پیشبینی احتمالات افزایش قیمت در آینده

پیشبینی احتمالات افزایش قیمت در آینده به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک کارشناس درباره پیشبینی افزایش قیمت نفت اظهار داشت: تأثیر واکسن کرونا بر بازار نفت سریع نخواهد بود، حداقل ۶ تا ۹ ماه طول خواهد کشید تا شاهد تأثیر واکسن بر بازار نفت باشیم، اما اگر مشکلات حل شود می توان انتظار قیمت ۵۵ تا ۶۰ دلار را داشت اما نمی توان بیشتر از این قیمت را پیش بینی نمود.


مرتضی بهروزی فر در گفت و گو با ایسنا، با تکیه بر اینکه هر کشوری که بخواهد وارد بازار نفت شود احتیاج به اجازه کشورهای دیگر ندارد و این مسئله تنها شامل حال ایران نمی گردد، خاطرنشان کرد: ایران هم برای فعالیت در بازار نفت به اجازه هیچ کشوری نیاز ندارد.
وی با اشاره به اینکه کشورهایی همچون روسیه و عربستان به دنبال افزایش تولید هستند و میدانند که این افزایش تولید به مفهوم کاهش قیمت ها و به ضررشان است. یعنی اگر یک جنگ قیمتی ایجاد شود کشورهای صادرکننده نفت همچون روسیه و عربستان بیشترین آسیب را خواهند دید، اظهار داشت: هیچ کشوری برای ورود به بازار و افزایش تولید اجازه نخواهد گرفت ولی اگر بخواهد خارج از روال هایی که درنظر گرفته شده افزایش تولید داشته باشد به خودش و بقیه ضرر وارد می نماید.
به قول این کارشناس حوزه انرژی اما ایران یک حالت متفاوتی با دیگر کشور ها دارد چونکه شدیدترین تحریم ها را تحمل کرده و صادرات آن کاهش یافته است و آنچه که حالا صادر می شود با هزینه بالا صورت و می گیرد.
بهروزی فر با اشاره به اینکه اگر ایران بتواند وارد بازار شود تحت هر شرایطی از افزایش تولید ضرر نخواهد کرد و کشورهایی متضرر خواهند شد که حالا حجم بالای صادرات و درآمد بالا دارند، اظهار داشت: تصور من این است که جنگ قیمتی اتفاق نخواهد افتاد و کشورها مجبور به پذیرش ایران هستند اما اگر جنگ قیمت هم اتفاق بیفتد ایران کمترین ضرر را خواهد دید چونکه وضعیت ایران از حالت فعلی بدتر نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه عربستان و روسیه می توانند برای ورود ایران مانع تراشی کنند اما دود آن به چشم خودشان خواهد رفت، اظهار نمود: چونکه ایران کمترین حجم صادرات را با روش های پیچیده، قیمت ارزان دارد و برای وصول مطالبات هم با مشکل مواجه می باشد.
چندی قبل بیژن زنگنه - وزیر نفت هم اعلام نمود که اگر تحریم نباشد و منابع محدودی که برای احیای چاه های نفت نیاز است، تامین گردد، صادرات ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز قابل تحقق است و بازار آن هم وجود دارد. قیمت نفت هم نخواهد افتاد. اوپک حساسیت و تعهد لازم را برای حفظ قیمت دارد و سازوکار لازم هم تعبیه شده است و برای افزایش تولید نفت از کسی اجازه نخواهیم گرفت.
زنگنه درباره اینکه در شرایط کنونی که در اوپک بحث کاهش تولید مطرح است، چطور امکان دارد ایران تولیدش را اضافه کند و اوپک اجازه این کار را بدهد، اظهار داشت: اجازه نمی خواهد، افزایش تولید نفت حقمان است و بازار آن وجود دارد، ما برای افزایش تولید از کسی اجازه نخواهیم گرفت، اما باید صبر کرد.
منبع:

1399/09/30
14:09:48
5.0 / 5
1098
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز