دیپلمات سابق ژاپن:

توكیو می تواند عضو احتمالی هفتم مذاكرات هسته ای باشد

توكیو می تواند عضو احتمالی هفتم مذاكرات هسته ای باشد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک دیپلمات سابق ژاپنی در گزارشی نوشت که این کشور می تواند عضو احتمالی هفتم در مذاکرات هسته ای با ایران باشد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، به نقل از ژاپن تایمز، کانی میاکه، دیپلمات سابق ژاپنی روز گذشته در گزارشی نوشت: در ژوئن ۲۰۰۶، کمتر از یکسال بعد از آنکه من دولت ژاپن را ترک کردم از دریافتن اینکه چین، روسیه و آمریکا به سه کشور اروپایی - انگلیس، فرانسه و آلمان - در جهت مذاکرات جامع با ایران ملحق شده اند، متعجب شدم. این آغاز چارچوب به اصلاح 1+5 بود؛ مذاکراتی ابتدایی که به توافق هسته ای ایران یا همان برنامه جامع اقدام مشترک منجر گردید. من بیشتر از این متعجب شدم که ژاپن بخشی از این مذاکرات نبود.
ایشان در ادامه نوشت: چرا آلمان در این قضیه دخیل بود؟ دلیل احتمالی این بود که آلمان شریک تجاری کلیدی ایران محسوب می شد و در آن زمان برنامه هسته ای ایران وابسته به فناوری آلمانی بود. دخیل بودن آلمان در این مذاکرات قابل درک است. آنچه من خواهنش هستم این است که ژاپن هم در مذاکرات هسته ای آتی با ایران دخیل شود و یا حتی به اصلاح توافق حاضر کمک نماید که احتیاج به نظارت و بازرسی های بین المللی بیشتری دارد.
این مقام اسبق ژاپنی افزود: ژاپن شریک تجاری کلیدی ایران است. سال قبل نخست وزیر آبه شینزو از ایران بازدید و با رهبر ایران - که هیچ کدام از سران غربی به تازگی با ایشان گفتگو نداشته اند - ملاقات کرد. توکیو همینطور یکی از بازیگران کلیدی مذاکرات چندجانبه فرایند اسلو برای رسیدن به فرایند صلح در دهه ۱۹۹۰ بود. آن روزها گذشته اند اما برای همیشه نرفته اند.
وی در پایان نوشت: ژاپن امکان دارد که عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نباشد اما همچنان کاندیدایی معتبر برای بدل شدن به هفتمین عضو مذاکرات هسته ای در جهت باثبات کردن منطقه باقی می ماند.1399/09/15
23:21:48
5.0 / 5
1200
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز