اصلاح طرح جامع مسكن كلید خورد

ساخت مسكن، بدون پول نفت

ساخت مسكن، بدون پول نفت خبرگزاری نفت و گاز: وزارت راه و شهرسازی بنا دارد طرح جامع مسكن را سه سال بعد از تصویب آن اصلاح كند و یكی از دلیلهای این مساله را تغییر شرایط كشور از اقتصاد نفتی به اقتصاد بدون نفت اعلام نموده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، طرح جامع مسکن با افق ۱۰ ساله در سرفصلهای شناخت وضعیت موجود، چشم انداز آینده و سند استراتژیک و اجرائی برای سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۵ مورد بررسی و نهایتا در سال ۱۳۹۵ از طرف وزارت راه و شهرسازی به تصویب رسید این سند در واقع اصلاحیه طرح سال ۱۳۹۳ بود که برمبنای متغیرهای کلان و بخشی بازنگری و به روزرسانی شد.
در سال ۱۳۹۵ با اتکا به مواردی همچون تحولات جمعیتی، وضعیت کلی مسکن، واحدهای مسکونی خالی، تحولات اجاره نشینی، تقاضای موثر مسکن و دیگر مولفه ها سندی راهبردی ارائه و اعلام گردید که کشور به راه اندازی سالیانه حدود یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد.
مسکن اجتماعی بعنوان یکی از دستور کارهای طرح جامع مسکن در نظر گرفته شده بود؛ طرحی که البته مجال چندانی برای تحقق کامل نیافت؛ هرچند ماموریتهای ذیل آن توسط دستگاههای مربوط به شکل نصفه و نیمیه به اجرا رسید. با آمدن محمد اسلامی بجای عباس آخوندی در وزارتخانه، طرح اقدام ملی مسکن به صورتی جای مسکن اجتماعی را گرفت.
طرح مسکن اجتماعی با هدف حمایت دولت از تامین مسکن گروههای کم درآمد در دو قالب مسکن اجتماعی (کمک به ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک اجاره و وام قرض الحسنه) و مسکن حمایتی (کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض) با مسئولیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در اسفندماه سال ۱۳۹۵ برای سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ به تصویب هیات دولت رسید و به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شد. پرداخت کمک هزینه اجاره، وام قرض الحسنه ودیعه مسکن، تسهیلات ساخت مسکن و تسهیلات خرید مسکن با عمر حداکثر ۲۰ سال همراه با پرداخت قسمتی از سود بانکی آن و واگذاری زمین داای تاسیسات زیربنایی توسط دولت از عمده ترین تسیهیلاتی عنوان شد که قرار بود در مسکن اجتماعی به اجرا گذاشته شد و البته بعدا در مواردی محقق شد.
به هر ترتیب حالا سه سال بعد از اصلاحیه طرح جامع مسکن، وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده که بنا دارد این طرح را برمبنای تکالیف وزارت راه و شهرسازی و سیاست کلان برای تولید مستمر مسکن، بازبینی و تدوین کند.
محمود محموزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این خبر گفته است: بااینکه دوره بازبینی طرح ها ۱۰ ساله است اما با توجه به این که از سال ۱۳۹۶ تا حالا شاهد تغییر شرایط اقتصادی و درآمدی هستیم، در عین حال کل اقتصاد کشور تحت عنوان اقتصاد نفت و اقتصاد غیرنفت تغییرات عمده ای کرده و این تغییرات در تمامی شقوق درآمد، برنامه ریزی و سیاستی تاثیر گذاشته است، یکبار دیگر طرح جامع مسکن بازبینی و تدوین خواهد شد.
محمودزاده اشاره کرد: در تدوین طرح جامع مسکن از تجارب و ایده هایی همچون طرح اقدام ملی مسکن و سایر طرح هایی که در طرح جامع گذشته مدنظر بوده است، استفاده خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که در بازبینی طرح جامع مسکن آیا نکات قوت و ضعف طرحی که الان ملاک عمل است، همچون اجرائی نشدن مسکن اجتماعی و تبیین وظایف دولت در تامین مسکن اقشار متوسط و کم درآمدی مدنظر قرار خواهد گرفت؟، توضیح داد: مسکن اجتماعی و طرح های دیگری همچون طرح اقدام ملی مسکن، طرح هایی برای تولید مستمر مسکن در کشور می باشند. در صورتیکه طرح جامع مسکن به شکل کلان نیازهای جامعه را اعلام و تعیین می کند که نیاز کشور به مسکن برای هر دهک درآمدی و یا گروه اجتماعی چه میزان است.
منبع:

1399/09/09
22:50:52
5.0 / 5
1360
تگهای خبر: تولید , خرید , راه اندازی , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز