كمالوندی:

شش آبشار IR-1 را به تولید اورانیوم 20 درصد اختصاص داده ایم

شش آبشار IR-1 را به تولید اورانیوم 20 درصد اختصاص داده ایم به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در سطوح بالا یعنی ۴۰ تا ۶۰ درصد امکان غنی سازی اورانیوم وجود دارد، کما اینکه در مصوبه مجلس هم است که اگر مواردی احتیاج به غنای بالای ۲۰ درصد بود زیرساخت های آن فراهم گردد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت شهید محسن فخری زاده اضافه کرد: شهید فخری زاده در مدیریت، علوم و فنون مختلف و مسائل پدافندی بویژه پدافند هسته ای تبحر ویژه ای داشت. این شهید شاگردان زیادی را تربیت کرد و ان شاءالله درجاتشان متعالی خواهد بود.
وی با اشاره به آغاز غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم افزود: همین حالا حدود بیشتر از ۴ تن مواد با غنای ۳ و نیم تا ۴ درصد داریم و با عنایت به پیشبینی که شده است برپایه قانون مصوب در مجلس ظرفیت مان را افزایش خواهیم داد. با عنایت به پیشبینی هایی که صورت گرفته سالی ۶ تا ۱۰ تن اورانیوم خواهیم داشت که به آسانی افزایش خواهد یافت و برابر است با ظرفیتی که در گذشته داشتیم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: بعد از ۶ سال در فردو که ۱۴ ماه پیش، فعال شد، غنی سازی ۲۰ درصد شروع شده است و الان در حال برداشت اورانیوم ۲۰ درصد هستیم.
وی ادامه داد: در سطوح بالا یعنی تا ۴۰ تا ۶۰ درصد امکان غنی سازی اورانیوم وجود دارد، کمااینکه در مصوبه مجلس هم است که اگر مواردی احتیاج به غنای بالای ۲۰ درصد بود زیرساخت های آن فراهم گردد و سازمان در این خصوص بررسی های خویش را انجام داده است.
کمالوندی اشاره کرد: صنعت هسته ای ما یک صنعت بومی است و اگر زمانی محدودیت هایی بر این صنعت اعمال شد در جهت رفع تحریم ها بوده است و متأسفانه با خلف وعده طرف های مقابل، گام هایی برداشته شد که در نهایت به مصوبه مجلس شورای اسلامی منجر گردید.
وی ادامه داد: ما تمام بندهای قانون مجلس را اجرا می نماییم و در وقت مقتضی گزارش های آنرا منتشر خواهیم کرد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: الان برای برداشت اورانیوم ۲۰ درصد از ماشین های IR۱ استفاده می شود و ۶ آبشار را به این کار اختصاص داده ایم و این ظرفیت را داریم که از ماشین های جدید IR۲ و IR۲M یا IR۶ استفاده نمائیم البته در ماشین های دیگر در حال تحقیق و توسعه هستیم.
کمالوندی اظهار نمود: ما یک آبشار ۱۶۴ تایی IR۶ را بر مبنای مصوبه مجلس تا سه ماه آینده باید راه اندازی نماییم که هم اکنون حدود ۱۱۰ ماشین در حال کار هستند. ان شاءالله به خواسته مجلس که استقرار هزار ماشین در سال است خواهیم رسید.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: می توانیم بگوییم که اگر به این مسیر ادامه دهیم در آینده ماشین های جدید ما به تولید اورانیوم ادامه خواهد داد و این ماشین ها جایگزین ماشین های نسل اول خواهد شد، البته با عنایت به عنوان قانون اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند این ظرفیت وجود دارد که ما به وضعیت قبلی برگردیم. ظرفیت صنعتی ما ظرفیت فوق العاده ای است و می تواند کارهایی انجام دهد که مورد نیاز ما در صنعت هسته ای است.
وی افزود: تولید اورانیوم با خلوص بالا با بهره گیری از روش های جدید که نیازی به چرخش در چند مرحله نیست، در توان صنعت هسته ای کشور است.

این مقام سازمان انرژی اتمی با اشاره به مکاتبات انجام شده با آژانس بین المللی انرژی اتمی قبل از شروع غنی سازی ۲۰ درصد اضافه کرد: تمام مکاتبات انجام شده و راستی آزمایی ها صورت گرفته است و الان اورانیوم ۲۰ درصد برداشت می شود.
منبع:

1399/10/18
23:32:15
0.0 / 5
1201
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز