چه تدابیری برای مقابله با سیلاب لحاظ شده است؟

چه تدابیری برای مقابله با سیلاب لحاظ شده است؟ مدیركل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران برنامه ها و تدابیر در نظر گرفته شده برای سیلاب های احتمالی را تشریح نمود.


آقابیگی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده برای مقابله با سیلاب و ساماندهی رودخانه ها، اظهار نمود: باتوجه به اینکه پس از سیلاب فروردین سال ۱۳۹۸ دستگاه های ذی ربط اقدامات قابل توجهی را انجام دادند اما در حوزه آب وزارت نیرو به جهت اینکه موضوع مربوط به مدیریت سیلاب به شکل هوشمندانه تری صورت گیرد، بیش از ۲۲۰۰ کیلومتر لایه روبی و بازگشایی از اوایل سال ۱۳۹۸ تا کنون صورت گرفته است.
وی ادامه داد: نزدیک به ۱۵۰ کیلومتر دیواره سازی و ایجاد تاسیسات محافظتی در مکان های لطمه پذیر توسط وزارت نیرو ساماندهی شد، بخش های زیادی رفع تصرف شده و تاسیساتی که مزاحم و یا در بستر جریانی سیلاب بودند آزاد سازی شد و شرایط ایمنی را برای عبور جرریان سیلاب فراهم گشته است.
مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اعلان اینکه در بخش زیادی از رودخانه های دائمی این موانع برداشته شد و می بایست یک کار بین بخشی صورت می گرفت تا همه تاسیسات و سازه هایی که در عرض رودخانه ها و مجاری انتقال آب به وجود آمده بود برداشته شود، اظهار داشت: در این راستا حدود ۵۰۰۰ نقطه توسط همکاران در قسمت های مختلف کشور شناسایی و به متولیان امر چه در داخل شهر ها و چه در داخل روستاها به دستگاه های ذی ربط جهت انجام اقدامات اساسی اعلام گردید.
آقابیگی با اعلان اینکه ساماندهی به این نقاط می تواند شرایط بسیار ایمنی را در امتداد تخلیه سیلاب در زمان بارندگی های شدید بوجود آورد، اضافه کرد: ضمن اینکه وزارت نیرو بحث آماده کردن شرایط مخازن سد ها و مهار سیلاب در جاهایی که تاسیسات ذخیره ای و سدهای ذخیره ای به وجود آمده را تدارک دیده که خوشبختانه حجم قابل توجهی است که می تواند در تسکین سیلاب کمک نماید.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانه ها، اظهار داشت: زمانی که جریان سیلاب ایجاد می شود از بالاترین نقاط حوزه های آبریز آغاز می شود و در داخل و خارج محدوده شهر ها و بافت روستاهاجریان پیدا می کند و در نهایت در دریا، سیلاب دشت ها و یا تالاب های طبیعی تخلیه می شود، در این چرخه تمام دستگاه های ذیربط وظیفه مند هستند.
بگفته مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در داخل شهر ها، شهرداری ها به حکم قانون وظیفه مند هستند که اقداماتی را در حوزه لایه روبی کانال ها و مسیرها در داخل شهر ها و همین طور پاکسازی این معابر انجام دهند، همین طور دهیاری ها در داخل بافت روستاها وظیفه مند هستند و آنچیزی که اهمیت دارد این است که در وضعیت افزایش آب رودخانه ها پل ها اگر لایه روبی نشده باشند می تواند مانع و سدی برای عبور جریان سیلاب باشد.
آقابیگی با اعلان اینکه در گذشته تنها ۲۵۰۰ نقطه شناسایی شده بود که با ارزیابی های صورت گرفته تعداد آن افزایش پیدا کرد، اظهار داشت: امروز اگر بارش های سنگینی اتفاق بیفتد شرط لطمه نرسیدن به جان و مال مردم و تاسیسات کشور این است که همه دستگاه ها در اشتراک جمعی با یکدیگر کار کنند و حافظ این تاسیسات و جان و مال مردم باشند. طبیعتا در سالهای گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته اما کثرت و گستردگی تاسیسات کمی زمان را طولانی کرده است.
وی اظهار نمود: بیش از ۱۴۶ هزار کیلومتر رودخانه و مسیل در کشور ما وجود دارد و طبیعی است که اقدامات ما خیلی گسترده تر و اساسی تر باشد و اساسا فعالیت ها در این عرصه ادامه خواهد داشت.
منبع:

1399/09/04
15:26:28
5.0 / 5
1737
تگهای خبر: ارزیابی , وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز