بهشتی پور مطرح كرد

چرا اروپا نسبت به از بین رفتن برجام نگران است؟

چرا اروپا نسبت به از بین رفتن برجام نگران است؟ یک کارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: آنچه الان در اولویت است این است که طرف های برجامی بعلاوه آمریکا تعهداتشان را اجرا کنند تا برای ایران اطمینان ایجاد شود وگرنه فضایی برای همکاری و تعامل در آینده به وجود نخواهد آمد.


حسن بهشتی پور در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به رایزنی وزیران امور خارجه ایران و ۱+۴ در هفته گذشته و مساله چگونگی بازگشت به برجام از طرف اعضای این توافق در صورتیکه رئیس جمهور بعدی آمریکا به برجام بازگردد، اظهار داشت: به جز اطلاعیه ای که هماهنگ کننده مذاکرات منتشر نمود منابع موثق دیگری در اختیار ما نیست بدین جهت نمی توان اظهار داشت که لزوما مواضع کشورهای اروپایی خصوصاً نسبت به پیش از این جلسه تغییر محسوسی کرده است.
وی ضمن اشاره به آنچه در رسانه های غربی در خصوص عقب نشینی اروپا از مواضع خود برای مذاکره بر سر مسایل موشکی و منطقه و نیز مذاکرات جدید درباره برجام گفته است اظهار نمود: در بیانیه پایانی مربوط به مذاکرات وزیران خارجه ایران و ۱+۴ صحبتی از این مساله نشده است یعنی می توان گفت نه صحبتی از شرط جدید است و نه این درخواست ها رد شده است در عین حال در این بیانیه مجدد از آمریکا درخواست شده که بدون پیش شرط به برجام بازگردد و روسیه هم پس از آن اعلام نمود که آمریکا باید بدون پیش شرط به برجام بازگردد و این مسایل نشان داده است که اتحادیه اروپا هم خواهان بازگشت بدون پیش شرط آمریکا به برجام است.
این کارشناس مسایل بین الملل افزود: اگر آمریکا به برجام بازگردد اروپا دیگر بهانه ای برای اجرا نکردن تعهداتش در قالب برجام ندارد و دیگر شرکت هایشان مشمول تحریم آمریکا نمی شوند؛ بایدن می تواند با یک دستور تحریم را لغو یا تعلیق کند و آنهایی که کنگره تصویب کرده است، اجرایش را به حالت تعلیق درآورد. بعلاوه این تعلیق ها قابل تمدید هم هستند. بنا بر این آنچه الان باید منتظر باشیم این است که ابتدا آمریکا به برجام بازگردد و ببینیم که غیر از حرف، عملی هم در جهت اجرای تعهدات انجام می شود یا خیر. در این صورت اروپا دیگر بهانه ای برای اجرا نکردن تعهداتش ندارد و ایران در این شرایط می تواند کاهش تعهداتش را متوقف نماید. اگر این اتفاق بیفتد نظر مجلس شورای اسلامی با عنایت به مصوبه اخیر تامین می شود اما همه این ها به اقدام آمریکا مربوط است نه لزوما حرفی که می زند.
بهشتی پور درباره رفتار سه کشور اروپایی خصوصاً فرانسه و آلمان در طرح مسایل فرابرجامی در یک ماه اخیر اظهار نمود: اروپایی ها زمانی که ترامپ سر کار بود برای تعدیل رفتار او، بیشتر اهتمام می کردند به صورتی تعهدشان به برجام را نشان دهند، هر چند حمایت آنها از برجام در حد حرف و مواضع سیاسی بود اما به هر حال اقدامات قابل توجهی را در سازمان ملل و شورای امنیت برای حفظ برجام انجام دادند. با پیروزی بایدن موضع تندی که قبلا به خاطر ملاحظات شان در ارتباط با ترامپ، نمی گرفتند را مطرح نمودند و به نظرم وزیر خارجه آلمان دست بالا را گرفت که در مذاکرات احتمالی آتی با حضور آمریکا دست بالا را داشته باشند، اما وقتی دید ایران می گوید اول شما برجام را اجرا کنید و تعهدات تان را عملی سازید بعد درباره مسایل بعد صحبت می کنیم؛ دیدند نمی توانند به شکل قبل عمل کنند و این روند را ادامه دهند چونکه اگر برجام ظرف دو ماه آتی اجرائی نشود در عمل مجوز لغو کامل برجام صادر از طرف ایران صادر می شود و این روند اصلا به نفع سیاست ها و منافع اروپایی ها نیست.
وی افزود: معتقدم اروپایی ها به واقع نگران از بین رفتن برجام هستند و این توافق را در جهت منافع سیاسی و امنیتی خود می دانند بدین جهت حفظ آن برایشان مهمست.
این کارشناس مسایل بین الملل تصریح کرد: بعید می دانم ایران پیش از آنکه تاثیر اجرای تعهدات از طرف آمریکا و اروپا دیده شود حاضر به مذاکره یا تجدید نظر در متن برجام با عنایت به تغییراتی که در یک سال اخیر اتفاق افتاده است باشد. تا پیش از اجرائی شدن باردیگر برجام صحبت از اضافه یا کم کردن در برجام بعید است صورت گیرد. ایران پنج مرحله کاهش تعهدات داشته است و اگر آنها تعهدات شان را انجام دهند ایران می تواند به پیش از این روند برگردد. معتقدم در این رابطه نیاز به مذاکره اصلا وجود ندارد و با برخی همکاری ها همه چیز قابل حل است.
بهشتی پور درباره درخواست آمریکا برای ورود عربستان و امارات و برخی کشورهای دیگر به مذاکرات منطقه ای با حضور ایران اظهار نمود: مذاکره در این سطح خواسته عربستان و اسراییل است که می خواهند در مذاکره شرکت داده شوند اما اگر آنها این خواسته را دارند باید آماده این باشند که محدودیت ها در فعالیتهای دفاعی و هسته ای شان را بپذیرند و اجازه دهند آژانس و بازرسان آن از فعالیتهای هسته ای انها بازدید کند پس از ایران بخواهند که وارد چنین مذاکراتی شود.1399/10/13
13:26:00
0.0 / 5
1038
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز