چین یك تنه پشت بازار نفت ایستاد

چین یك تنه پشت بازار نفت ایستاد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز چین سال جاری بعنوان بزرگترین پشتیبان بازار جهانی نفت ظاهر شده و در هفته های گذشته خرید از صادركنندگانی نظیر روسیه، آمریكا و آنگولا را افزایش داده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، تنها خریدار بزرگی است که پیشبینی می شود سال جاری که شیوع همه گیری کووید ۱۹ سبب کاهش مصرف جهانی نفت می شود، رشد تقاضا برای نفت را ثبت کند.

انتظار می رود واردات نفت چین در سال میلادی آینده به ۱۲ میلیون بشکه در روز برسد. در وضعیتی که انتظار می رود مصرف جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ به میزان حدود ۹ درصد کاهش پیدا کند، فروشندگان برای صادرات نفت به چین و حفظ سهمشان در این بازار صف کشیده اند.

طبق اظهارات کارگزاران کشتی و آمار رفینیتیو آیکان، هفته جاری شرکتهای رویال داچ شل، لیتاسکو که بازوی بازرگانی لوک اویل روسیه است و یونی پک که بازوی بازرگانی شرکت دولتی سینوپک است، به دنبال کرایه یا سفارش کرایه ابرنفتکشها به منظور حمل نفت از گلف کاست آمریکا به آسیا در دسامبر بودند.

موارد مبتلا شدن به کووید ۱۹ در سرتاسر جهان به خصوص در آمریکا و اروپا که مصرف کنندگان بزرگ سوخت هستند، افزوده شده است. این امر سبب شده است قیمت گریدهای نفتی در چند ماه گذشته ارزانتر شود و خریداران چینی از این وضعیت نهایت استفاده را برده اند. این کشور ذخیره سازی تجاری نفت را افزایش داده و نفت را در قیمت پایین برای انبار کردن بیشتر خریداری نموده است.

آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته اعلام نمود چین تنها کشوری خواهد بود که سال جاری رشد سالانه تقاضا برای نفت را ثبت خواهد نمود. این آژانس پیش بینی نمود تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ به ۹۱.۳ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۱۰۰.۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ کاسته می شود.

معامله گر یک پالایشگاه اروپایی به رویترز اظهار داشت: قرنطینه در اروپا احیانا در طول زمستان سال جاری ادامه خواهد داشت. چین سهمیه واردات و ظرفیت ذخیره سازی را افزایش داده است. به نظر می آید تقاضا در آینده نزدیک در این کشور متمرکز خواهد شد.

پریمیوم گرید نفتی اسپو بِلِند روسیه که یکی از محبوبترین گریدهای نفتی در بین پالایشگاههای نفت چینی است، در بالاترین سطح پنج ماه اخیر قرار دارد. گریدهای نفتی آمریکایی هم بهبود قیمت پیدا کرده اند و وست تگزاس اینترمدیت هفته جاری به بالاترین حد در حدود دو ماه اخیر صعود کرد. گریدهای نفتی آمریکایی به علت کاهش ۱۲ درصدی تقاضای داخلی برای سوخت و رکورد بالای موارد روزانه مبتلا شدن به کووید ۱۹ تحت فشار کاهشی قرار داشته اند. قیمت گریدهای نفتی خاورمیانه هم بالاتر رفته است. قیمت نفت الشاهین قطر برای بارگیری در ژانویه هفته جاری به بالاترین پریمیوم خود در چهار ماه گذشته صعود کرد.

یک معامله گر بازار نفت خاور دور روسیه به رویترز اظهار داشت: تقاضای چین حالا به شکل واضحتری دیده می شود. شرکتهای بازرگانی فعالتر هستند چونکه انتظار دارند تحت سهمیه های واردات جدید بالاتر، تقاضای بیشتری برای خرید از جانب پالایشگاههای خصوصی چین وجود داشته باشد.

بر اساس گزارش رویترز، معامله گر یک پالایشگاه آسیایی اظهار نمود: برای گریدهای نفتی که بازدهی نفتای بالاتری دارند مانند نفت سبک شیرین آمریکا تقاضای بالاتری از جانب خریداران پتروشیمی وجود دارد. گریدهای نفتی سنگینتر نظیر وست افریقا تقاضای کمتری دارند. در آنگولا که دومین صادرکننده بزرگ نفت آفریقا به حساب می آید، گرید نفتی سنگین دالیا، پریمیوم کمتری نسبت به گریدهای متوسط کابیندا و گیراسول دارد.
1399/08/30
16:56:32
5.0 / 5
1333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز