بلومبرگ بررسی كرد

تغییر روند تجارت ایران و تركیه

تغییر روند تجارت ایران و تركیه خبرگزاری نفت و گاز: تحریمهای دولت آمریكا و شیوع همه گیری ویروس كرونا تغییرات قابل ملاحظه ای را در روابط تجاری تركیه و ایران به دنبال داشته است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از بلومبرگ، مرزهای زمینی میان دو کشور برای دسترسی ایران به کالاهای خارجی به خصوص در دوران تحریمها حائز اهمیت بوده است. ترکیه به مدت چندین دهه مشتری نفت و گاز ایران بوده است و به نوبه خود مقصد محبوب گردشگری ایرانیها بوده و ایران هم یکی از بازارهای منطقه ای کالاهای این کشور بوده است.

اما ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای که در دوران اوباما امضا شده بود، خارج شد و تحریمهای اقتصادی ضد ایران را باردیگر وضع کرد. سال پس از آن ترکیه تحت فشارهای آمریکا خرید نفت از ایران را که بزرگترین تأمین کننده نفت این کشور بود، متوقف کرد. واردات گاز ترکیه از ایران هم با تلاش این کشور برای کاهش وابستگی به ایران و روسیه، کاهش پیدا کرد.

اکنون تجارت دوجانبه میان دو همسایه کاهش پیدا کرده و همزمان سرمایه های ایرانی در ترکیه افزوده شده است.

از زمان خروج از برجام آمریکا و کاهش صادرات نفت ایران، هزاران ایرانی داراییهایشان را به بخش املاک ترکیه منتقل کرده اند و سال جاری برای اولین بار ایرانیها از عراقیها بعنوان بزرگترین خریداران خانه در ترکیه پیش افتاده اند و چندین ماه است که این جایگاه برتر را حفظ نموده اند.صادرات گاز ایران به ترکیه بعد از انفجاری که در خط لوله گاز روی داد، به مدت حدود سه ماه متوقف گردید و آمار صادرات را تحت تأثیر قرار داد. گزارش سازمان رگولاتوری بازار انرژی ترکیه (EPDK) نشان داده است در ماه آگوست که آخرین آمار موجود بوده، میزان صادرات ۳۰ درصد پایین متوسط پنج ساله بوده است. تلاش ترکیه برای متنوع کردن منابع تأمین گاز همچون ساخت پایانه جدید LNG، خطوط لوله با روسیه و جمهوری آذربایجان و اکتشافات گازی این کشور در دریای سیاه امکان دارد صادرات گاز ایران را در مذاکرات تجدید قرارداد خرید گاز تحت تأثیر قرار داده و کمتر کند.

ایران معمولا مازاد تجاری با ترکیه داشته است اما از زمان خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، حجم مازاد تجاری کاهش پیدا کرده و ایران سال جاری برای اولین بار از سال ۲۰۱۶ در راه ثبت کسری تجاری با ترکیه قرار دارد. طبق آمار وزارت بازرگانی ترکیه، مجموع تجارت دو کشور از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ به میزان ۳۸ درصد کاهش پیدا کرده است.منبع:

1399/09/08
21:40:28
5.0 / 5
1715
تگهای خبر: انرژی , تجارت , تحریم , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز