در كمیسیون امنیت ملی مطرح شد

سازمان انرژی اتمی در حال طراحی راكتوری مشابه با آب سنگین اراك است

سازمان انرژی اتمی در حال طراحی راكتوری مشابه با آب سنگین اراك است خبرگزاری نفت و گاز: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی روش اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت در جلسه امروز این کمیسیون آگاهی داد و اظهار داشت که سازمان انرژی اتمی برمبنای زمانبندی در حال طراحی یک راکتور مشابه با راکتور آب سنگین اراک قبل از نوسازی است و نصب سانتریفیوژ IR2M نیز شروع شده است.


ابوالفضل عمویی در گفت و گو با ایسنا، در توضیح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت که در این نشست روش اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت با حضور معاونان سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: در این نشست آقای کمالوندی گزارشی از روش اجرای مواد مختلف این طرح ارائه نمود. در امتداد ماده ۵ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت سازمان انرژی اتمی اعلام نمود که در حال تدوین جدول زمانبندی طراحی یک راکتور مشابه با راکتور آب سنگین اراک قبل از نوسازی است که به زودی گزارش آن به کمیسیون ارائه می شود، همین طور نصب سانتریفیوژ IR2M نیز شروع شده است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همین طور اظهار داشت: برمبنای ماده ۱ این قانون نیز غنی سازی ۲۰ درصد اجرا شده و به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیده است.
آقای بهاروند معاون حقوقی و بین المللی وزارت خارجه هم اصرار کرد که این وزارتخانه در کلیه مراودات بین المللی روشن کرده که مسیر کامل قانونی شدن اقدام راهبردی برای لغو تحریمات طی شده و به طرف های خارجی اجازه خدشه به این قانون را نمی دهیم.
عمویی اضافه کرد: اعضای کمیسیون امنیت ملی نیز ضمن تقدیر از زحمات اجزای مختلف دولت همچون سازمان انرژی اتمی برای آغاز اجرای این قانون بر ادامه همکاری دولت و مجلس در این زمینه تاکید نمودند.
او در آخر اظهار داشت که کلیات لایحه اصلاح قانون بکارگیری سلاح توسط مامورین نیروهای مسلح در موارد ضروری نیز تصویب گردید و مواد آن جهت بررسی بیشتر به کمیته دفاعی کمیسیون ارجاع شد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در ماده ۵ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت آمده است که سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است در امتداد بند ۴ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام، همزمان با عملیات بهینه سازی و راه اندازی عامل واکنش (راکتور) ۴۰ مگاواتی آب سنگین خنداب اراک، نسبت به طراحی یک عامل واکنش (راکتور) آب سنگین ۴۰ مگاواتی جدید با هدف تولید همسان های ناپایدار (رادیو ایزوتوپ) بیمارستانی با جدول زمانبندی اقدام نماید و جدول زمانبندی این مساله را ظرف یک ماه بعد از تصویب این قانون به اطلاع مجلس برساند.
منبع:

1399/10/22
13:44:37
0.0 / 5
1013
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز