چشم انداز احیای مصرف جهانی نفت رنگ باخت

چشم انداز احیای مصرف جهانی نفت رنگ باخت به گزارش خبرگزاری نفت و گاز محدودیتهای شدید کرونایی که در سرتاسر جهان برای مهار شیوع بیماری کووید ۱۹ به اجرا گذاشته شده، روی فروش سوخت تأثیر منفی داشته و چشم انداز بهبود تقاضا برای انرژی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ را ضعیف کرده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شاخص سخت گیری آکسفورد که عواملی نظیر ممنوعیت سفر و تعطیلی مدارس و محل کار را ارزیابی می نماید، نشان داده است اغلب اروپا حالا تحت تدابیر شدید قرنطینه قرار دارد. قرنطینه سراسری فعلی انگلیس احیانا تا اواسط فوریه ادامه خواهد داشت. دولت آلمان هم محدودیتهای قرنطینه را تا آخر ژانویه تمدید کرده در حالیکه محدودیتهای رفت و آمد بین ۲۰ منطقه در ایتالیا تا ۱۵ ژانویه تمدید شده است.

طبق آمار شرکت تام تام، در نتیجه این تدابیر، ترافیک در لندن، رم و برلین اواخر دسامبر و اوایل ژانویه کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کرد.

محدودیتهای سفت و سخت در زمینه معاشرتهای اجتماعی و فعالیت های کسب و کار در کالیفرنیا که پرجمعیتترین ایالت آمریکا و یکی از بزرگترین بازارهای خودرو در جهان است، ادامه دارد. بنا بر ترندهای جابجایی اپل، رانندگی در کل این ایالت روز جمعه ۱۵ درصد در مقایسه با ۱۳ ژانویه سال قبل کاهش داشت و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بیشتر از ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

ترافیک جاده ای در سانفرانسیسکو اندک مانده و رفت و آمد در نیویورک سیتی که اواخر سال قبل نشانه هایی از بهبود داشت، به شدت کاهش پیدا کرده است.

موسسه BCA Research در گزارشی نوشت: این روندها بعید است در هفته های آینده به شکل قابل توجهی معکوس شوند و همه گیری همچنان چالش کلیدی برای تقاضا برای سوخت در نیمه اول سال ۲۰۲۱ مانده است با این وجود شدت آن کمتر از فصل بهار است.

تدابیر شدید قرنطینه روی فروش سوخت تأثیر گذاشته و طبق آمار رسمی، میانگین فروش به ازای هر جایگاه سوخت در انگلیس هفته گذشته ۲۱ درصد کمتر از هفته قبل از آن بوده که ناشی از فروش اندک در زمان کریسمس و محدودیتهای در ارتباط با ویروس کرونا بوده است.

بنا بر آمار آژانس بین المللی انرژی، تقاضای جهانی برای سوخت در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۰ به ۹۴.۷ میلیون بشکه در روز رسید که حدودا شش درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بود. این آژانس در دسامبر پیشبینی کرده بود که تقاضا در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ در سطح مشابهی خواهد ماند.

در بحبوحه تجدید محدودیتها، آمار رسمی و صنعتی نشان داد که ذخایر بنزین آمریکا و اروپا در هفته گذشته افزوده شده است. بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حجم کلی فرآورده های نفتی که هفته گذشته به بازار داخلی ارائه شد، ۱۲ درصد کاهش سالانه داشت. مصرف بنزین آمریکا در سال ۲۰۲۰ به ۸.۰۹ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۹.۳۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرد و پیشبینی می شود که در سال ۲۰۲۱ اندکی بهبود پیدا کرده و به ۸.۷۶ میلیون بشکه در روز برسد.

بانک آمریکایی گلدمن ساکس هفته گذشته ضمن اشاره به تجدید قرنطینه ها، پیشبینی خود از اوضاع بازار نفت در سه ماهه نخست سال جاری را مورد تجدید قرار دارد و دورنمای آنرا ضعیفتر ارزیابی کرد.

اوپک هفته گذشته اعلام نمود شیوع نوع جدید ویروس کرونا و محدودیتهای فعالیت های اجتماعی، ریسکهای نزولی بیشتری را برای بازارهای نفت در نیمه اول سال ۲۰۲۱ بوجود آورده است. اغلب اعضای این گروه تولیدشان را در ماه های آینده ثابت نگه می دارند اما عربستان به صورت داوطلبانه تولیدش را به میزان بیشتری می کاهد.

تحلیلگران بانک یو بی اس در یادداشتی نوشتند: اقدام عربستان سعودی نشان دهنده تمایل برای دفاع از قیمتها و پشتیبانی از بازار نفت در بحبوحه نگرانیهای تقاضا به علت تمدید محدودیتهای رفت و آمد در اروپاست. اما اگر تقاضا به میزان کمتری کاهش پیدا کند، اقدام سعودیها به تسریع روند کاهش ذخایر نفت کمک خواهد نمود و در صورت اجرای برنامه های واکسیناسیون، مصرف در سه ماهه دوم بهبود پیدا می کند.

چین هم محدودیتهای بیشتری را در نزدیکی پکن اعلام نموده و شیجیاژوانگ که پایتخت استان هیبی است، خروج همه ساکنان از شهر را در جهت محدودیتهای کرونایی ممنوع کرده است. محدودیتهای جدید، ترافیک در این شهر را فلج کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، با این وجود تقاضا در خیلی از کشورها قوی مانده و رانندگی در برزیل، عربستان سعودی، هند و استرالیا رشد بیشتری در مقایسه با سطح قبل از شیوع کرونا داشته است. این احیا به خصوص در امارات متحده عربی قوی بوده است. در دوبی رانندگی در مارس و آوریل کاهش پیدا کرده بود اما هفته گذشته ۳۰۰ درصد بالاتر از شاخص مبنا بود که به رشد شمار گردشگران نسبت داده شده است.

منبع:

1399/10/20
19:22:28
0.0 / 5
1123
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , اوپك , بنزین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز