بیانیه نتانیاهو در مخالفت با بازگشت آمریكا به برجام

بیانیه نتانیاهو در مخالفت با بازگشت آمریكا به برجام نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه سنگ اندازی های خود در راه بازگشت احتمالی آمریکا به برجام با انتشار اطلاعیه ای از کشورها خواست تا برای حفظ این توافق تلاش نکنند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از یورو پرس، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز (یکشنبه) با انتشار اطلاعیه ای اخطار داد که این رژیم با هرگونه کوشش برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ که میان ایران و قدرت های جهانی حاصل شد به شدت مخالف است.
این بیانیه در حالی صادر گردیده است که جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا بارها گفته است قصد بازگشت به توافق هسته ای با ایران را دارد که واشنگتن پیش تر در سال ۲۰۱۸، باوجود مخالفت جامعه بین الملل به صورت یک جانبه از آن خارج شد.
در این بیانیه با ادعای اینکه توافق هسته ای با ایران غلط است، آمده است: اسرائیل صریحاً و قاطعانه بر این باور است که تحت هیچ شرایطی نباید به این توافق بد بازگشت.
این بیانیه کمتر از یک ماه قبل از شروع به کار دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن صادر گردیده است.
این در شرایطی است که کشورهای اروپایی طرف توافق هسته ای با استقبال از تصمیم بایدن برای بازگشت به این توافق، ابراز امیدواری کرده اند که به دنبال این تمایل دولت بایدن، روح تازه ای به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) داده شود.
همینطور ۱۵۰ عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در ایام اخیر طی نامه ای به جو بایدن از رویکرد او برای بازگشت بدون قید و شرط به برجام پشتیبانی کرده اند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نگرانی نتانیاهو از بازگشت احتمالی بایدن به برجام در حالی مطرح می شود که طبق گزارش روزنامه فایننشال تایمز، قدرت های اروپایی از پیشنهاد جو بایدن (رئیس جمهور منتخب آمریکا) درمورد بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای با ایران به شکل فعلی، پشتیبانی کرده و هم اکنون از اصرار بحث برانگیز خود برای توسعه این توافق به موضوعات سیاست های منطقه ای و موشکی ایران دست کشیده اند.
آلمان، فرانسه و انگلیس همراه با سایر امضا کنندگان توافق هسته ای 2015 یعنی چین، روسیه و ایران متعهد شدند که بازگشت مجدد و احتمالی واشنگتن به این توافق را به شکل مثبت برداشت کنند. این رویکرد که احیانا متحدان خاورمیانه ای ایالات متحده را نا امید می کند، زمینه را برای دولت آینده آمریکا به ریاست جو بایدن فراهم می سازد تا بعد از روی کار آمدن در ماه آینده (میلادی) استراتژی خویش را (در این زمینه) عرضه نماید.
این روزنامه در ادامه نوشت: در بیانیه وزیران امورخارجه کشورهای عضو برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بعد از جلسه مجازی اخیر آمده است که وزیران دورنمای بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این مورد با نگاهی مثبت و در یک تلاش مشترک تاکید داشتند.
منبع:

1399/10/15
13:59:06
0.0 / 5
1206
تگهای خبر: خاورمیانه , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز