ابلاغ آئین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران

ابلاغ آئین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاون اول رئیس جمهور آئین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را که به منظور صیانت از منافع ملت ایران با رفع موثر تحریم ها و اجرای کامل برجام به تصویب هیئت دولت رسیده است، برای اجرا به دستگاههای مربوطه ابلاغ نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ به پیشنهاد وزارت امور خارجه، سازمان های انرژی اتمی ایران و برنامه و بودجه کشور و معاونت حقوقی رئیس جمهور و به منظور تأمین اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، آئین نامه اجرایی قانون مورد اشاره را تصویب کرد.
مطابق آئین نامه یاد شده، سازمان انرژی اتمی ایران گزارش جامعی از وضع موجود و هم موارد احتیاج به اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و پیش نیازهای فنی و مالی آنها و دیگر ابعاد مربوط را تهیه و ظرف دو ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون به دولت ارائه می دهد.
با تأمین اعتبار و پیش نیازهای فنی، سازمان فوق اقدامات لازم را جهت غنی سازی به منظور استفاده صلح آمیز به عمل می آورد به نحوی که ظرف یک سال، حداقل ۱۲۰ کیلوگرم مواد مقرر در ماده مزبور ذخیره سازی شود.
همینطور سازمان انرژی اتمی به منظور تحقق ایجاد ظرفیت تولید ماهیانه ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده (LEU) بعد از تأمین اعتبار نسبت به نصب و راه اندازی یک هزار ماشین آی-آر-تو-ام (IR۲M) و یک هزار ماشین آی-آر- سیکس (IR-۶) به ترتیب در بازه های زمانی سه ماهه و یک ساله اقدام خواهد نمود.
علاوه بر این، سازمان مذکور نسبت به تکمیل فرایند راه اندازی کارخانه تولید اورانیوم فلزی اصفهان اقدام می نماید، بگونه ای که در انتها مدت مقرر، کارخانه قابلیت بهره برداری داشته باشد..
ضمنا سازمان مزبور موظف است گزارش اقدامات انجام شده و اقدامات باقیمانده و هم اقلام و منابع مورد نیاز تا مرحله بهره برداری از راکتور خنداب و روند بهینه سازی آنرا به تفکیک به دولت، ارائه و جدول زمان بندی مربوطه را جهت ارائه به مجلس شورای اسلامی به دولت ارسال نماید.
همینطور دستگاههای ذی ربط، مشتمل بر وزارت خانه های نفت، امور خارجه، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان انرژی اتمی و بانک مرکزی و معاونت حقوقی رئیس جمهور با محوریت وزارت امورخارجه موظفند گزارش های مربوط درمورد اجرای تعهدات کشورهای طرف برجام و رفع موانع مذکور را تا آخر بهمن ماه ۱۳۹۹ ارائه نمایند.
گزارش های مذکور توسط وزارت امورخارجه، تجمیع و جهت تصمیم گیری به دولت ارائه می شود. دولت ظرف مهلت باقی مانده برپایه گزارش جامع دریافتی، با لحاظ مصوبات شورایعالی امنیت ملی و اهداف قانون و منافع و مصالح ملی تصمیم مقتضی را اتخاذ می نماید.
افزون بر این، وزارت خانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، دادگستری، نفت، امور خارجه، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان انرژی اتمی و بانک مرکزی و معاونت حقوقی رئیس جمهور، پایبندی کشورهای طرف برجام در زمینه رفع موثر تحریم ها و برخورداری جمهوری اسلامی ایران از حقوق و منافع اقتصادی و سیاسی را در بازه های زمانی مناسب از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را جهت اتخاذ تصمیم مقتضی به دولت گزارش می نمایند.
گفتنی است، سازمان برنامه و بودجه کشور منابع موردنیاز اجرای قانون یاد شده را در لوایح بودجه سنواتی پیشبینی خواهد نمود.1399/10/14
19:17:44
0.0 / 5
1062
تگهای خبر: انرژی , تجارت , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز