ذاكریان:

باید به فكر دستور كار مذاكرات با 1 بعلاوه 4 باشیم نه مشغول دعوای سیاسی

باید به فكر دستور كار مذاكرات با 1 بعلاوه 4 باشیم نه مشغول دعوای سیاسی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک استاد دانشگاه اظهار داشت: معتقدم کشاندن بحث های سیاسی و انتخاباتی به موضوع برجام و مذاکرات بر سر جبران خسارات و چگونگی بازگشت همگان به این توافق، به امتیازگیری ایران در مقابل بیگانگان ضربه می زند.


مهدی ذاکریان در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: کامیابی سیاست خارجی در انسجام و همبستگی در داخل ریشه دارد و در وضعیت فعلی بیش از پیش به همبستگی ملی در مقابل تهدیدات و تحریم های همه جانبه نیاز داریم. اگر این همبستگی و یک صدایی در کشور ایجاد شود در رفع تحریم ها موفقیت بیشتری به دست خواهیم آورد.
وی با اشاره به مواضع جو بایدن درباره ایران و برجام اظهار نمود: رئیس جمهور منتخب آمریکا معتقد می باشد که به برجام بر می گردد و تحریم ها را برمی دارد و با ایران وارد گفت و گو می شود. از سویی در ایران کسی نگفته است که با بایدن مذاکره می نماییم که تحریم ها باقی بماند و از باقی ماندن تحریم ها مشکلی نداریم! متاسفانه در داخل کشور برخی به شکلی رفتار می کنند گویی با انتخاب بایدن و رفتن ترامپ مشکل دارند و از اینکه تحریم ها بخواهد رفع گردد نگرانند درحالی که این حرف کاملا نادرست است. تحریم به هر شکل آن هم آنچه درباره ایران خصوصاً در زمان ترامپ صورت گرفت نادرست و ظالمانه بوده است. همانطور که رئیس جمهور کشورمان نیز بر آن تاکید نمودند مردم به وی رای دادند که تحریم ها برداشته شود الان هم اگر نظرسنجی صورت گیرد مردم خواهند اظهار داشت که اولویت اول برداشته شدن تحریم هاست.
این استاد دانشگاه با اشاره به برخی اقدامات و مواضع در هفته های اخیر اظهار داشت: معتقدم در وضعیت حساس فعلی تا روی کار آمدن جو بایدن باید نسبت به اقدامات تحریک آمیز در حوزه های مختلف و حساس با احتیاط عمل کرد. زمان بندی و نوع تامل و توجه به اقدامات در این مقطع بسیار مهمست و فکر می کنم سخنان رهبری که تاکید بر رفع تحریم ها با کمترین تاخیر داشتند موید این مساله است که باید در اقدامات و تصمیمات در هر بخش دقت شود. هر یک از قوای کشور مستقل هستند اما در مسایل مربوط به منافع و امنیت ملی باید هماهنگی و همراهی برای رسیدن به بیشترین سطح منافع ملی مدنظر باشد.
ذاکریان در پاسخ به این که رقابت های سیاسی ممکنست به منافع ملی که همان رفع تحریم هاست ضربه بزند، اظهار داشت: در رقابت سیاسی گروه ها برای رقابت آزاد هستند اما اگر قرار باشد این رقابت به ضرر کشور باشد، یک ثانیه هم جایز نیست. مسیر های دیگری برای رقابت است. کشور به ایده و فکرهای جدید برای توسعه و پیشرفت نیاز دارد که مبتنی بر حکمرانی خوب باشد. اقتصاد کشور نیازمند بازبینی جدی است و باید برای این مساله روابط حسنه با کشورهای مختلف را مدنظر قرار داد در عین حال که به لحاظ دفاعی نیز باید در امنیت کامل باشیم اما اگر اینکه رفتار غلط بیگانگان در فشار حداکثری و اعمال تحریم ها را بخواهیم گرو بگیریم تا بواسطه آن رای بیاوریم خطایی نابخشودنی است.
وی با اشاره به مذاکرات کارشناسی و مذاکرات پیش رو در سطح وزیران خارجه ۱+۴ اظهار نمود: باید الان در داخل به فکر دستور کار این مذاکرات باشیم نه اینکه مشغول دعوای سیاسی شویم. باید درباره خساراتی که ایران در سالهای گذشته از اجرا نشدن برجام و اعمال تحریم های ظالمانه متحمل شده است به اجماع برسیم و نحوه بازگشت به برجام و رفع تحریم ها مشخص شود. اینکه برخی در ایران تا صحبت از مذاکره می شود بحث در مورد مذاکره موشکی و منطقه ای را مطرح می کنند اشتباه است. مذاکرات ایران و آمریکا اگر قرار باشد صورت گیرد در قالب برجام است.
منبع:

1399/10/01
18:29:20
5.0 / 5
1049
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز