تحلیل تاثیر تحولات آمریكا بر بازار نفت ایران

تحلیل تاثیر تحولات آمریكا بر بازار نفت ایران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نماینده سابق ایران در اوپک اظهار داشت: اتفاقات شب گذشته آمریکا اساسا به صورت کوتاه مدت بر بازار جهانی نفت اثر می گذارد و اگر این مساله به روزهای آتی بکشد بطوریکه بر تولید نفت آمریکا تاثیر بگذارد اثرات آن بیشتر خواهد شد و در این بین نمی توان اظهار داشت که این مساله میتواند تاثیر مستقیم بر بازار ایران داشته باشد مگر اینکه سیاست های دولت آمریکا تغییر پیدا کند.


محمد خطیبی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تاثیرات آشوب های آمریکا و حوادث کنگره بر بازار جهانی نفت و بازار ایران اظهار نمود: هر بی نظمی و آشوبی که در کشورهای صادرکننده نفت اتفاق بیفتد یک اثر روانی به وجود می آورد و به شرطی که این آشوب در کوتاه مدت خاتمه یابد نمی توان تاثیر آن بر بازار نفت را طولانی مدت دانست، یک اثر روانی کوتاه مدت به وجود خواهد آمد و این اثر به تدریج از بین می رود.
وی ادامه داد: البته اگر موضوع ادامه دار باشد و منجر به اغتشاشات گسترده شود و تولید نفت آن کشور را متاثر کند طبیعتا آثار عمیق تری برجای خواهد گذاشت اما اگر یک اتفاق کوتاه مدت باشد بطوریکه بر تولید نفت نیز اثر نگذارد، یک اثر روانی کوتاه مدت خواهد داشت.
نماینده سابق ایران در اوپک با تاکید بر اینکه احتمال استیضاح و برکناری زودهنگام ترامپ نمی تواند تاثیر چندانی بر وضعیت ایران بگذارد، اشاره کرد: به نظر بنده این مساله نمی تواند تاثیر چندان مستقیمی داشته باشد اما طرح برکناری زودهنگام ترامپ میتواند یک ثبات و آرامش در منطقه و خصوصاً در آمریکا بوجود آورد. این اغتشاشات نمی تواند نتیجه مثبتی برای آمریکا داشته باشد.
بگفته خطیبی مشکل اصلی ایران بحث تحریم است و باید دید دولت بعدی در مورد تحریم ها چه تصمیمی خواهد داشت و این مساله به سیاست دولت بعدی بستگی دارد که تا چه میزان بتواند برای ایران راهگشا باشد اما بطور کلی نمی توان با استناد به اتفاقاتی که در آمریکا رخ داده شرایط را برای ایران روشن دید.
وی با اعلان اینکه نمی توان خوش بین بود چونکه بازار نفت با کاهش تقاضا روبرو است و در جلسه اخیر اوپک پلاس نیز تولید افزایش نیافت و نگرانی برای کاهش تقاضا وجود دارد در همین راستا نیز عربستان داوطلبانه یک میلیون بشکه تولید خودرا کم کرد، اظهار داشت: علت این مساله نیز کاهش تقاضا است، اگر تصوربر این بود که مقرر است تقاضا افزایش یابد اساسا میزان تولید افزایش می یافت.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با تاکید بر اینکه تقاضا در وضعیت امیدوار کننده ای نیست، اشاره کرد: در این وضعیت بازگشت ایران به بازار به چنانچه تحریم ها برداشته شود یک مقدار زمان بر خواهد بود البته برخی مشتری ها منتظر هستند تا تحریم ها برداشته شود و نفت ایران را خریداری کنند، اماممکن است میزان آن همچون سابق نباشد با این وجودحتما پس از تحریم ها خواهان نفت ایران هستند.
خطیبی اضافه کرد: اینکه انتظار داشته باشیم در زمانی کوتاه ظرفیت های صادراتی ایران بازگردد زمان بر است و در کوتاه مدت این مساله محقق نمی گردد و نباید انتظار داشت ایران در زمان کوتاه بتواند بازار سابق را به دست آورد.
منبع:

1399/10/19
12:42:30
0.0 / 5
1502
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز