در واكنش به سخنان اخیر مدیركل ٖآژانس

غریب آبادی: برجام مورد مذاكره مجدد قرار نمی گیرد

غریب آبادی: برجام مورد مذاكره مجدد قرار نمی گیرد سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین در واکنش به اظهارات جدید مدیرکل آژانس اظهار داشت: برجام مورد مذاکره مجدد قرار نمی گیرد و در صورت احیای آن، نیازی به سند جداگانه در مورد آژانس هم نخواهد بود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در واکنش به اظهارات اخیر مدیرکل آژانس در مصاحبه با رویترز که گفته بود برای تبیین چگونگی برگشت پذیری نقض های ایران در اجرای برجام در صورت احیای آن، احتیاج به یک توافق یا تفاهم یا سند جدید است، اظهار نمود: همانگونه که قبلا هم گفتم، تنها نقش آژانس، نظارت و راستی آزمایی اقدامات مرتبط هسته ای و عرضه گزارشات بروزرسانی واقعی در این خصوص است. عرضه هرگونه ارزیابی در مورد اینکه این تعهدات چگونه اجرا می شوند (به عنوان مثال، اشاره به عباراتی مانند نقض)، بطور قطع فراتر از مأموریت محوله به آژانس بوده و باید از آن اجتناب شود.
وی ادامه داد آژانس نقش و سهم خویش را به هنگام مذاکرات برجام ایفا نمود. تعهدات اعضا و وظایف آژانس به صورت ظریف و دقیقی مکتوب شده و مورد توافق قرار گرفت و هر طرفی می داند که برای اجرای توافق چه کاری باید انجام دهد.
نماینده ایران اظهار نمود برجام مورد مذاکره مجدد قرار نمی گیرد و در صورت احیای آن، ضرورتی برای یک سند، توافق یا تفاهم جدید در ارتباط با نقش آژانس هم وجود ندارد. نیازی نیست که وضعیت را پیچیده تر نماییم.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگویی اختصاصی با رویترز ادعا نمود که بازگشت به خانه اول در برجام ممکن نیست.
وی خاطرنشان کرد: نمی توانم تصور کنم که آنها بیایند و به آسانی بگویند "به خانه اول بازگشتیم" چونکه که خانه اولی دیگر وجود ندارد. واضح است که باید پروتکل یا توافق یا تفاهم یا یک سند کمکی باشد که به صورت واضح قید کند که باید چه کار نماییم.
گروسی در ادامه اضافه کرد: مواد [هسته ای] بیشتری وجود دارد. میزان فعالیت ها و تعداد سانتریفیوژها هم بیشتر شده است و مسائل بیشتری هم اعلام می شود. پس همه این ها چه می شوند؟ این سوالی برای آن هاست تا در سطح سیاسی در مورد آن تصمیم گیری کنند.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: آنچه که من می بینم این است که ما در حال دور زدن کامل و بازگشت به دسامبر ۲۰۱۵ هستیم.
گروسی در این بخش از سخنان خود به ماه قبل از اعمال محدودیت های توافق هسته ای ضد ایران اشاره داشت.
وی افزود: اگر آنها می خواهند اینکار را انجام دهند (پایبند شوند)، می توانند به سرعت این کار را انجام دهند اما برای تمام آنها ما مسیر ترسیم شده داشتیم.1399/10/01
14:25:37
5.0 / 5
1154
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز