كاهش مهاجرت مرزنشینان در اثر فروش سوخت

كاهش مهاجرت مرزنشینان در اثر فروش سوخت به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس اداره پیشگیری و مقابله با قاچاق سوخت شركت ملی پخش فراوردهای نفتی ایران اظهار داشت: اجرای طرح فروش سوخت مرزنشینان از طرح های موفقی است كه در كنار تامین معیشت خانواده های مرزنشین، نقش بسزایی در مهاجرت معكوس روستاییان به شهرها داشته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا بهروز كرمانی، سه شنبه در كارگروه فروش سوخت مرزنشینان در شهرستان مرزی تایباد اضافه كرد: به منظور مقابله با قاچاق سوخت به كشورهای همجوار، هم اینك سه طرح كنترل سوخت در باك، خرده فروشی در بازارچه های مرزی و فروش سوخت مرزنشینان در حال اجرا می باشد.
وی اظهار نمود: ماهانه 45 میلیون لیتر سوخت به بعضی از استان های مرزنشین همچون آذربایجان غربی، كردستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی تعلق می گیرد كه سهم خراسان رضوی از این رقم حدود 5. 5 میلیون لیتر است و این تخصیص بستگی به شمار خانوارهای ساكن تا شعاع 25 كیلومتری مرز دارد.
رئیس اداره پیشگیری و مقابله با قاچاق سوخت شركت ملی پخش فراوردهای نفتی ایران اظهار داشت: برای مهار و جلوگیری از قاچاق سوخت به دنبال تامین بخشی از نیاز كشورهای همسایه هستیم، ازاین رو باید میان عرضه كننده و متقاضی سوخت رابطه متقابل وجود داشته باشد تا با تامین نیازهای داخلی، پدیده شوم قاچاق هم از بین برود.
كرمانی اضافه كرد: هم اكنون سوخت مورد نیاز كشور همسایه (افغانستان) در منطقه مرزی ایران، پایین تر از آن سوی مرز عرضه می گردد.
فرماندار تایباد هم اظهار داشت: با اجرای طرح فروش سوخت در سه شهرستان تربت جام، خواف و تایباد، در كنار برقراری امنیت پایدار در سطح روستاهای مرزنشین این مناطق، قاچاق سوخت به كشور افغانستان 60 درصد كاهش پیدا كرده است.
حسین شرافتی راد اضافه كرد: هم اكنون 18 هزار و 848 خانوار در سه شهرستان مزبور مشمول این طرح می شوند كه تابحال در پنج مرحله توانسته اند سود این طرح آن را دریافت كنند.
وی با اشاره به اینكه میزان سود تعلق گرفته در هر مرحله بستگی به میزان فروش سوخت دارد، اظهار داشت: 66 روستای تربت جام، هشت روستای خواف و 24 روستای شهرستان تایباد از این طرح بهره مند شده اند.
وی با اشاره به قرار گرفتن شهرستان تایباد در دالان ارتباطی شرق به غرب و برخورداری از زیرساخت های لازم در حوزه حمل و نقل اظهار داشت: تایباد با بیش از 90 كیلومتر مرز مشترك با كشور افغانستان، موقعیت خاصی در میان شهرستان های خراسان رضوی دارد.
استان خراسان رضوی 300 كیلومتر مرز مشترك با كشور افغانستان دارد و در هشت ماه نخست امسال بیش از 45 میلیون لیتر سوخت و فراورده های نفتی از مرز دوغارون خراسان رضوی به افغانستان صادر شده است.
تایباد در 225 كیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

 

1396/09/28
17:27:24
5.0 / 5
4533
تگهای خبر: سوخت , فروش , نفت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز