رافائل گروسی:

سطح خوب همكاری مان با ایران حفظ شده است

سطح خوب همكاری مان با ایران حفظ شده است مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهاراتی را درباره كارهای اخیر آژانس در ایران و همكاری میان ایران و آژانس بیان نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در گفت و گو با این خبرگزاری اظهار داشت که بازرسان آژانس تایید نموده اند که ایران ساختن یک تاسیسات هسته ای زیرزمینی مخصوص سرهم کردن سانتریفیوژها را بعد از انفجار در تاسیسات قبلی اش آغاز نموده است.
گروسی همین طور اظهار داشت که ایران به ذخیره کردن مقدار بیشتری اورانیوم با غنای پایین ادامه می دهد اما بنظر می رسد مقدار کافی برای ساختن یک سلاح در اختیار ندارد.
گروسی در این زمینه اظهار نمود: آنها کار را آغاز نموده اند اما کامل نشده است. روندی طولانی است.
او با گفتن این که این اطلاعات محرمانه است، جزئیات بیشتری ارائه نکرد.
مدیرکل آژانس افزود که ایران به ایجاد دسترسی برای بازرسان آژانس به تمام تاسیسات هسته ای اش همچون نطنز ادامه می دهد.
گروسی درباره ذخایر اورانیوم ایران و این که آیا این میزان برای ساختن یک سلاح هسته ای کافی است، اظهار داشت: ایده «مقدار چشمگیر» یک پارامتر فنی است که در قالب توافق پادمانی برای اشاره کردن به مقادیری که بطور نظری می توانند برای تولید یک سلاح هسته ای به کار گرفته شوند، به کار می آید. این واقعیت که ممکنست این مقدار وجود داشته باشد خود به خود به مفهوم این نیست که یک سلاح هسته ای در حال ساخته شدن است، بدین سبب فکر می کنم موقع استفاده از این عبارت ها باید بسیار دقت نماییم.
او همین طور با اشاره به نمونه برداری های محیطی بازرسان آژانس از دو محل جدید در ماه سپتامبر اظهار داشت که این نمونه ها هنوز در حال تحلیل و بررسی آزمایشگاهی هستند.
گروسی با اشاره به سفر اخیرش به تهران و انجام شدن توافقی در زمینه اجرای تعهدات پادمانی ایران، اظهار داشت: کاری که انجام دادیم راهکاری سازنده برای حل یک مشکل بود. می توانم بگویم که از آن موقع سطح خوب همکاری را حفظ نموده ایم از این نظر که بازرسان ما مرتب حضور دارند و از تاسیسات بازدید می کنند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا در آخر سفر مدیر کل آژانس به ایران که در شهریور ماه انجام شد، جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترکی صادر کردند.
متن این بیانیه به شرح زیر است:
بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی - تهران، ۴ شهریور ۱۳۹۹ (۲۶ آگوست ۲۰۲۰)
آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق نمودند تا همکاریهای خودرا بیش از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را بمنظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ بصورت موقت توسط ایران در حال اجرا می باشد، ارتقاء بخشند.
پس از مشورت های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس درباب حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در رابطه با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران بطور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و کارهای راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهدنمود. تاریخ های مربوط به دسترسی های آژانس و کارهای راستی آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است. کارهای راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشورهای دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.
در قالب قطعنامه GOV/2015/72 که در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می کنند که این موضوعاتِ در رابطه با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و کارهای هسته ای تحت پادمان بر طبق موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می باشند.
در این چارچوب حاضر، بر طبق تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ در اختیار آژانس، آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران، و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، ندارد.
دو طرف تصدیق می کنند که استقلال، بی طرفی و حرفه ای گری آژانس همچنان لازمه اجرای کارهای راستی آزمایی هستند.
آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استانداردها و رویه های تثبیت شده ی آژانس، نگرانی های امنیتی ایران را همچنان مدنظر قرار خواهد داد.

1399/08/18
14:06:22
5.0 / 5
1438
تگهای خبر: استاندارد , انرژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز