی از عالی رتبه ترین مقامات نظامی عراق همراهی می شد، توسط ارتش ایالات متحده و به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور ترور شد.


منبع:

1399/08/06
22:38:48
5.0 / 5
1809
تگهای خبر: تحریم , خدمات , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز